RADYOLOJİ BÖLÜMÜ (2020 KPSS / P93: 89.69)

Giriş Yılı: 2020        

Kaçıncı Giriş: 1

GY Net: 40.00

GK Net: 48.25

P93 Puanı: 89.69

Genel Sıralama: 2766

Branş Sıralaması: 246

Dershane veya özel ders desteği aldınız mı?

Hayır almadım. 

Türkçe Dersi…

Her gün uyandığımda ilk işim 20 paragraf sorusu çözmekti. Ama bu sayıyı gitgide arttırdım. Son zamanlarda günde 80-100 paragraf çözüyordum. Dil bilgisi için Öznur Hoca’yı dinledim.

Matematik Dersi…

Paragraf gibi aynı şekilde her gün 15 problem çözdüm en az. Sınavda 16 net yaptım ama bence sorular zordu. Denemelerde 20 üzerinde yapıyordum. Gerçel Matematik çok izledim öneririm.

Tarih Dersi…

En korktuğum dersti. Ramazan Hoca’nın 106 videosunu izledim. Not tuttum önemli yerleri ve her Pazar o defteri yavaş yavaş tekrar ettim. Ayrıca Mehmet Celal Hoca’yı çok izledim. Aydın Hoca’nın da son tekrarlarını izleyip öyle girmiştim sınava.

9 kitap bitirdim. 3 yanlış yaptım bu şekilde ama neredeyse her gün Tarih okuyordum. Bir sayfa bile olsa göz gezdiriyordum.

En çok beğendiğim kaynak Birol Yetimoğlu Hoca’nın kitabı ve Pegem oldu. 

Coğrafya Dersi…

Bayram Hoca’yı dinledim not çıkarttım. Tarih’teki gibi tekrar yaptım. Özellikle haritalarla çok çalıştım 6 kaynak bitirdim.  

Vatandaşlık Dersi…

Esra hocayı dinledim ve bir şey anlamadığımı fark ettim. Not tutmamıştım. Esra Hoca’nın kendi not kitabını almıştım ama çok eksiğim vardı.

Daha sonra Emrah Hoca’yı izledim en baştan. Soru çözüm videolarını izledim. Özellikle idari teşkilat tablosunu en az 10 kez çizdim ama sınavda yine yapamadım 🙂 

Sizce Konu/Soru/Tekrar/Deneme İlişkisi nasıl olmalı?

Ben konu çalışılıp üzerine o konuyla ilgili 2 test kitabından soru çözüyordum. Ve özellikle sözel derslerde sürekli tekrar yapıyordum. Defterlerim hep elimdeydi. Bir yere mi gidiyorum açıp okuyordum hemen göz gezdiriyordum.

Deneme konusunda da 100 tane deneme çözdüm. Denemeleri çözüyordum, analizini sizin anlattığınız gibi hep yaptım ve deneme defterim vardı. Onun da çok faydasını gördüm hatta sınava girmeden hemen okumuştum ve 3 soruyu oradan yaptım 🙂

Denemelerim 78 net de çıkıyordu 102 net de. Çok oynuyordu ve çok üzülüyordum. Ama son denemelerimde genelde artık oturmuştu. 90 net civarındaydım ve sınavda da 88.25 net yaptım. Çok oynamadı benim yani.

Bu sınavda çalıştığı halde yüksek puan alamayan da var. Tavsiyeniz var mı?

Planlı çalışmak önemli bence. Benim yemek yiyeceğim saatim bile belliydi ve plana uymadığım gün zaten içim hiç rahat olmazdı. Bence bu işin sırrı plan ve tekrar.

Son olarak… 

Tabi ki bu dönemde çok moral bozuluyor ama önemli olan kendine güvenmek. Her gün kendime daha fazla güvendim. “İlk yılında olmaz atanamazsın yeni mezun oldun” diyenler de sağ olsun tabi. İyi hırs yaptım sayelerinde 🙂

Tecrübelerini bizimle paylaşan arkadaşlarımıza ayrı ayrı tekrar tekrar teşekkür ediyorum. Hayatlarının geri kalanında da başarılar diliyorum (Semra Dilekçi).