TARİH

15 Nisan 2022 22.889 views 0

Son güncelleme: 15.04.2022

VİDEO MU İZLEMELİ KİTAPTAN MI İLERLEMELİ?

Herkesin ders çalışma tekniği tabi ki farklıdır. Ancak videolarda hocalar önemli noktalara değindiği için video izleyip not almanız daha avantajlı olacaktır.

HANGİ HOCALARI DİNLEMELİYİM?

En iyi hoca, en iyi anladığın hocadır. Aşağıda isimlerini yazdığım her hoca çok değerli ve yeterli. “Ayrıntı mı anlatıyor eksik mi anlatıyor” vs diye düşünmeden size en iyi hitap eden hocayı dinleyiniz. Tekrarlarda zaten bir hoca daha dinlersiniz.

1- Ramazan Yetgin

2- Aydın Yüce

3- Mehmet Celal Özyıldız

VİDEO LİSTELERİ / PDF

İçinde, Tarih Ders Videoları Listesinin de bulunduğu tüm PDF’ler için tıklayınız. Bu listeler, daha derslere başlamadan önünüzü görmenizi sağlayacak.

KİTAPLAR

Konu anlatımlı olarak en beğendiğim kitap, görseli bol olduğu için Birol Yetimoğlu İdeal Tarih.

Soru Bankalarını ise ilk aşamada 3 tane alıp bittikçe yenilerini alabilirsiniz. Çok fazla kitap alıp strese ve masrafa girmeyin. Bittikçe yenisini almak en sağlıklısı.

— Karakutu Yayınları (Çıkmış sorular sona bırakmadan muhakkak ünite sonlarında çözülmeli)

— Pegem veya Yargı (ikisi aynı anda da olabilir)

— Birol Yetimoğlu

— Selami Yalçın

— Bir de videosunu izlediğiniz hocanın kitabını alabilirsiniz.

(Bu bölüme, yeni kitaplar çıktıkça ekleme yapılacak.)

ESKİ YILLARA AİT KİTAPLAR ÇÖZÜLEBİLİR Mİ?

Türkçe, Matematik ve Tarih dersi için eski kitapların çözülmesinde hiçbir sakınca yoktur. Zaten maalesef çoğu kitabın sadece kapağı değişiyor. Yine de 2018’den geriye gitmemekte fayda var.

NOT ALMADAN, VİDEO DERS DEFTERİNDEN İLERLESEM OLUR MU?

Okul yoksa bir işte çalışmıyorsanız çocuğunuz yoksa vs… Kısacası vaktiniz varsa kendi notunuz her zaman daha kalıcı bir öğrenme sağlar.

Benim taktiğimi çoğunuz bilirsiniz. Önce videoyu dinler hocanın ağzından her çıkanı not alırım. Sonra bolca soru çözerim. Konular asıl soru üzerinde pekişir. Bazen soruda ilk defa karşılaştığınızı zannettiğiniz bir bilginin aslında notlarınızda olduğunu görürsünüz.

Bol soru çözüp yeni öğrendiğim bilgileri notlarıma ekledikten sonra artık hangi noktaların daha önemli olduğunu bilirim. Yani artık bu notlarda ayıklanması gereken çok bilgi vardır. İşte burada yeniden not alırım: ÖZET NOTLAR!

Artık tüm ünite en sade haliyle sadece birkaç sayfadadır. Bunları 15 dakikada bile tekrar edebilir her yerde yanımda taşıyabilirim. Tarih özet notlarımı buradan inceleyebilirsiniz.

Vakti kısıtlı olanlar video ders defterinden ilerleyebilirler.

KALICI ÖĞRENME

Öğrenmeye ne kadar çok duyu organı girerse o kadar kalıcı olduğunu biliyoruz. O halde özet notlarını sesli okuman; algılarının açık olmasını ayrıca daha iyi öğrenmeni sağlayacaktır.

Öte yandan uyumadan önce okuduğumuz bilgiler aklımızda daha iyi yer ediyor. Her gün uyumadan önce 15 dakika okuma yap ve sonra bana teşekkür et 🙂

“O halde her gün uyumadan önce 15 dakika notlarını sesli bir şekilde oku. Ve sesini kaydet. Gün içerisinde veya bir yere giderken kayıtları dinle… Artık istesen de unutamazsın :)”

Bir detayı atlamayalım! Soru çözmeden ASLA!

SIK YAPILAN HATALAR!

— Sınavı Tarih dersinden ibaret sanmak.

— Çıkmış soruları çözmeyi sona bırakmak.

— Konuyu tam anlamıyla öğrenmek adına sürekli konu çalışmak.

— Konu çalışmak.

— Konu çalışmak.

— Konu çalışmak.

— Bıkmadan usanmadan konu çalışmak.

Konuyu sağlam bir şekilde çalış ve bol soru çöz. Konuların soru üzerinde oturduğunu göreceksin. Bu hatalar ile değerli zamanını kaybetme.

AYNI ANDA 2 HOCA DİNLEMEK

Bu durum sürekli konu çalışmak gibi yapılan bir hatadır ve vakit kaybına neden olabilir.

Ancak önerdiğim yöntem şu: İlk başta bir hocadan konuları dinledin en azından 2 soru bankası bitirdin. Artık konulara daha hakim olduğun için farklı bir hocadan dinlemek aklındaki bilgi kırıntılarını temizleyecek ve sana ne kadar öğrendiğini ve ilerlediğini hissettirecektir.

Yani 2 hoca dinlenilmesini tavsiye ediyorum evet. Ancak aynı anda yani soru çözmeden üst üste değil!

YANLIŞLARINIZI SEVİN

Yanlış yaptığınız sorular sizlere daha çok şey öğretecek. Onlara küsüp motivasyonunuzu düşürmek yerine onları öğrenmeye çalışın. İsterseniz işaretleyin isterseniz kesip bir kutuda biriktirin. Ara ara tekrar edip öğrendiklerinizi daha fazla biriktirmeden atın.

Yanlışlarınızın öğretici olduğunu unutmayın.

YORUM SORULARI

Son yıllarda Tarih dersinde yorum sorularının da geldiğini görüyoruz. Fakat bunlar genellikle bilgi olmadan yorumlanacak sorular olmuyor. Konular oturdukça bu soru tarzları da kafanızda şekillenecektir. Burada yapmanız gereken en önemli şey, soruya kendi yorumunuzu katmamak olacaktır.

SORU ÇÖZÜM VİDEOLARI

Soru çözüm videoları izlemek, hocaların soru çözümlerine nasıl yaklaştığını görmeniz açısından iyi olur. Sizin de sorulara farklı bir bakış açısıyla bakmanızı sağlar.

ŞİFRELEME VE KODLAMA

Her şeyi şifrelerseniz veya başkalarının şifrelerini öğrenmeye çalışırsanız kafanız karışabilir. Ancak bazı yerlerde anlamsız bile olsa kendiniz kodlama yaparsanız hem daha eğlenceli çalışmış olursunuz hem de unutmazsınız.

MÜKEMMELİYETÇİ OLMAYIN

Bu derse bir Tarih Ordinaryüs Profesörü havasında çalışmayın. İsterseniz 100 farklı kaynaktan çalışın illaki eksikler kalabilir. Bu eksikler soru üzerinde oturacaktır. Kaldı ki eksik kalmasın diye her şeyi irdelerseniz kendinizi padişahların ayakkabı numaralarını ezberliyorken bulabilirsiniz.

EN DOĞRU KAYNAK ÖSYM

ÖSYM’nin geçmiş sınav soruları gelecekte soracaklarının habercisi olabiliyor. Geçmiş yılların sorularını çözdüğünüzde ne demek istediğimi anlayacaksınız. Sonra “hocalar nasıl bu kadar soru tutturuyor” demeden kendiniz soru tutturabileceksiniz.

Piyasada bazı kaynaklar maalesef güzel soru adı altında anlamsız bir şekilde zor sorabiliyor. Sınava hazırlanan çoğu kişi de zor kaynağı kaliteli kaynak zannediyor.

ÖSYM isterse çok zor sorabilir. Ve kimse kalem oynatamaz. Fakat bu bir sıralama sınavı olduğu için Tarih dersinden zorlansanız bile panik yapmayıp diğer dersleri hallederseniz sıralamada zaten önde olursunuz.

KENDİNİZE GÜVENİN

Kendinize güvenin ve kalbinizi temiz tutun. Azimli olmak iyidir. Ancak bence hırs er ya da geç insanı çürütür.

Bu sınavı başaran insanlar, her koşulda mücadele ettiler pes etmediler ve sınav anını doğru yönetebildiler.

Fakat kendinize güvenmeyi başkalarını hafife almak ile karıştırmayınız. Ve herkesten öğrenebileceğiniz bir şeyler olduğunu unutmayınız. Bazen ne yapmanız gerektiğini öğrenirsiniz bazen ne yapmamanız gerektiğini. Bu hayatın her alanında böyledir…

BENZER KONULAR