MATEMATİK

15 Nisan 2022 6.649 views 0

Son güncelleme: 15.04.2022

MATEMATİK TEMELİ OLMAYANLAR

Matematik temeli olmayan arkadaşlarımız bu derse önyargı ile yaklaşmadan, severek ve sabırla çalışmalıdırlar.

2022 yılında en çok olumlu dönüş aldığım hoca Mehmet Bilge Yıldız oldu.

Yararlanabileceğiniz Bazı Kaynaklar:

Antrenmanlarla Matematik 1, Antrenmanlarla Matematik 2, Hiç Problem Değil, Karakutu Yayınları, Pegem.

MATEMATİK TEMELİ OLANLAR

Burada önemli olan nokta şu: “Gerçekten temelin var mı? Yoksa temelin var mı zannediyorsun?”

Aslında bu, KPSS’de genel olarak yapılan hatalardan biri. Hiçbir derse “ben bunu zaten biliyorum, bu dersi yaparım” deyip daha az önem vermemeliyiz.

Tabi ki sana artı/eksiden başla demiyorum. “Sürekli rasyonel sayılar çöz” de demiyorum. Ama en azından bir kez de olsa her konuya sağlam bir şekilde çalışmalısın diyorum.

Ben İlyas Güneş Hocanın video ders defterinden ilerlemiştim. Sadece zorlandığım soru veya konuları videodan dinliyordum. Ama kitaptan hiçbir soru veya konuyu atlamadan! Tabi ki burada da Mehmet Bilge Yıldız hocamız tercih edilebilir.

Her ünite sonunda muhakkak soru çözülmeli, bu durum her ders için geçerli zaten.

Temeli olan arkadaşlara 2 soru bankasından sonra (bunların biri çıkmış sorular olmalı) branş denemelerine geçmelerini tavsiye ediyorum. Çünkü konuları bir kez sağlam çalışıp soru çözdükten sonra, tekrar tekrar üslü sayılar gibi konuları çözmenin bir anlamı yok.

Branş denemeleri ve tabi ki çıkmış sorular! Çıkmış sorular “sonra çözerim, ne de olsa vakit var” DENMEDEN MUHAKKAK daha konuların başındayken çözülmeli. Eğer sınava çalışmak için yeterli vaktiniz varsa karakutu yayınlarını her ünite sonunda çözebilirsiniz. Vaktiniz kısıtlı ise son 10 yılın KPSS, ALES, DGS sorularını, konularına göre ayırmış olan daha ince bir kitap satın alabilirsiniz.

ÖZETLE…

Video izle, ünite sonlarında soru çöz, yapamadığın soruları kes veya bunlar için ayrı bir defter tut, sonra branş denemeleri, branş denemelerinde eksik olduğunu fark ettiğin konulara tekrar çalış, gerekirse örneğin yapamadığın bir problemler konusunu farklı bir hocadan dinle (TYT hocaları da olabilir)… Bu şekilde sabırla soru çözdüğün sürece başarı seninle olacaktır.

Unutma bu sınav bir bütün! Bir derse fazla yüklenip başka bir dersi geri plana atmamalısın. Ve… ÖSYM senden sadece doğru cevap istemiyor. Doğru cevapları yeterli sürede cevaplamanı istiyor.

DOĞRU BİLİNEN BİR YANLIŞ!

Zor soru çok puan getirir. YANLIŞ!

İleride, denemelerde bu konuyu detaylı konuşacağız ama denemelerde zor ve karmaşık sorular üzerinde vakit kaybetmemelisiniz. Çünkü çok zor bir problem sorusu ile çok basit bir rasyonel sayılar sorusunun getirisi tamamen aynı.

Süreyi yönetebilmek için bol soru çözümü, denemeler ve denemelerde turlama tekniği çok işinize yarayacak.

GEÇMİŞ SENELERİN SORULARINI ÇÖZMEMDE SAKINCA VAR MI?

Türkçe ve Matematik hatta Tarih dersi için eski kitapların çözülmesinde hiçbir sakınca yoktur. Zaten maalesef çoğu kitabın sadece kapağı değişiyor. Yine de 2018’den geriye gitmemekte fayda var.

BENZER KONULAR