HARİTA VE KADASTRO BÖLÜMÜ (2020 KPSS / P93: 85.45)

Giriş Yılı: 2020

Kaçıncı Giriş: 1

GY Net: 32.50

GK Net: 45.75

P93 Puanı: 85.45       

Genel Sıralama: 12068

Branş Sıralaması: 159

Dershane veya özel ders desteği aldınız mı?

Dershaneye gitmedim. Özel ders desteği sadece Tarih ve Anayasa alanında almıştım. Ancak özel ders almamış olsaydım bile yine de çalışılarak yapılabilirmiş.

Türkçe Dersi…

Türkçe dersini oldum olası hiç sevmezdim. Hala da sevmiyorum. Ancak bazı şeylere mecbur kaldığı için insan sevse de sevmese de çalışıyor. Türkçeden sadece dilbilgisi konusundan 4 konu çalıştım. Konularda boğulmadım. Ses bilgisi, anlatım bozukluğu, noktalama işaretleri, yazım yanlışı sadece bu 4 konuya çalıştım. Zaten sınava da “bu konulardan kesin soru geliyor” diyerek çalıştım, 4 konudan 3 soru yaptım benim için iyiydi. Onun dışında paragraf çözdüm, günde 50-60 ile başladım sonra sonra 100’e kadar çıkmıştım en son.

Matematik Dersi…

Matematik dersinden çok bir eksiğim yok idi. Öncesinden Dikey Geçiş Sınavına hazırlandığım sürede Matematik temelimi oluşturmuştum. DGS’de Türkiye 1500.sü olmuştum. Matematik korkulacak bir ders değil. İşlem hatası yapmadığın sürece Matematik yanıltmaz insanı. Yalnız “temelim var, ben yaparım” havasına kesinlikle girmedim. 4-5 KPSS soru bankası, 2-3 tane de YGS soru bankası çözdüm.

Matematik dersine çalışırken en başta Antrenmanlarla Matematik kitabı çözmüştüm. Kimisi der ki “ya çok kolay”. Olsun kolay olsun toplama çıkarmadan başlamıştım o süre boyunca. Sabredip soru bankalarını bitiriyorum ve çok sağlam bir temelim olmuştu.

Tarih Dersi…

Tarih dersini ilk başlarda hiç sevmezdim. Öyle çok karmaşık öyle çok zor gelirdi ki “aman kim oturup Fatih’i Yavuz’un yaptıklarını öğrenecek” derdim. “Bir sürü detay var kim oturup da onları öğrenecek” diyordum.

Daha sonra ilk başta bir özel ders almıştım online olarak. Yavaş yavaş Tarih dersine ısınmaya başladım. Sonra internette Mehmet Celal, Aydın Yüce, Ramazan Yetgin hocalarını dinlemiştim. Yorulduğum zamanlarda video açıp film izler gibi video izliyordum.

Bunların üzerine Yargı, Hoca Webde, Benim Hocam… Piyasada ne kadar kitap varsa eski yeni demeden tüm kaynaklardan soru çözdüm. Sonra piyasada birçok yayınevinin yaprak test kısımlarını birleştirip satan kırtasiyeler var onlardan çözmüştüm. He kaynak diyorum ama çok cüzi rakamlara almıştım. Kırtasiyeci artık bana indirim yapmaktan bu sefer benim hediyem olsun diye diye 1-2 kaynak da kendisi koyardı. Sınavda da 27 soruda 23 doğru 1 boş 3 yanlışım vardı. Zaten denemelerde de sürekli 22-23 çıkıyordu.

Coğrafya Dersi…

Coğrafya dersi Engin Eraydın hocamdan 1 sefer video izledim ama sonra baktım olacak gibi değil Mehmet Hoca, Bayram Hocadan da video dinledim. Zaten çok aşırı derecede zor soru gelmemişti. Tarih dersinde yaptığım gibi Coğrafya’dan da piyasada ne kadar soru bankası varsa çözmüştüm. Ama tabi Coğrafya, Tarih gibi değildi. Tarih akıcı idi. Coğrafya biraz daha yorum soruları olunca insan biraz sıkılıyor. Yine de Genel Tekrar videoları izlemiştim ve soru bankaları çözmüştüm. Coğrafya’da 14 doğru 4 yanlış yapmıştım.

Vatandaşlık Dersi…

Vatandaşlık dersine son 2 ay kala bakmıştım. Sizin notlarınıza baktım. Emrah Vahap Hocayı dinlemiştim. Sonra yine aynı şekilde soru bankası çözdüm. Biraz ezber bir ders Vatandaşlık. Sizin notlarınızı son 15 gün kala uyumadan önce filan okuyordum zaten. Hem kısa olduğu için çabuk bitiyordu.

Sizce Konu/Soru/Tekrar/Deneme İlişkisi nasıl olmalı?

Bence önce konuya 1 kere çalışıp sonrasında bol bol soru çözmek gerekiyor. Konuyu çok iyi bilebilirsin ama soru çözemedikten sonra bir anlamı yok. Önemli olan da zaten soru çözmek.

Şöyle bir durum da var konu 1 kere diyorum ama mesela Çağdaş unutuyordum. Sadece Çağdaşı açıp konu tekrarı yapıyordum. Onun dışında sürekli konu tekrarı yapmak bir yere taşımıyor insanı soru çözmedikten konuyu pekiştirmedikten sonra yapılan işin hiçbir anlamı yok.

Deneme bu işin idmanı diyebilirim. Özellikle süre yönetimi, sınav yönetimi, turlama tekniklerini, strateji gelişimi gibi konularda denemenin önemi büyük. Mesela ben hiçbir zaman 130 dakika süre tutmadım. Hep 100-95 dakika veriyordum kendime. Çünkü evde yapılan deneme gerçek sınavda olduğu gibi olmuyor. Hep 30-40 dakika eksik zaman veriyordum.

“Yetişiyor mu?” diye soracak olursanız. 5-10 dakikamın bile arttığını bilirim çoğu denemede. Çünkü 25-30 dakika Türkçe, 20-25 dakika da Genel Kültür kısmının tamamı bitiyordu. Geriye de 40-50 dakikam kalıyordu. Yani 45-50 dakikada 25 Matematik sorusu çözülür herhalde 🙂 Ve deneme skalanızdan da (deneme takip çizelgesi) faydalandım. Her denemenin netlerini hep yazıyordum.

Yaklaşık 90 deneme çözdüm. Denemelerde yaptığım gibi geldi netlerim Türkçe hariç. Türkçe beni mahvetti. Ama sizin dediğiniz gibi geneli kaçırmadım yani. Türkçe yapamıyorum diye Tarih yaptım, Coğrafya yaptım, Anayasa, Güncel, Matematik yaptım. Geneli hiç kaçırmadım.

Bu sınavda çalıştığı halde yüksek puan alamayan da var. Tavsiyeniz var mı?

Bu sınav ders çalışma sınavı evet ama sadece ders çalışarak da bu işin olması zor. Yani sınav esnasındaki tedirginliği yönetmek çok çok önemli. O esnadaki stres doğru bildiklerini yanlış yaptırır. Sınav esnası çok önemli. Dünyanın sonu mu değil ama emek veren birisi için bunu söylemesi çok da kolay olmuyor. Sınavdan bir gün öncesi uyuyamıyorsun yaklaştıkça heyecanlanıyorsun.

Sınava girip ilk 5 soruyu çözmeye başlayınca stresin yerini normal evde deneme çözüm hali alıyor. Çalıştığı halde yüksek alamayanların stresini yönetmelerini bilmeleri gerekiyor. Sonuçta ben de stres yaptım ama çalışan her insan için bu böyle. Çalışan insan emeklerinin karşılığını bugün almasa bile yarın muhakkak alacaktır.

Yüksek puan alamadığı durum ne? Öncelikle bunu tespit etmesi gerekir. Mesela örnek verecek olursam. Bizim sokaktan her gün eskici geçer sinir olurdum deneme çözerken adam eski alıyorum diye bağırıyor. Ya dedim ki farz et ki sınavdasın ve bu adam eski alıyorum diye bağırıyor o zaman ne yapacaksın. Sonraları alışmaya başladım o sese. Yaklaşık bir 4-5 ay sınav zamanına kadar eskici diye her deneme yapışımda adamın sesi geliyordu. Ve işte en sonraki bomba da bu: Sınavdayım sınav esnasında “bizim eskici yine geçiyor :)” dedim. Şaka değil adam ciddi ciddi biz sınavdayken  8-10 defa eskici diye bağırdı. Buna bile alışmıştım deneme yaparken hiç dikkatim dağılmamıştı mesela yani ilk zamanlarda dağılıyordum o sese yoğunlaşamıyordum sorulara filan. Ama sonra yani işi kişiselleştirmedim. Alıştırdım kendimi. Sorunun kaynağını bulurlarsa çözümü kolay olur.

Son olarak… 

Emek veren bir gün karşılığını alır. Sabretmek gerekiyor. Bu dünyanın en kolay işidir ders çalışmak bir yandan da en zor işidir. Samimi söylüyorum. Nasıl mı? Kolaylığı şöyle yağmur görmüyorsun güneş görmüyorsun tek yapman gereken ders çalışmak. Zor kısmı ise sabretmek, azmetmek ve çıktığın yolun başını düşünüp neden başladığını, ders çalışmaktan her sıkıldığında aklına bunu getirmek…

Biliyorum zor iş mesela benim bel, boyun, sırt, ve omuzlarım her yerim ağrıyor masada sürekli oturmaktan. Ha ders çalışacağım diye ölmek mi lazım değil tabiî ki sağlığa da dikkat etmek gerekiyor.

Ben gece ders çalışmayı daha çok severim. Çünkü hem zaman daha çok gibi geliyor hem de ortalıkta ne eskici var ne hurdacı 🙂 Çok sakin olur geceleri.

Ders çalışmaya başlayan insan öncelikle bu yola neden çıktı, onu bir düşünsün. Yola neden çıktığını düşünen insan vazgeçmeyecek bırakmayacak insandır. Bir de havaların ısınması durumunda insanlarda bir gevşeme oluyor. Havalar güzel vs. dışarı da çok cazip geliyor. Abartmıyorum yani bu yaz pandemi olmamış olsaydı bile yine dışarı çıkmazdım. Yürüyüş olarak çıktıklarım ayrı, sürekli de ders çalışılmaz 🙂

Ve sooooon olarak size teşekkür ederim hem notlar için hem de bir şeyler için çabalayıp emek veriyorsunuz. Allah gönlünüze göre versin Semra Hanım.

(Motivasyon açısından güzel bir yazı olmuş arkadaşımızın elinize sağlık. Geceleri eskici hurdacı olmaması da iyiymiş belki ben de bu yüzden gececiyim 🙂 Allah arkadaşımızın yolunu açık etsin. Hayatının geri kalan alanlarında da başarılar dilerim. Semra Dilekçi.)