ZİRVEDEKİ ANNELER (2020 KPSS / BÖLÜM: BİLGİSAYAR PROGRAMCILIĞI)

Giriş Yılı: 2016

GY Net: 25.75

GK Net: 41.25

P93 Puanı: 84.83

Genel Sıralama: 7779

Branş Sıralaması: 550

Giriş Yılı: 2020

GY Net: 35.50

GK Net: 49.00

P93 Puanı:  88.00

Genel Sıralama: 5386

Branş Sıralaması: 73

Öncelikle tebrik ederim. İlk olarak kendinizden bahseder misiniz?

Sınava ilk kez 2016 yılı için hazırlandım. 1 yaşında 1 çocuğum vardı aynı zamanda çalışıyordum. Sınava tam 1 sene çalıştım ama eksiklerimin üzerine gitmek yerine sürekli sevdiğim derslere çalışınca, sınav da o sene zor gelince istediğim puanı alamamıştım. Merkezi atamada atanamadım ama açıktan sözleşmeli olarak bir kuruma atandım. İşimle ilgili problemler yaşayınca  2020 sınavına hazırlanmaya karar verdim. Bu sefer 2 çocukla 😊

Genel olarak annelerin en çok merak ettiği şey, ders çalışmaya nasıl zaman ayırabildiğiniz. Bazıları çocuk akıllı olursa vs diyor ama nihayetinde çocuk bu. Her çocuğun ihtiyaçları, enerjisi temelde aynı. Sizde bu durumlar nasıldı? Sizin ders çalışmaya ayırdığınız vakit nasıl oluyordu? İllaki zor bir süreç olmuştur, bu durumu nasıl aştınız?

2020’nin başında hazırlanmaya karar vermiştim ama sürekli bahane bularak erteledim. Mayıs ayında hem eşimin iş yeri 1 aylığına kapanmıştı hem de ben pandemiden dolayı çalışmıyordum (küçük bebeğim olduğu için).

Mayıs ayının son haftası artık derslere başlamaya karar verdim ve 1 hafta eşim çocuklara baktı ben de işe gider gibi başka odada Vatandaşlık dersinin tüm videolarını izledim. Video defter notunu da sipariş ettim ama o gelene kadar ben elimle yazarak o hafta Vatandaşlık’ı bitirmiş oldum. 1 tane de soru bankası çözdüm bu bir haftada.

1 Haziran’da biz tekrar işe başlamak zorunda kalınca ben de Coğrafya’dan devam etmeye karar verdim; kulaklıkla dinleyebileceğim için. Coğrafya’yı bitirmem çok uzun sürdü. Çünkü akşam eve gelince gerçekten vaktim çok az kalıyordu. Küçük çocuğum 1 yaşına bile girmemişti daha.

Ben bu işin böyle olmayacağını düşünerek 15 Ağustos’ta ücretsiz izne ayrıldım (daha doğrusu sözleşmemi feshettim. 2 yaş altı çocuğum olduğundan işe tekrar dönme hakkım olduğu için işsiz kalma gibi bir durum olmuyordu).

Ben çalışırken çocuklarıma annem bakıyordu. Bu süreçte de küçük çocuğuma işteymişim gibi annem baktı. Büyük olan, evde benimle kaldı.İşten ayrıldığım ilk günden başlayarak hemen Tarih kampına girdim. 4 Eylül’de 450 sayfalık Tarihin Pusulası kitabının özetini çıkarıp Ramazan Yetgin’in genel tekrar videolarını izlemiştim. Tam oturmadığını düşündüğüm konularda Mehmet Celal Özyıldız’dan dinledim.

4 Eylül’e kadarki bu süreçte 3 tane de Tarih soru bankası bitirdim. Tarih de bitince tüm dersleri beraber götürmeye başladım.  Bitirdiğim dersleri defterlerimden tekrar ederek 1’er soru bankası daha çözdüm.

Türkçe paragraf için Karakutuyu çözdüm. Dil bilgisi için Rüştü Hoca’dan dinleyerek onun kitabını çözdüm.

Matematik için soru bankası çözemedim çünkü yetişmiyordu programım. İlyas Güneş’in 60 videosu vardı. Onun 45 tanesini iyice anlayarak not tutarak yazdım.

Coğrafya dersini de yazamadığım için Mehmet Eğit’in tekrar videolarını dinleyerek tekrar ettim.

Deneme olarak 6 tane çıkmış soru denemesi, 15 kadar da karışık Türkiye Geneli denemesi çözdüm. Aslında 50 deneme almıştım ama vakit kısıtlı olunca yetiştiremeyeceğimi anlayıp yayınlardan karışık olarak çözdüm.

Benim dersleri böyle tek tek çalışma sebebim daha önceden bilip bilgiyi tekrar çağırmak istemem ve vaktimin az olmasındandı. İlk çalıştığım sene böyle bir şey yapmamıştım. Dersleri yetiştirememe sebebim büyük çocuğumun 1. sınıfa başlaması. Servisler çalışmadığı için ben götürüyordum okula. Eve dönüp 1 deneme yapıp tekrar okula gidiyordum. Geldiğinde de ödevleri oluyordu. İşte anne olmanın zor bir yanı. Tüm gün evdeyim yetiştiririm desek de bazen işler istediğimiz gibi gitmeyebiliyor. Ama biz ders çalışıyoruz değil mi? 🙂

Anneler ile ilgili sormak istediğim diğer bir soru annelerin birçok konuda vicdan yapması ile ilgili. Ders çalışırsam çocuğuma vakit ayıramıyorum diye vicdan yapan çok anne var. Aslında onlarla daha kaliteli zaman geçirebilmek ve onlara daha iyi bir gelecek sunabilmek için bir süre fedakârlık yapmak daha mantıklı değil mi? Ayrıca çalışmak insana iyi hissettirir ve kendini iyi hisseden ebeveyn çocuğuyla daha kaliteli zaman geçirmez mi? Siz direkt olarak bu işi başarmış olduğunuz için sizin fikirleriniz anneler için daha önemli olacaktır. Bu konuda sizin düşünceniz nedir?

Bana özellikle çevreden çok tepki geldi. “Zaten işin var, niye tekrar çalışıyorsun, yapamazsın, çocuklarınla ilgilen…” gibi. Ben de zaman zaman etkilendim bu sözlerden fakat biliyordum ki ben işimden memnun olmadığım için bu durum çocuklara da yansıyordu ve sadece birkaç ay fedakârlık etmemiz gerekiyordu. Hem annem hem eşim hem ben hem de çocuklar… Ben çok ağladım, özellikle son hafta netlerim düştü ve yapamayacağım yine dedim. Çocuklarla ilgilenmedim, boşa o kadar çalıştım dedim. “Kötü anne” olduğumu düşündüm (düşündürdüler) ama değiliz. Biz bunu kendimiz kadar çocuklarımız için de yapıyoruz.

Ben son olarak her derse nasıl çalıştığınızı merak ediyorum ve annelerimizin de en çok merak ettiği şey zamanınızın kısıtlı olduğunu düşünürsek not alarak mı çalıştınız yoksa kitaptan mı ilerlediniz? Dershane veya özel ders desteği aldınız mı? Video izleyebildiniz mi? Soru çözümleriniz, tekrarlarınız nasıldı?

Yukarıda anlatmıştım ama burada da düzenli bir şekilde yazayım.

Türkçe Dersi… Rüştü Hoca Dil Bilgisi videolarını izledim. Hocanın kendi kitabından da soruları çözdüm. Paragraf, Sözcükte Anlam, Cümlede Anlam gibi konuları Karakutu’dan çözdüm. Sözel Mantıkta Aker Hoca’nın videolarını izleyip onu da Karakutu’dan çözdüm.

Matematik Dersi… Matematik için çok bir şey yapamadım ama İlyas Güneş’in videolarını güzelce dinleyerek not aldım. Soru olarak, çözdüğüm 15 TG deneme, 6 senenin çıkmış soruları ve Pegem’den ilk ünitelerini çözebilmiştim. Matematik’te önceki çalışmamda temelimi Karekök Matematik 0 kitabı ve Şenol Hoca ile atmıştım.

Tarih Dersi… Tarihin Pusulası konu anlatımı özet çıkardım. Tekrarlarımı bu defterden yaptım. Ramazan Yetgin genel tekrar videoları ve oturmayan konularda Mehmet Celal Özyıldız.

Soru bankaları: Tarihin Pusulası, Benim Hocam, Pegem 5000, Uzman Kariyer.

Branş denemesi: Pegem, Tarihin Pusulası.

Coğrafya Dersi… Önce Bayram Meral videolarını dinledim. Tekrarda Mehmet Eğit tekrar videolarını ve Bayram Meral tekrar videolarını dinledim.

Soru Bankası: Benim Hocam (ağlama sebebi 🙂), Pegem 5000, Uzman Kariyer

Branş denemesi: Pegem

Vatandaşlık Dersi… Emrah Vahap Özkaraca’dan yazarak dinledim. Sonradan 7 videoluk bir tekrar yapmıştı onu da dinledim.

Soru Bankası : Benim Hocam, Uzman Kariyer

Branş denemesi: Pegem, Hocawebde

Sizce Konu/Soru/Tekrar/Deneme İlişkisi nasıl olmalı?

Eğer yeterli vaktimiz varsa önce hızlıca tüm konular çalışılıp bir soru bankasıyla desteklenmeli, daha sonra da düzenli tekrarlarla soru bankaları ve denemeler bir arada götürülmeli. Sonraki etapta eksik olunan konulara yoğunlaşarak programımızı oluşturmalıyız.

Bu sınava çalıştığı halde yüksek puan alamayan da var. Tavsiyeniz var mı?

Kendimden örnek verecek olursam, Genel Yetenek kısmına yeteri kadar önem vermediğim için ne kadar Genel Kültür çalışsam da belirli bir noktadan yukarıya çıkılamıyor. Önyargılarımızdan kurtulup her derse gerektiği kadar çalışmalıyız. Tabi sınav anındaki stres de önemli. Bunu yenmek de çok deneme çözmeye bağlı.

Ve eğer istersek her şey mümkün diyorum 🙂

(Güzel bir mücadele ve pes etmemenin öyküsü olmuş. Arkadaşımız inşallah yeni işinde daha huzurlu bir ortama sahip olur. Hayatının geri kalanında da sağlık, huzur ve başarı diliyorum. Semra Dilekçi)