ODYOLOJİ BÖLÜMÜ 33.SÜ… (2020 KPSS / P93: 92.56)

Giriş Yılı: 2020

Kaçıncı Giriş: 1

GY Net: 52.00

GK Net: 44.50

P3 Puanı: 92.56

Genel Sıralama: 1622

Branş Sıralaması: 33

Dershane veya özel ders desteği aldınız mı?

Hayır almadım.

Türkçe Dersi…

Türkçe için önerebileceğim öncelikle hız kazanmak. Bu bence sınavda büyük avantaj sağlıyor. Bunun içinde günlük en az 30 soru çözülmesinin önemli olduğunu düşünüyorum.

Ben Rüştü Hoca’nın videoları ile çalıştım açıkçası diğer hocaların videoları çok uzun. Dil bilgisini sıfırdan başladım ve Rüştü Hoca’nın videoları ve kitabı gayet yeterli hem de sınava yönelik.

Türkçe, en korktuğum derslerimden biriydi çünkü denemelerde en fazla yanlışı bu dersten yapıyordum. Genelde 8’den aşağı yanlışım çıkmıyordu. Buna son yatığım denemeler ve çıkmış sorular dahil.

Sınavda ise 3 yanlış yaptım. Sanırım çözdüğüm soruların katkısı. Çünkü çözdüğüm soruların geneli çıkmış sorulardı. Bence ALES soruları kesinlikle çözülmeli.

Kaynaklar: Benim Hocam Tüm Sınavlar Çıkmış Sorular, Pelikan Tecrübe Dilbilgisi ve Paragraf.

Matematik Dersi…

Sınavda 1 yanlış yaptım, 3 boş bıraktım. Temelim zaten vardı bu yüzden konu çalışması yapmadım sadece problemler için video izledim (İlyas Güneş).

Ancak iyi bir Matematik temelim var diye soru çözümünü hiç bırakmadım. Hatta benim için sözel derslerin arasında nefes almak gibiydi.

Yaptığım hata olarak; aldığım birkaç kitabı çözümlü almamışım bu sıkıntı oldu. Kitapları çözümlü olması önemli.Son aylarda ise sadece çıkmış soru çözdüm. Kaynak olarak önerebileceğim pek bir yayın yok çünkü ben yayınlar arası pek bir fark olduğunu düşünmüyorum yıl olarak da pek fark yok eski yıllar da alınabilir.

Asıl önemli olanın çıkmış soruları çözmek olduğunu düşünüyorum. Hatta asıl ALES sorularının çözülmesi gerektiğini düşünüyorum.

Tarih Dersi…

Tarih dersi en çok korktuğum derslerden biriydi. Sınavda 3 yanlış yaptım, 1 boş bıraktım.

Çalışmaya Ramazan Hoca’nın videoları ile başladım. Her konu bitiminde testleri çözdüm. Bütün konuları bitirdiğimde hala çok fazla yanlış yapıyordum.

Bunun üzerine Mehmet Celal Hoca ile tekrar başladım ama kendi tuttuğum notlar üzerine eksiklerimi yazarak gittim. Bunun yanında çıkmış soruları konulara göre çözmeye devam ettim. Netlerim belirli bir seviyeye geldi ancak yine de istediğim düzeyde değildi.

Sınav ertelendiği için daha fazla zaman oldu. Ben de bu süre için Birol Yetimoğlu’nun konu anlatımı ve test kitabını aldım. Bu sefer de Aydın Yüce’nin tekrar videolarıyla birlikte konu anlatımını çalışıp test kitabını çözdüm.

Ali Hoca Tarih adındaki Youtube kanalından da yatarken soru çözümlerini izledim.

Bazı ayrıntı olarak karıştırdığım ve unuttuğum konular için Mehmet Eğit’in hafıza tekniklerinden yararlandım, bu sayede Tarih’te 3 sorumu doğru yaptım.

Kaynaklar: İSEM Evveliyat, Birol Yetimoğlu İdeal Tarih Konu Anlatımı ve Soru Bankası.

Coğrafya Dersi…

Bu derse Mehmet Eğit’in videolarıyla başladım, gayet yeterliydi onun kitaplarını alıp onlarla birlikte çalıştım.

Sınavda 2 yanlış yaptım ve onlar da normalde yapmayacağım şeylerdi. Coğrafya’da haritalarla çalışmak çok önemli. Bu eksiğimden dolayı 2 yanlış yaptım.

Tekrar yaparken ise Engin Eraydın’ın tekrar videolarını izledim ve konuları oturttum.

Kaynak: Mehmet Eğit Hafıza Teknikleri ile Coğrafya, Amiral Soru Bankası.

Vatandaşlık Dersi…

Sanırım bu ders benim puanımı en çok etkileyen ders. Çünkü 5 yanlış yaptım, 2 boş bıraktım. Ve Genel Yetenek testinin tamamından daha fazla yanlışım çıktı. Üzücü çünkü diğerleri ile aynı şekilde, en baştan beri ona da çalışmıştım.

Ancak sanırım konuları kafamda tam oturtamadığım ve ezberlemeye çalıştığım için olmadı.

Video olarak ise Benim Hocam ve İsem Yayınlarının videolarını izledim.

Kaynak: İsem Evveliyat.

Sizce Konu/Soru/Tekrar/Deneme İlişkisi nasıl olmalı?

Konu bir kere tam olarak yani yapamam demeden, atlamadan çalışılmalı. Her bitirilen konunun ardından soru çözümü yapılmalı hatta belki de soru çözüm videoları izlenmeli ve ara ara konu tekrarları yapılmalı.

Bu tekrarlar yapılırken Enes Hoca’nın tekrar kamplarının gerçekten etkili olduğunu düşünüyorum.

Denemeler ise; ben ilk başladığımdan beri haftada bir deneme çözdüm bu hızımı baya etkiledi. Süre geçtikçe üç günde bir ve sonrasında günde bire kadar arttırdım. Aslında son aylarda Enes Hoca’nın deneme kampını uyguladım ve son bir hafta ise her gün bir tane 2016’dan sonraki KPSS sınavlarını çözdüm. Aslında sınav sonucum bunlarla paralel çıktı.

Konular bittiğinde ise Pegem 5000 ile 10 günlük bir program yapıp bitirdim. Bu da eksiklerimi görmemde baya yardımcı oldu.

Bu sınavda çalıştığı halde yüksek puan alamayan da var. Tavsiyeniz var mı?

Açıkçası bu sınavı doğru çalışanların ve stresi yönetebilenlerin yapabildiğini düşünüyorum. Bir kişi bunları sağlayıp yine de yapamıyorsa artık bunun da nasip olduğunu düşünüyorum.

Bu sınavda gördük ki konuları çok iyi bilmenin bir önemi yok. Eğer Türkçe ve Matematik derslerini hızlı çözemiyorsan hiçbir önemi kalmıyor. O yüzden  bol deneme çözümü gerçekten önemli.

Deneme çözerken de gerçek sınav gibi çözmek gerekiyor. Tamamen sessiz bir ortam olmadan ve kodlama yaparak çözülmesi gerektiğini düşünüyorum.

Son olarak…

Bu sınavda gördük ki sadece çalışmak yeterli değil. Ayrıca bu psikoloji ile baş etmek de önemli. Bence bu konuda bazı motivasyon videolarını ara ara izlemeliler.

Sınav sırasında ise ben ilk olarak heyecanımı yenmek için derin bir nefes alıp sorulara genel olarak baktım. Tarih’ten gözüme çarpan birkaç soruyu çözdüm, ardından Türkçeye geçtim. Ve ilk soruyu birkaç defa okumama rağmen yapamadım ancak moral bozmayıp diğerlerine geçtim. Tabi çok yorucu geldi ve bunun üzerine Matematik’e geçtim. Matematik’ten de 15 soru çözüp Geometri’yi çözdüm. Ardından sırayla Genel Kültür testini bitirdim. Daha sonra tekrar Türkçeye geçip orayı bitirdim. En son ise Matematik’i çözdüm ancak yapamadığım soruları zorlamadım diğer yapamadıklarıma döndüm. Bu şekilde çok fazla boşum olmadan sınavı bitirdim. Sanırım yaptığım en mantıklı şey bu tarz zor sınavlara girmem ve bu şekilde çözdüğüm sınavların olmasıydı. Bu da sınav anında telaşa düşmeden devam etmemi sağladı.

Yapılmaması gereken birkaç şey söylemek istiyorum; ben etrafımda soru sorabileceğim kimse olmadığı için bazı telegram gruplarına katılmıştım. Ancak o tarz gruplar insanı demoralize etmekten başka bir şeye yaramıyor. Ayrıca çok fazla mesaj geldiği için dikkat dağıtıyor pek faydası da olmuyor.

Bunun yanında şunu söylemeliyim; öyle saçma soruları yapamadım ki; normalde çok rahat yapabileceğim soruları o an yapamadım. Belki o soruları yapsam puan çok daha iyi olacaktı ve ben kendi bölümüm dışında başka tercihlerde bulunmayı da düşünebilecektim. O yüzden şu an puanımdan ve sıralamamdan gayet mutluyum. Çünkü her şey de bir hayır olduğunu düşünüyorum.

Ben yazıyı okurken Vatandaşlık’a gelene kadar bu netlere göre neden 95’lerde bir puan değil diye düşündüm. Ve sonra arkadaşın Vatandaşlık’tan yaptığı yanlışları gördüm. Sınav bir bütün tabi. Yine de toparlamış. Hem de zorlansa bile o testten o teste geçmiş yılmamış 🙂 Kendisini tebrik ediyorum ve tabi ki vardır bir hayır diyorum. Sizlere de şunu söylemek isterim: Aslında Vatandaşlık, en yüksek netin yapılabileceği ve 15 sorunun sadece 3 dakika içinde çözülebileceği bir test. Arkadaşımız ihmal etmemiş zaten ama Vatandaşlık dersinde detaya inmeden bu dersi branş denemeleri ile desteklerseniz faydanıza olacaktır. Tecrübelerini bizimle paylaşan arkadaşlarımıza ayrı ayrı tekrar tekrar teşekkür ediyorum. Hayatlarının geri kalanında da başarılar diliyorum. Semra Dilekçi.