RADYOLOJİ BÖLÜMÜ (2020 KPSS / P93: 94.65)

Giriş Yılı: 2020        

Kaçıncı Giriş: 1

GY Net: 46.75

GK Net: 53.50

P93 Puanı: 94.65

Genel Sıralama: 135

Branş Sıralaması: 13

Dershane veya özel ders desteği aldınız mı?

Yalnızca 3 ay alabildim, sonrasında pandemi dolayısıyla tamamen kendim hazırlandım.

Türkçe Dersi…

Türkçeye günlük 20 paragraf çözerek başladım. Masaya oturduğumda hep güne paragrafla başlıyordum. Böyle de devam etti.

Dil bilgisinde Aker Kartal’ı dinleyerek başladım. Konuyu çalışıp üzerinden yaprak test ve bir soru bankası çözerek ilerliyordum. Zorlandığım konularda (yazım kuralları ve cümlenin yapısı vs. gibi) Öznur Saat Yıldırım, daha detaylı ve bol örnek göstererek anlattığı için onu da dinliyordum. İhtiyaca göre yani.

Konularım bitince elimde olan soru bankalarından konuyu tekrar edip testini çözüyordum. Genel tekrarları izliyordum. Genellikle bu son adımı sürekli takıldığım ve denemelerde yanlış yaptığım konuların üzerinde tekrarlıyordum.

Sözel Mantık için de Aker hocamızı dinledim yine. Ayrı bir kitap almadım. Soru bankaları ve denemelerde çıkan sorular bana yetiyordu çünkü konuyu dinlerken iyi anlamıştım. Son 3 ayda Türkçe branş denemelerine ağırlık verdim. Genel denemelerle birlikte yeterli oluyordu. Sınavda dil bilgisinden yanlışım yoktu paragrafta 3 yanlışım çıktı. Denemelerde de hep bu civarda yapıyordum.

Matematik Dersi…

Ben Sağlık Meslek Lisesi çıkışlıyım yani bu demek oluyor ki en son SBS için Matematik çalışmıştım ve Matematik ile arası iyi olan bir insan değildim. Ama doğru çalışmayla en sevdiğim derslerin arasına girdi diyebilirim. Arkadaşlar temeli olmadığı için korkmasınlar.

Daha önce sınava hazırlanmadığım için İlyas Güneş’i dinliyordum. Ardından Antrenmanlarla Matematik 2 kitabından ve İlyas Hoca’nın kitabından o konuyla ilgili soruları çözüyordum. Antrenmanlarla Matematik kitabını çözdükten sonra soru bankasına geçince zorlanmıyordum. Benim için çok faydalı olmuştu. Bir konuyu oturtmadan kesinlikle diğer konuya geçmiyordum.

Haziran gibi denemelerde 13-14 netim oluyordu. Pegem branş denemesine başladım süre tutarak. İlk denemede 50 dk’da 15 net yapmıştım. Günlük 1 ya da 2 branş denemesi çözmeye devam ettim. Son denemelerde 30 dk’da 27 net yapıyordum.

Hız kazanmak açısından branş denemesi konular bittikten sonra faydalı oluyor. Son zamanlarda denemelerde de hızımı arttırmama yardım etmişti. Zaten çok deneme çözdüğüm için sorular da birbirinin benzeri oluyordu.

Benim naçizane tavsiyem uzun zamanda hazırlanan arkadaşlar varsa son aylarda soru bankalarındaki detay sorularla uğraşmasınlar deneme ve branş denemeleri yeterli olabilir. Tabi herkesin çalışma ve algılama stilini dışarıda tutarak söylüyorum.

Geometri çalışmadım onun yerine problemlere ağırlık verdim orayı geliştirmek istedim.

Sınavda 2 yanlışım vardı.

Tarih Dersi…

Tarih dersine Ramazan Yetgin ile başladım konuyu dinleyip yaprak test ve bir soru bankası şeklinde ilerledim. Semra hocamıza buradan teşekkür ediyorum çünkü onun özet notlarını çıkarmıştım. Gece mutlaka tekrar yapıp uyuyordum.

Tarih’te tekrarın önemi çok büyük kalıcı belleğe atmak için devam isteyen bir ders çünkü. Bu derse yazarak çalışmadım çünkü bana vakit kaybı gibi geliyordu tabi yazarak anlayan arkadaşlar için başka.

Branş denemelerine geçtim bol bol Genel Tekrar yaptım günlük tekrarlarıma ek olarak. Konular bittikten sonra Mehmet Celal Özyıldız’ı dinledim. Aydın Yüce hocamızı da dinledim son 2 ayda. Kendisinin kitabını çözdüm genel tekrarını da son hafta dinlemiştim. Fazla ayrıntıya girmemeye dikkat ettim. Asıl olay ve kişilere daha çok dikkat ediyordum, hocalarımızın dediği yerlere özellikle.

Sınavda beklediğim gibi geldi 1 yanlışım vardı.

Coğrafya Dersi…

Coğrafya dersini Engin Eraydın’dan dinleyerek yaprak test ve 1 soru bankası olarak ilerledim. Kendim not tutmuştum. Dilsiz haritalarım vardı dağları, platoları, ovaları odama asmıştım sürekli olarak bakıyordum. Duvarda kendi dilsiz haritam da vardı. Konuları tekrar ederken yazıp silebileceğim bir haritaydı genel tekrarlarda işime yaramıştı.

Konuları bitirince genel tekrarlar ve branş denemeleri ile ilerliyordum varsa soru bankalarını çözüyordum. Bayram Meral’in ders ve genel tekrarlarını, yine Engin hocanın son hafta genel tekrarını izlemiştim.

Coğrafya da Tarih gibi tekrar isteyen bir ders. Görsel hafıza açısından olsun, notlarımız olsun bol bol soru çözmek, haftalık tekrar yapmak gerekiyor. Elimde ben sürekli aynı notlarımı bulunduruyordum, sınavda devamlı baktığım için gözümün önüne direkt notlarım gelmişti.

Sınavda 1 yanlışım vardı.

Vatandaşlık Dersi…

Vatandaşlık’ta Emrah Vahap hocamız ile başladım. Konu bitirip test çözüyordum, sonra yeni konu. Sınava Aralık’ta çalışmaya başladım fakat Vatandaşlık dersine, diğer derslerim bitince onların genel tekrarını yaparken başladım. Yani Nisan gibi Vatandaşlık dersine başlamış oldum.

Kendim not çıkarmıştım, Semra hocamızın notlarından da faydalandım. Bol soru çözdüm branş denemeleri bitirdim hangi dersten kaç kitap bitirdiğimi saymadım.

İdare Hukukunda tablo çıkarmıştım onu da duvarıma asmıştım sürekli bakıyordum. Esra Özkan Karaoğlu’nu dinledim. Genel tekrarlar izledim, haftalık tekrar yaptım unutmamak için.

Sınavda yanlışım yoktu 1 Vatandaşlık 2 Güncel boşum vardı.

Günceller için de defter tutmuştum. Instagramda KPSS sayfaları ve hocalar yeterince paylaşıyordu. Denemelerde çıkan güncelleri yazıyordum zaten artık hepsi tanıdık geliyordu, bol deneme çözdüğüm için.

Sizce Konu/Soru/Tekrar/Deneme İlişkisi nasıl olmalı?

Konuyu iyice dinleyip anlayıp bol soru çözerek oturtmak, yeni konuya diğerini halletmeden başlamamak gerekiyor. Ben konular bitmeden günlük tekrarlarımı yapıyordum. Bitince 3 soru bankasından ve notlarımdan 1 ay boyunca genel tekrar yaptım bütün dersleri.

Yine konular bitene kadar aylık bir deneme yapıyordum çünkü denemedeki asıl amaç ilerleyişini görmek konular bitmeden fazla deneme yapmak aynı sonucu veriyordu bana. Ama bitince haftalık deneme yapıyordum.

Bazen Enes hocamızın 1 haftalık deneme kampı oluyordu günlük 2 deneme, Pazar tekrar günü gibi kendi eksiğime göre ilerliyordum.

Son 2 ay günde sadece 2 deneme çözüyordum ve deneme analizleri yapıyordum bunun için analiz defterim vardı eksiklerimi not alıp haftalık okuyordum. Denemelerin son aylarda çok faydası var 100 küsür deneme çözdüğüm için genelde 90 dk’da bitiriyordum son zamanlarda. Sınavda da 10dk erken bitirip kontrollerimi rahatça yapmıştım.

Bu sınavda çalıştığı halde yüksek puan alamayan da var. Tavsiyeniz var mı?

Yani reklam gibi olacak ama 😊 sizin Youtube kanalınızı tavsiye ederim. Sınava çalışmaya karar verdiğimde doğru çalışma yöntemlerini araştırırken çok yardımcı olmuştunuz. Kendi arkadaşlarıma da tavsiye ediyordum çalıştığım esnada çünkü doğru çalışmanın çok çalışmaktan önemli olduğunu gördüm bu süreçte.

Son olarak… 

Herkesin hayat hikayesi farklıdır. Ben 2018’de özel bir hastanede asgari ücretin yarı fiyatına ağır bir mobbinge uğrayarak normalin çok üstü mesai saatlerince çalıştım. KPSS’ye çalışmaya, yaşadıklarım sayesinde yıllarca kendimi verdiğim eğitim hayatımın karşılığının bu olmadığını düşündüğümde karar verdim. 1 senemi verip ömrümün geri kalanını kazanmak istiyordum. Klişe olacak ama kendime inandım “elimden gelen her şeyi yapacağım” dedim. Olmama olasılığı vardı evet ama hiç dillendirmedim bir ihtimal olarak kaldı kafamda onun dışında yapacaksın diyordum kendime.

Sınav süreci kolay bir şey değil. Çalışırken bazı günler çok zorlandım, masanın başında çoğu gün ağladım, dışarıda gezen arkadaşlarıma imrenerek baktım. Çünkü ders çalışmaktan daha çok yoran şey süreklilik getiren ders çalışmak.

10 ay boyunca her gün kalkıp ders çalışmayı düşündüm, kendi psikolojimi sağlam tutmak ders çalışmaktan zordu benim için. KPSS bir psikoloji sınavı diyebilirim. Yine de her şeye değiyor çünkü dün itibariyle atandım.

Çalışmaya karar veren arkadaşlara bu süreçte yaşayacağı şeylerde yalnız olmadıklarını göstermek istedim, umarım yardımım dokunmuştur.

Semra hocam size ayrı teşekkür ediyorum zamanında hiç haberiniz olmadan ben ve benim gibi insanlara yardım etmeye çalıştınız şimdi bizim yardım etmemiz için vesile oluyorsunuz. Büyük emek ve sabır. Gerçekten tebrik ediyorum ve teşekkür ediyorum.

(Ben teşekkür ediyorum kıymet bilenlerime. Yolunuz bahtınız açık olsun… Semra Dilekçi)