ZİRVEYİ TESLİM ETTİM. 2020 KPSS HARİTA MÜHENDİSLİĞİ BİRİNCİSİ

2018 yılında KPSS’de branşımda 1. olmuştum. Canla başla tecrübelerimi sizlere aktardım. Canla başla sizleri KPSS ve hayata dair motive etmeye çalıştım. 2020’de heyecanla zirveyi kime bırakacağımı bekledim. Ve o gün geldi… Bu kişi takipçilerim arasından çıktı. Benim için gurur verici… Üstelik bu işi daha öğrenciyken dördüncü sınıfta başarmış. İlk girişinde. Dershaneye gitmeden… Şimdi sözü kendisine bırakacağım ve bize tecrübelerini aktarmasını isteyeceğim.

Bölüm: Harita Mühendisliği

Mezun Olduğu Okul: Karadeniz Teknik Üniversitesi

Sınava Giriş Yılı: 2020

Kaçıncı Giriş: 1

GY Net: 52.25

GK Net: 55.50

P3 Puanı: 97.10

Genel Sıralama: 63

Branş Sıralaması: 1

Öncelikle bana bu fırsatı verdiği için değerli meslektaşım Semra Dilekçi’ye sonsuz teşekkürlerimi iletiyorum. Sınava çalışma sürecimin başından beri hep bizimleydi ve tecrübeleriyle bize yol gösterdi.

Şöyle bir söz vardır: “Vakit sandığından da geç.” Bu sözü ne zaman başlayabilirim diyenlere ithafen söylüyorum. Ben bu sınav sürecine 2019 Temmuz başında başladım. Çünkü son sınıfa geçiyordum ve tez yılımdı. Beni ders çalışmalarından geri bırakacağı için böyle bir tarih belirledim. Öncelikle kendinize şunu sormalısınız “benden önce bunu başaranlar nasıl başardı?” Kimse sizden zeki filan değil. Sadece sizden daha fazla ve belki daha doğru çalıştılar. O kuru masalara ve sandalyelere oturup derslerine çalıştılar.  İnsanlar sürekli size “bu işler zordur yok torpil yok hala, dayı, amca” vs. diyecekler. Bunlara kulak asmayın kesinlikle. Çalışmanın önünde kimse duramaz. Mesele zincirin halkalarını işlemekte. (Barış Özcan’a selam olsun :)) Her gün az da olsa yürümek… Hasta da olsanız yorgun da olsanız yürümekten vazgeçmeyin. Aslında buraya daha çok şey yazmak istiyorum ama kimseyi sıkmak istemem. Her bir derse nasıl çalıştığımı anlatayım:

Türkçe Dersi…

Arkadaşlar Türkçeden kasıt paragraftır. Her gün yürümek dedim ya hani işte bu. Her gün en az 20 paragraf sorusu çözdüm. Yaklaşık 6 tane paragraf kitabı bitirdim. Paragrafları kesinlikle süre tutarak çözün. Şu seviyeye gelmelisiniz: Soru sayısı kaçsa ondan daha düşük sürede çözmeye çalışın. Örneğin 12 tane paragraf sorusu var, bu soruları 8-11 dakika aralığında çözmelisiniz. Çünkü Türkçe HER ŞEYDİR. Türkçede kaybettiğiniz her şey size pahalıya mâl olur. Matematikte paniklersiniz. Genel Kültüre bakamazsınız bile…

Türkçe paragrafta ilk zamanlar çok kötüydüm. Hem çok süre harcıyordum hem de çok yanlış yapıyordum. Daha sonra Rüştü Hoca’nın paragraf taktikleri videosunu izledim. Başlarda çok uçuk kaçık taktikler gibi geldi ama bazıları işe yaradı 🙂 Size uygun taktikleri alıp uygulayabilirsiniz.

Dil bilgisi için öncelikle Öznur Hoca’nın videolarını bitirdim. Konu konu dinledim ardından hemen test çözdüm. Şunu da söylemeden geçemeyeceğim. YouTube’dan hangi hocayı dinliyorsanız onun mutlaka video ders notunu alın. “Benim fikrimce” videodan not tutmak vakit kaybı. Sınava 2 sene kalsa bile alın video ders notunu. Dil bilgisinden unuttuğum bir yer varsa video ders notundan o kısma bakıp tekrar testlere döndüm. Dil bilgisini böyle hallettim.

Sözel mantıkta aşırı problemlerim vardı süremi çok götürüyordu. Onu da sağ olsun yine Rüştü Hoca sayesinde kurtardım. Mutlaka sözel mantık videolarını dinleyin. Sınava az kala da çıkmış sözel mantık sorularını çözdüm (KPSS, ALES, DGS). Daha sonra pandemiden dolayı süreç uzadı ve dil bilgisini bu sefer Aker Hoca’dan dinledim. İyice oturdu. Şunu unutmayın en önemli ders Türkçedir. Herkes paragraf nasılsa yapılır gözüyle bakıyor ama maalesef…

Matematik Dersi…

Matematikle aram mühendislik öğrencisi olduğum için iyi. Ama bu şu demek değil: Sözelciler Matematik yapamaz. Çalışarak mühendislerden bile daha iyi yapabilirler. Ben İlyas Hoca’nın video ders notunu aldım. Videoları hemen açmadım. Notlarda “tip” sorularını çözdüm. Çözemediğim yerleri videoda o dakikaya getirdim. Yani sadece yapamadığım soru kısmını dinledim (Semra Dilekçi’nin taktiğidir). Bu sayede Matematik hemen bitti.

Sakın Geometri’yi yapamam demeyin. Gayet de yapılır ve yapabildikçe “keşke hep geometri sorsalar” dersiniz. Çok zevklidir.

Problemler konusuna ise aynı paragraf gibi baktım. Mutlaka her gün problem çözdüm. Sadece problemler içeren kitaplar var onları alın. Konular biter bitmez de hemen branş denemeleri çözdüm tabi ki süre tutarak…

Matematik biraz süre alıyor bunu branş denemeleriyle çözebilirsiniz. İlyas Hocanın branş denemesi en iyisidir. Ardından Pegem branş denemeleri. Hiçbir zaman baştan konu çalışmadım. Elime ne geçtiyse çözdüm. En saçma kaynaktan en iyi kaynağa varana kadar…

Tarih Dersi…

Tarih benim normalde de çok sevdiğim bir branştır. KPSS Tarih bir ders değil zaten farkında olmanız gereken bir bilinçtir (Bu, Coğrafya ve Vatandaşlık dersleri için de geçerli). Konuları ilk olarak Ramazan Hoca’dan dinledim ardından konu konu test çözdüm (Ramazan Hoca’nın kitabından). Daha sonra piyasada ne kadar kitap varsa çözdüm. Branş denemeleri de çözdüm (Mutlaka süre tutun). Gün içerisinde artık kafamda hep bir kronolojiyle yaşar olmuştum 🙂

Süreç uzayınca Celal Hoca’dan tüm konuları tekrar dinledim. Genel tekrar videoları yayınlanmaya başlayınca Aydın Hocayı dinledim. (Keşke dersleri de Aydın Hoca’dan dinleseydim her soruyu tutturdu. Yunus Emre Enstitüsü’nden bile bahsetmiş :))

Coğrafya Dersi…

Coğrafya’da Bayram Hoca’yı dinledim. Konu konu dinledim. Ardından test çözdüm. 2 haftada bitti konular. Branş denemeleri çözdüm (süre tutarak).

Herkesin yaptığı gibi dilsiz haritayla uğraşmadım çok soru çözerseniz zaten aklınızda yer ediyor.

Sonrasında süreç uzadı tabi 🙂 Bu sefer Mehmet Eğit’ten tüm konuları dinledim. İyice oturdu. Baktım vakit var hala. Almayacaktım ama Haritalarla Coğrafya kitabını aldım. İçinden çıkan duvara asmalık haritaya hiç bakmadım. Baksam Siirt’te tiftik keçisi olduğunu bilirdim 🙂

(Semra Dilekçi dayanamıyor araya giriyor: “Zaten 1. olmuş hâla aklı tiftikte, Yunus Emre Enstitüsü’nde”…:))

Şunu belirteyim siz “Harita Mühendisisiniz Coğrafya zaten cepte” demeyin. Alakası yok 🙂

Vatandaşlık Dersi…

Gelelim Vatandaşlık’a. En ama en zorladığım ders. EZBER değil. Sürekli test ve tekrar. İlk olarak Esra hoca ile konu konu ilerleyip konuların ardına test çözdüm. Ardından tabi ki branş denemeleri…

Güncel bilgiler için KPSS sayfalarını takipte kalın ama boş sayfalar takip etmeyin. Beyza Oruç  Erdoğuş ve Aydın Yüce size yeter de artar. Gidip güncel için kitap filan da almayın. Paranıza yazık olmasın.

Süreç uzadığı için bu sefer Emrah Hoca’nın videoları bitirdim. Kitabını çözdüm. Zaten bunları yapınca ister istemez kafada yer ediyor. Vatandaşlık dersini sona bırakmayın ilk günden beri size arkadaşlık etsin.

Konu/Soru/Tekrar/Deneme İlişkisi Nasıl Olmalı?

Bu soruya açıkça cevap vermek isterdim ancak dediğim gibi süreç uzadığı için hangi dersi kaç kere tekrar ettiğimi hatırlamıyorum. Son güne kadar tekrar yapın. Türkçe, Matematik, Tarih, Coğrafya ve Vatandaşlık… Sıkılana kadar tekrar yapın.

Tekrar sıklığı… Bunu sizden iyi kimse bilemez. Branş denemelerinde ve genel denemelerde, neyi tekrar etmeniz gerektiğini zaten anlarsınız.

Ben herhangi bir dersten konuyu dinledim ardından test çözdüm. Unuttuğum yerleri döndüm video ders notuna bakıp tekrar sorulara döndüm. Mesele bol soru çözmekte.

Deneme… İşte asıl olay burada. İlk genel denememi Eylül ayında çözdüm. Branş denemesini ise konularım biter bitmez… Örneğin Türkçe bitti. Hemen süre tutup branş denemesi çözdüm (Başlarda çok çok kötüydüm). Çoğu kişi branş denemelerini sona bırakıyor. Ben öyle yapmadım. Dersin tüm konuları biter bitmez başladım branş denemelerine.

Genel denemeleri başlarda ayda 3 kere filan çözüyordum. Ocaktan sonra artırdım. En sonunda her gün çözdüm. Sınava 2 ay kala günde 2 kere çözdüm. Piyasadaki tüm denemeleri çözün. Daha sonra dershanelerin TG denemelerini çözün. Ben dershaneye gitmedim ama bir dershanenin genel denemesine kaydoldum. Siz de kaydolun. Gerçi beni kazıkladılar ama neyse… Sınava kadar yaklaşık 200 genel deneme çözdüm. Her bir dersten de en az 5’er branş denemesi bitirdim.

Kitap tavsiyesi vermeyi çok isterdim ancak kitaplarımı henüz bir araya getiremedim. Ama şunu söyleyebilirim dershaneye gitmedim parayı kitaba yatırdım. Örneğin Tarih çalışıyorsun test kitabı arıyorsun. Gir herhangi bir online kitap satışı yapan bir siteye ilk KPSS Tarih kitabı al. Bitsin. İkinci tekrarı o sitedeki ikinci kitapla yap. Üçüncü tekrarı oradaki KPSS Tarih üçüncü kitapla yap. Ben öyle yaptım.

Sizin de sınava erken hazırlandığınızı düşünerek böyle yapabileceğinizi umuyorum. Bunu tüm dersler için böyle yaptım. Tabi ki çok boş yayınların boş kitapları var. İyi kitaplar da var bunları ileriki süreçte eğer fırsat olursa söylemeyi borç bilirim.

Bu sınavda çalıştığı halde yapamayan da var. Tavsiyen var mı?

KPSS veya herhangi bir ÖSYM sınavı bilginin yanında psikoloji sınavı. Her şey kafada kendini telkin etmekte. Ama şu da bir gerçek ki bu işte heyecanı kontrol etmek çok önemli. Böyle konuşuyorum ama belki de sınava giren en heyecanlı kişi bendim. Benim heyecanım mideme vuruyor. Sınav sabahı kustum. Dedim her şey buraya kadarmış bu kadar… 14 aylık emek saçma bir duygu yüzünden kaybolacak dedim. Allah’a dua ettim ve kendimi motive ettim. Her şey beyni inandırmakta oysa… Kendinizi buna inandırın.

Çok çalışan arkadaşlarıma şunu söylemek istiyorum kaybedilen bir şey yok. Çalışmak her şeyden önce bir kazançtır. Biriken tecrübe ve azim sizi başarıya götürecektir. Biz çalışarak Allah’a dua ettik ve Allah’ın takdirine de boyun eğmeliyiz. Her şer gördüğümüzde bir hayır; her hayırda da bir şer vardır. Asla vazgeçmeyin

Son Olarak Bazı Kişisel Tavsiyelerim:

  • Olabildiğince erken başlayın. Şu an olmayabilir ama örneğin 2021 Şubat ayında kafa olarak motive olmaya başlanmalı. Mart ayında da artık yavaş yavaş başlayabilirsiniz.
  • Her gün program yapın kendinize. Programı tamamlayamazsanız da vicdan azabı çekin (Semra Dilekçi araya giriyor: “Bu çocuk benden beter.” :))
  • Programlar sahici olmalı.
  • Sabah erkenden kalkın. Üniversiteden alışıksınız biliyorum ama gece çalışmak nedense bana uygun değil. Tabi bu kişisel bir mesele gece çalışıp daha iyi yapanlar da var. Ama günü kaçırmayın.
  • Bol Tekrar + Bol Deneme (Branş + Genel (süre tutun)) + Bol Paragraf ve Problem + Bol Soru
  • Sene içinde ALES ve YKS sınavlarına başvurun sınav ortamını hissedin.
  • ÇIKMIŞ SORULAR mutlaka çözülmeli.
  • Genel Kültürle kafayı yemeyin sınavı Genel Yetenek belirler.
  • Herhangi bir dersi sona bırakmayın hepsi birlikte gitsin.

Her şey gönlünüzce olsun. Çalışan bir şekilde karşılığını alır. Çalışmak en büyük duadır…

Söz Semra Dilekçi’de 🙂

Ben okurken duygulandım… O kadar harika anlatmış ki zirveyi emin ellere teslim etmişim.

Bazı durumlar kişisel olsa da yapılması gereken çoğu durum ortaktır. Zaten beni başından beri takip eden arkadaşlara çok da yabancı gelmeyen cümleler olsa gerek…

Motivasyonunuz düşerse gelin bu yazıyı tekrar tekrar okuyun. Ben de yapabilirim diyin.

Tecrübelerini bize aktardığı için arkadaşımıza çok teşekkür ediyorum. Okul biter bitmez atanacak hayata genç yaşta atılacak bir insan… Umarım devletimize faydalı bir birey olur. Umarım kendini sürekli yenileyen bilinçli bir birey olur. Hayatın anlamı, akşam TV izleyip sabah işe gitmekten çok daha derin. Umarım bunların bilincinde olarak eline genç yaşta geçen bu fırsatları değerlendirir. Ona her konuda destek olacak bir Semra ablası da var artık 🙂

2022’de zirve bayrağını teslim edeceği kişiyi bekliyoruz.

Sevgilerimizle…