72.80’den 89.90’a… (2020 KPSS / TIBBİ LABORATUVAR TEKNİKERLİĞİ)

Giriş Yılı: 2018  

GY Net: 34.25

GK Net: 13.25

P93 Puanı: 72.80

Genel Sıralama: 110 357

Branş Sıralaması: 6037

Giriş Yılı: 2020

GY Net: 40.50

GK Net: 48.25

P93 Puanı: 89.90

Genel Sıralama: 2503

Branş Sıralaması: 138

Bana çokça sorulan bir soruyu yönelteceğim size. Tekrar hazırlanmaya nasıl karar verdiniz? Benim cevabımı söyleyeyim. Ben zaten bırakmayı hiç düşünmedim. O kadar emek vermişim bilgi birikimine sahip olmuşum neden bırakayım? Peki sizin için bu durum nasıl gelişti?

Bırakamazdım çünkü ilk girişimde yaptığım hatanın farkındaydım. Düzenli bir çalışma sistemim olmamıştı, bazı derslere gerekli önemi vermemiştim. Hayatımı KPSS’ye göre düzenlememiştim. Hayatımı KPSS’ye adamamıştım.

Ve en önemlisi yeniden başlamalıydım çünkü atanmak istiyordum. Bugün ise bunu başardığımı öğrendim. Nasıl bir mutlulukla yazıyorum bunları anlatamam size. Çok şükür ki artık atandım diyebiliyorum. ‘15 Aralık’ sanırım hiçbir zaman unutamayacağım bir tarih…

Eğer siz de unutamayacağınız bir tarih olsun istiyorsanız yeniden deneyin. Hiçbir şey için geç değil. Pes mi ettiniz, çok mu yoruldunuz, hayat çok mu zor? Bunların hiçbiri bahane olamaz. Ne istediğinizi bilin. Yolunuzu, rotanızı ayarlayın. Ne istiyorsun? Atanmak mı? O halde yeniden dene. Olmadı mı? Bir daha dene. Yine mi olmadı? Tekrar dene. Ama pes etme. Kendin için bunu yapmalısın. Unutma! Yüce Allah nasip ederse her şey olur. Sen yeter ki pes etme.

2018’den 2020’ye gelişiminiz nasıl oldu? Sizdeki bu değişimin en önemli nedeni nedir?

Sanırım en önemli nedeni ne istediğimi bilmemdi. 2018’de çalışma düzenimi tam olarak sağlayamamıştım. Kendimin farkına varamamıştım. Kendimin farkına vardığım an anladım ki her şeyimi KPSS’ye göre ayarlamalıyım. Okulumu bıraktım, gezmedim, kitap okumadım, her şeyimi verdim. Çünkü her şeyimle istedim. İstemek başarmanın yarısıdır. Evet bazen çok istersin nasip olmaz ama vazgeçmezsen belki bir gün o güzel günler seni de bulur.

2020’de dershane veya özel ders desteği aldınız mı?

Dershaneye hayatımın hiçbir döneminde gitmedim. Özel ders nedir, bilmem. Her insanın maddi durumu farklıdır. Benim ailemin çok iyi değildi gitmedim, gidemedim. Aralık ayında çalışmaya başladım yurtta kalıyordum o süreçte Youtube’dan hallediyordum. Pandemi olunca Mart’ta eve geldim. Ve ilk zamanlar evimizde internet bile yoktu. Video izleyemiyordum, çok şükür ki Haziran ayında aldık. Ama bunların hiçbirinin benden eksilttiği bir şey yok. En çokta bu yüzden yazıyorum bunları çünkü insan istiyorsa şartlar eşit olmadan da çalışıp çabalayarak üstesinden gelebilir.

Türkçe Dersi…

Türkçe dedik mi her şey paragraf, paragraf, paragraf… Her gün çözülmeli. Bir de benim gibi gerçek manada sevmeyen biriyseniz mutlaka çözmelisiniz. Ben Murat Hoca’dan paragraf çözümleri ve Aker Kartal’dan dil bilgisini dinledim. İkisi de muhteşem insanlar. Alanlarında çok iyiler. Hatta son hafta Aker Kartal’ın bir videosunu izleyip doğru yaptığım soru bile var. Gerisini siz düşünün.

Matematik Dersi…

Matematik için tabi ki de İlyas Güneş. Ben YKS videolarını bile izlemiştim. Ama önemli olan bol bol soru çözmek.. Matematik denince Önlisans öğrencileri olarak genelde bir korkuyoruz ama inanın ön yargısız yaklaşınca her şey düzelecek.

Tarih Dersi…

Tarih dersinden nefret edip Tarih dersine aşık olanlardanım. Tarihimizi öğrenince inanın hayata bakış açım değişti. Çalışmaya ilk başladığım anlardaki o sızlanmalarımı hatırlayıp gülüyorum hatta. Çok boş bir çırpınışmış. Tarih için sevmeye çalışın o zaten size kendini sevdirecektir.

Öğretmenlerime gelince de ben ilk olarak Ramazan Yetgin’den dinleyip temel attım. Sonra Mehmet Celal Özyıldız ile o temeli oturtmaya çalıştım. En son Aydın Yüce ile o temeli sağlamlaştırdım. Bütün hocalarım çok çok iyiydiler. Hiçbirini birbirinden ayıramıyorum.

Coğrafya Dersi…

Coğrafya deyince direkt aklıma Meriç-Pirinç ikilisi geliyor. Bir de “Unutmayın Unutturmayacağız”. Öğrenirken güldüğüm, gülerken öğrendiğim bir hocam. Tabi ki Bayram Meral. Çok büyük bir zevkle dinlemiştim videolarını. Sonrasında Engin Eraydın’ın soru çözüm videolarını dinledim, çok severek dinlemiştim. Bana çok büyük şeyler kattı iki hocam da. Bir de Mehmet Eğit hocam var tabi hem motivasyon videolarını hem de konu anlatımını dinlediğim. Çok çok çok severek dinlediğim. Hepsi birbirinden yetenekli hocalarım.

Vatandaşlık Dersi…

Vatandaşlık için ilk önce Esra Özkan Karaoğlu’nu dinleyip sıfır bilgimi biraz arttırdım. Çok güzel bir anlatımı vardı Esra Hocamın. Ama Vatandaşlık dersi o kadar çok unutuluyor ki bu bana yetmedi. Emrah Vahap Özkaraca’yı da dinledim. Soru çözüm videoları konu anlatımı hepsi muhteşemdi. Yine eğlenirken öğrendiğim, öğrenirken eğlendiğim bir hocam kendisi.

Sizce Konu/Soru/Tekrar/Deneme İlişkisi nasıl olmalı?

Konu bitti mi? Direkt soru çöz. Soru çözme bitti mi? Direkt tekrar yap. Tekrar bitti mi? Hemen deneme çöz.

Deneme bu işin temeli. Ben 80 küsür deneme çözdüm. Denemeyi sonra da çözerim asla deme. Hele son ay full deneme çözerim diye kendini asla kandırma. Ha yapabilen olur mu elbette olur. Ama bence deneme asla son aya bırakılmamalı.

Son ay stres hat safhada oluyor. Odaklanma problemleri yaşanıyor. Bu sebeple erkenden başlayıp o stresi en aza indirmek çok önemli. Ama deneme çözüyorum ben, diye de soru bankasını asla bırakma.

Ve bence branş denemesi… Soru bankasından sıkıldın mı hemen branş denemesine geç çok önemli. Ve deneme kontrolü; eksik olduğun noktaları tespit et. Deneme defterin olsun. Enes Hoca, bu konuda bilgi vermişti. Deneme defteri benim hayatımı kurtardı. Baş ucumda deneme defterimle uyurdum hep. Son 4 ay her şeyin değişeceği zaman son 4 ay da kesinlikle deneme çözmeye başla. Ve asla pes etme!

Bu sınavda çalıştığı halde yüksek puan alamayan da var. Tavsiyeniz var mı?

Tek tavsiyem pes etmemek. Pes ederseniz tek yaptığınız kendinizedir. Kendini seviyorsan ya da kendini sevmek istiyorsan pes etme. Pes etmek üzereysen hayal kur. Ama en önemlisi dua et. Dua seni, beni, bizi kurtarır…

(Yükseliş serilerinde gördüğümüz gibi en önemlisi pes etmemek. Olabilir bir defa istediğin puanı alamamış olabilirsin. Ama o kadar emeği boşuna mı verdin? Yani tekrar hazırlansam mı diye bir an bile düşünmek yersiz. Belki elime ekmeğimi alayım artık dedin, işe girdin. Olsun temelin var senin, doğru bir planla çok güzel puanlar alabilirsin. Doğru plan ne dersen, geçmiş seneye bak. Hataların neydi? Buna karar verecek en önemli kişi sensin.

Arkadaşımızın heyecanını okurken ben bile buradan heyecanlandım. Kendisine meslek hayatında ve hayatının diğer alanlarında başarılar dileriz. Allah yolunu açık etsin. Semra Dilekçi)