79.57’den 90.42’ye… (2020 KPSS / İLK VE ACİL YARDIM / PARAMEDİK)

Giriş Yılı: 2018  

GY Net: 34.00

GK Net: 30.25

P93 Puanı: 79.57

Genel Sıralama: 30320

Branş Sıralaması: 8187

Giriş Yılı: 2020

GY Net: 41.25

GK Net: 48.75

P93 Puanı: 90.42

Genel Sıralama: 1952

Branş Sıralaması: 957

Merhabalar ben Selam KAÇAR  Hakkariliyim. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesinden mezun oldum. 2020 KPSS puanı ile İlk ve Acil Yardım Bölümünde 90.42 puan ile Ankara Mamak’a yerleştim.

Bana çokça sorulan bir soruyu yönelteceğim size. Tekrar hazırlanmaya nasıl karar verdiniz? Benim cevabımı söyleyeyim. Ben zaten bırakmayı hiç düşünmedim. O kadar emek vermişim bilgi birikimine sahip olmuşum neden bırakayım? Peki sizin için bu durum nasıl gelişti?

Ben aslında bu bölüme başlamadan önce Van Yüzüncü Yıl Üniversitesinde Mimarlık okumaktaydım. Mimarlık ikinci sınıftayken İlk ve Acil Yardım okumaya karar verdim. Gündüzleri Mimarlık eğitimime devam ederken akşamları ikinci öğretimden bu bölümü okuyup 2 yılda bitirdim.

2018 KPSS’ye girdiğimde öylesine hiç çalışmadan şansımı denemek istedim tabi kazanamadım. Fakat 2020 KPSS’ye 7 ay kalmışken  çalışmaya karar verdim çünkü Mimarlık bölümünü bitirsem bile ilk başlarda istediğim maaşla  bir işe başlayabileceğim bir ortam yoktu. Yani aslında tekrar hazırlanmadım ilk defa hazırlandım.

2018’den 2020’ye gelişiminiz nasıl oldu? Sizdeki bu değişimin en önemli nedeni nedir?

Ben lise eğitimimi Öğretmen Lisesinde tamamladım. Yani liseden gelen bir Matematik alt yapısı vardı. Sayısalcı olduğum için aslında sadece Matematik dersine güveniyordum. Ama çalışıp atanmaya karar verdiğimde her dersi ilk defa çalışıyor gibi çalıştım. Genel Kültür kısmı adına pek bir temelim yoktu ama pandemi dönemini etkili kullanarak ve düzenli çalışarak yüksek bir net yaptım. Gelişimin en önemli sebebi tabi ki azim ve kararlılıktı.

2020’de dershane veya özel ders desteği aldınız mı?

Herhangi bir dershane veya özel ders almadım kendim kitaplar alıp onlardan ve youtube de belli hocaları takip ederek çalıştım. Fakat sınava 1 ay kala dershanelerde Türkiye Geneli denemelerine katılım sağladım.

Türkçe Dersi…

Türkçe dersi genel olarak en çok moralimi bozan dersti. Çünkü diğer tüm dersleri etkiliyordu. Youtube’da Aker Hoca ve Öznur Hoca’yı takip ederek çalıştım. Çok fazla Türkçe ders denemeleri ve soru bankası çözdüm. Sınavda en kötü yaptığım ders oldu. 8 yanlış ile 20 net yaptım.

Matematik Dersi…

Matematik temelim liseden beri iyi olduğu için en az çalıştığım ders Matematik oldu. Ama keşke çok daha fazla soru çözerek daha pratik olsaymışım diyorum. Çünkü sınavda 5 boşum vardı hepsi de Matematiktendi. Sadece Benim Hocam ekibini takip ettim ve bol bol deneme çözdüm.

Tarih Dersi…

KPSS tarihim boyunca en çok çalıştığım ders Tarih oldu. Sürekli çalışıyordum ama sürekli eksik hissediyordum. Bence Tarih, iyi hocaları takip ederek ve tabi ki çok soru çözerek halledilebilir.  Piyasada bir çok Tarihçiyi dinledim farklı hocalardan farklı anlatımları ile kendimi geliştirdim.

Birol Yetimoğlu, Hamza Tatar, Mehmet Celal Özyıldız ve Erkan Ayrancı özellikle takip ettiğim hocalardı. Aynı zamanda Mehmet eğitin hafıza teknikleri ilk kısmını kullandım faydası dokundu onun da. Ama en önemli gelişimim bence Türkiye Geneli denemeleri çözmek oldu. Sınavda bütün soruları sanki daha önce çözmüşüm gibi geldi.

Coğrafya Dersi…

Coğrafya’da Mehmet Eğit, Bayram Meral ve Engin Eraydın’ı dinledim ve bol soru çözerek hallettim. Mehmet Eğit’in Hafıza Teknikleri kitabını kullandım çok faydası dokundu.

Vatandaşlık Dersi…

Özgür Özkınık, Emrah Özkaraca ve Semra Dilekçi hocalarımın video ve notlarından faydalandım. Düzenli tekrar ve deneme çözümü ile full çektim. Güncel Bilgiler kısmını da full çektim. Youtube’da Güncel Bilgiler paylaşan hocaları dinleyerek bir defter oluşturdum ve belli aralıklarla okudum.

Sizce Konu/Soru/Tekrar/Deneme İlişkisi nasıl olmalı?

İlk başta konu çalışırken sağlam çalıştım ama bana karışık gelen kısımlarla çok vakit kaybetmedim. Çünkü tekrar tekrar çalışacağımı biliyordum.

Daha çok soru ağırlıklı gittim ben. Konu az çok oturduktan sonra sorularla iyice pekiştirilebiliyor. Ama tekrar kısımları kesinlikle aksatılmamalı düzenli aralıklarla tekrarlar yapılmalı. Unutulan yerler tekrar tekrar çalışılmalı gerekirse yazarak not alınmalı bence.

KPSS çalışmaya başladığım zaman denemelerin faydasının çok olduğunu düşünmüyordum, son 1 ay deneme çözerim diye düşünüyordum. Ama özellikle Semra hocanın deneme analizlerini izledikten sonra çok faydası olduğunu fark ettim. Kendi çalıştığım konular uçsa da Semra hocanın deneme analizlerinde değindiği kısımlar kalıyordu. Ben çok erken konuları bitirip tekrarlarla ve deneme ağırlıklı gittim. Hatta lisans sınavına girecekmiş gibi çalıştım.

Bu sınavda çalıştığı halde yüksek puan alamayan da var. Tavsiyeniz var mı?

ÖSYM mantığını iyice anlamak lazım bence. Çok detaylı değil gerektiği ölçüde ve düzenli çalışmak lazım. Programı insan kendine göre ayarlamalı ve kendini çok kasmadan strese girmeden çalışmalı bence.

Son olarak…

Hayallerimi düşünerek dişimi sıktım ve Ankara/Mamak’a atandım. Sabır, kararlılık ve süreklilik olması lazım.

Not: Hocam  size bir teşekkür borçluyum cidden çok hayrınız dokundu. Hem videolarınızdan hem de  notlarınızdan faydalandım umarım tanışma fırsatımız da olur. Asıl amacım birkaç yıl sonra asıl mesleğim olan Mimarlık bölümüne dönmek umarım o konuda da size danışma fırsatımız olur. Bu arada siteniz de çok güzel olmuş tam İngilizce çalışmak isterken siz çalışmaya başladınız oradan da faydalanırız inşallah. Çok çok teşekkürler tekrardan.

(Ben teşekkür ediyorum. Arkadaşımız akıllıca bir hareket yapmış. Hayaller filan tamam ama gerçekler ile yüzleşince insan önce eline ekmeğini alması gerektiğini fark ediyor. Sonra zaten yine hayaller için hiçbir zaman geç değil. Umarım arkadaşımız diğer hayallerini de hayırlısıyla gerçekleştirebilir… Semra Dilekçi)