68’den 85’e… (2020 KPSS / ANESTEZİ TEKNİKERLİĞİ)

Giriş Yılı: 2018 

P93 Puanı: 68

Giriş Yılı: 2020

P93 Puanı: 85

Bana çokça sorulan bir soruyu yönelteceğim size. Tekrar hazırlanmaya nasıl karar verdiniz? Benim cevabımı söyleyeyim. Ben zaten bırakmayı hiç düşünmedim. O kadar emek vermişim bilgi birikimine sahip olmuşum neden bırakayım? Peki sizin için bu durum nasıl gelişti?

Öncelikle herkese merhaba.  Ben Kübra 2018’de yeni mezun olmuşluğun  ve ne de olsa atanırım ya da özelde çalışırım rahatlığıyla 68 puan aldım. Mezun olduktan sonra sağlıkçısın her türlü atanırsın diyenlere rağmen atanamadım. Özel sektörde maalesef ya tecrübe istendi ya da dalga geçer gibi maaşlarla iş imkanı verildi. Azla yetinmeyen… diye düşünmeyin yol, yemek masrafı çıkmayacak maaşlardan bahsediyorum.

Tekrar hazırlanmaya karar vermemin tek sebebi mesleğimi seviyor olmamdı. Başka bir alanda çalışmayı düşünmedim hiçbir zaman. Özel sektörde çalışma imkanları ile devlet kapısında olmanın garantiliği bambaşka artık herkes bunun farkında diye düşünüyorum. Özel sektörde zaman harcamak yerine oturup KPSS’ye neden çalışmayayım dedim bende 🙂 Böylelikle 2020 serüvenim başladı …

2018’den 2020’ye gelişiminiz nasıl oldu? Sizdeki bu değişimin en önemli nedeni nedir?

2018 yılında mezun oldum ve çoğu arkadaşım özel sektörde çalışmaya başladı. Başladı başlamasına da herkeste aynı şikayet ‘özel sektör pişmanlıktır’. Bu süreçte kesinlikle karar vermiştim oturup güzelce çalışacaktım. 2019’un Ekim ayına kadar bir işte çalıştım. Ekim ayında da tamamen KPSS’ye başladım.

2020’de dershane veya özel ders desteği aldınız mı?

2020 için başladım ama ne başlamak… Youtube’da hız tuşunun olduğunu bilmiyordum. Videoları saatlerce dinliyordum Tarih’i oturup tek tek yazarak başladım. Kimseden bir tavsiye almadan kimseyi dinlemeden öyle başladım.

Aynı zamanda dershaneye yazıldım ama dershaneden hiç verim alamadım. Sadece denemelere gidiyordum. Zaten Mart ayı gelince pandemi nedeniyle tamamen bıraktım. İlk 2 ayım kendimi tanımakla geçti. Bu süreçte anladım ki en iyi öğretmen benim ve en iyi şekilde kendimden öğreneceğim her şeyi.  O yüzden bilgisayarım ve soru bankalarımla odama kapandım ben de. Benim dershanem de artık odamdı 🙂

Türkçe Dersi…

Her sabah uyanıp 25 tane paragraf çözdüm, bunu hiç aksatmadım. Bunun yanında Dil Bilgisi için 4 ayrı kaynaktan soru çözdüm. Sınav yaklaşırken ALES ve YKS paragrafları çözdüm. Son ay günlük 60-70 tane çözmeye çalışıyordum.  Bu bana sınavda paragraflardan hiç yanlış yapmayarak geri döndü. Yani bence kaynak ayrımı yapmadan önünüze gelen soruyu çözün gitsin arkadaşlar 🙂

Matematik Dersi…

2018’de Matematik’te bildiğim tek şey rasyonel sayılardı 🙂 Açıkçası ben Antrenmanlarla Matematik ile başlamayı tercih etmedim. Dershanenin verdiği Yargı soru bankasıyla başladım. Başlarda yanlışım tabiki de doğrularımdan fazlaydı ve yanlışlarımı çözdürecek kimsem yoktu. Bu noktada videolar devreye giriyor. İlyas Hoca’yı dinledim izlerken soruları önce kendim çözmeye çalıştım sonra Şifreli Matematik kanalını izledim. Sadece Rasyonel Sayıları çözen kız, Problemler çözmeye başlamıştı (en büyük korkumdu).

Geometri lise hayatım boyunca olmamıştı. Ben de Geometri’ye ayıracağım vakti Matematik’te 1 soruyu garanti edeyim kafasındaydım. Ne kadar doğru tartışılır ama ben kendi bildiğimi yaptığım için Geometri’ye hiç bakmadım. Sınavda soruları görünce, soru bankalarındaki sorular daha zormuş bunu anladım. Tek eksiğim hız kazanamadım Matematik’te.

Benim gibi Matematik’e sıfırdan başlayacak olan varsa son yıl sınava hazırlanacaksa Matematik dersine daha erken başlaması hız açısından ona iyi katkı sağlar.

Tarih Dersi…

Tarih’e Ramazan Hoca ile başladım. Konu dinleyip  farklı kaynaklardan soru çözdüm. Sınava son 20 gün kala Aydın Yüce’nin tekrar videolarını izledim. Tarih için şunu söyleyebilirim şu 1 yılda en çok vakit ayırdığım, en çok video izlediğim soru çözdüğüm ve sınavda batırdığım tek ders.

Tarihi fazla büyütüyoruz gözümüzde, Türkçeyi fazla küçümsediğimiz gibi.  Ben Tarih’ten değil 3 kaynak 7 kaynak bitirdim. Sonuç benim için hüsran oldu. Elimden geleni yapmıştım ama bazı şeyler kaderin ötesine geçemiyor maalesef.

Şimdi diyorum ki bu kadar korkup üstüne titreyeceğime Matematik’ten hız kazanmak için vakit ayırsaymışım. Ama olan oldu bunlar hep tecrübe oldu ben yaptım siz yapmayın büyütmeyin Tarih’i gözünüzde. Bir kez dinleyip 3-4 kaynaktan soru bankaları bitirip branş denemeleri çözmeniz gerçekten yetecek size.

Coğrafya Dersi…

Coğrafya sınava hazırlanmaya başlarken sevmediğim ve çalışmak istemediğim tek dersti. Şimdi en sevdiğim ders oldu. Ben Bayram Meral’dan konu dinledim. Not almadım önümde sadece Semra hocamın sitesinden aldığım boş haritalar vardı. Harita üzerinden çalıştım, masama astım, hatta ilk başlarda soru çözerken haritadan bakıp çözüyordum. En korktuğum kısım; madenleri, santralleri, tarım ürünlerini nasıl ezberleyeceğimdi. Orda da Youtube’da Yunus Turan Hoca’nın hafıza tekniklerinden yararlandım ve çok faydasını gördüm. Mehmet Eğit hocamızın soru banklarını da bence sınava girecek her öğrenci çözmeli.

Vatandaşlık Dersi…

Vatandaşlık dersine gelirsek Esra Hoca’dan dinledim video ders notlarını aldım. Soru bankasını çözdüm, Ali Koç hocanın soru bankasını da çözdüm. Sınava son 15 gün kala Esra Hoca’nın 30’lu denemesini çözdüm gerçekten normal soru bankaları gibi değildi çok daha zordu ama sınavda 9 da 9 yapmışsam; en çok o denemenin katkısındandır.

Sizce Konu/Soru/Tekrar/Deneme İlişkisi nasıl olmalı?

Ben konu dinledim ardından en az 3 soru bankasından soru çözdüm. Konularım bitince de kaynak ayrımı yapmadım elime geçen her kaynağı çözdüm. Kendimde gördüğüm en büyük eksiklik deneme arkadaşlar. Birçoğumuz gibi bende aman konuları bitireyim de sonra deneme çözerim düşüncesindeydim. Ve neden 95 değil de 85 aldım diyorsam bunun en büyük nedeninin deneme eksikliğinden olduğunu düşünüyorum.

Evet en başta deneme çözmeye başlayın bir konu bile bitirmişseniz çözün. O bir konuyu denemede yapıyor musunuz ona bakın, genel netlerinize değil. Kesinlikle deneme defteriniz olsun. Bunu ben de Enes Hoca’dan gördüm ve yaptım. Kara kaplı bir deneme  defterim oldu sınava gidince bile yanımdaydı. Denemede yaptığım yanlışları kesip o deftere yapıştırdım her gece yatmadan önce okuyup uyudum. Hala da saklarım atmaya kıyamayacağım sanırım 🙂 Haftanın bir günü tekrar gününüz olsun. Semra hocamdan gördüğüm bir şey vardı; tekrar günleri karşınızda bir sürü Semra varmış gibi anlatın.

Bu sınavda çalıştığı halde yüksek puan alamayan da var. Tavsiyeniz var mı?

Çok çalıştım ama yüksek puan alamadım diyen arkadaşlarımız için sadece şunu söyleyebilirim bu sınav maalesef çok nankör bir sınav çok çalışmayı istemiyor sizden doğru çalışmayı istiyor.

Haftalık, aylık program yapmadan çalışıyorsanız ya da çalışacaksanız gerçekten boşuna yorulmayın. İnanın programsız ilerlemek çok çok büyük eksiklik olacak. Belki bu defa olmadı ama doğru çalışarak bir sonraki sınavda yapmamak için bir bahaneniz yok. Eksiklerinizi gördünüz bu defa daha sağlam çalışabilirsiniz kendinize güvenin 🙂

Son olarak… 

Son olarak şunu söylemek istiyorum: Şu 1 yıl diyorum ama 1 yılın tamamında oturup çalışmadım, hepimizin sınandığı gibi bir sürü zorlukla sınandım.

En son ki sınanmam; sınava 40 gün kala benim dışımda ailemin hepsi covid olunca ben onlara bakmak zorundaydım ve kitabın yüzünü bile göremiyordum. Benim için her şey bitmişti tamam dedim buraya kadar sınav hikaye oldu. Onlarca emeğim isteğim boşuna gitti dedim.

Sonra bu dediklerimin benden başka kimsenin umrunda olmadığını anlayınca bu defa uykumdan ödün verdim vakit yarattım çalışmak için.

Öyle ya da böyle sınav günü geldi sınavdan çıkınca derin bir oh çektim. Daha iyi bir puan alabilir miydim kesinlikle alırdım ama ben yaşadıklarıma rağmen yapacağımın en iyisini yapmıştım, vicdanım çok rahattı.

2018 puanım 68 iken 2020 puanım 85 gelmişti. Bu süreçte ben ders çalışmayı sevmiştim, şu an ders çalışmak hobi olarak geliyor. Çalışınca inanın yapılmayacak bir şey yok. Sabır, emek ve azim oldukça yapamayacağınız hiçbir şey yok. Şu an tercih sonuçlarımı bekliyorum ve o çalıştığım her şeyden ödün verip odama kapandığım günlere değdi diyorum. Darısı hakkıyla çalışıp bu rahatlığa gelecek herkesin başına..  Asla çalışmaktan vazgeçmeyin 🙂 Hoşça kalın…

(Ders çalışmayı hobi haline getirmek güzel yetenek severim 🙂 Arkadaşımıza geri kalan hayatında da başarılar dileriz. Yolu açık olsun. Semra Dilekçi)