COĞRAFYA

15 Nisan 2022 13.048 views 0

Son güncelleme: 15.04.2022

VİDEO MU İZLEMELİ KİTAPTAN MI İLERLEMELİ?

Vakti olan veya olmayan herkes için en iyisi videodan ilerlemek. Coğrafya’yı ezber gibi değil de mantığıyla kavramaya çalışırsanız daha kalıcı olur. Bu mantığı videolarda daha rahat yakalayabilirsiniz.

HANGİ HOCALARI DİNLEMELİYİM?

Her zaman tekrarlayacağım. En iyi hoca, en iyi anladığın hocadır! Aşağıda isimlerini yazdığım her hoca alanında çok iyi. Önemli olan sana hangisi en iyi hitap ediyorsa onu seçmen.

1- Engin Eraydın

2- Bayram Meral

3- Mehmet Eğit

VİDEO LİSTELERİ / PDF

İçinde, Coğrafya Ders Videoları Listesinin de bulunduğu tüm PDF’ler için tıklayınız. Bu listeler, daha derslere başlamadan önünüzü görmenizi sağlayacak.

DİLSİZ HARİTALAR

Coğrafya’da kurtarıcınız dilsiz haritalar olacak. Video izlerken veya ders sonrası, çıktı aldığınız dilsiz haritalarınızı doldurmanız kalıcı öğrenmeyi sağlayacaktır. Ayrıca çalışmak daha keyifli olacaktır. Dilsiz Haritalara PDF’ler bölümünden ulaşabilirsiniz.

KİTAPLAR

Konu Anlatımlı olarak Bayram Meral veya Mehmet Eğit Haritalarla Coğrafya kitapları yine görsel olarak beğendiğim kitaplardan. Bunlardan herhangi birini alabilirsiniz. Ben, sene başında konu anlatımlı kitap kullanmamıştım. Zaten videolardan not aldığım için… Ancak konular bitince tekrar yapmak amaçlı Mehmet Eğit hocamızın kitabından faydalandım.

Soru Bankalarını ise ilk aşamada 3 tane alıp bittikçe yenilerini alabilirsiniz. Çok fazla kitap alıp strese ve masrafa girmeyin. Bittikçe yenisini almak en sağlıklısı.

— Karakutu Yayınları (Çıkmış sorular sona bırakmadan muhakkak ünite sonlarında çözülmeli. Bu kitaplardaki Coğrafya ve Vatandaşlık soruları güncellenerek soruluyor bu yüzden çözülmesinde sakınca yok)

— Pegem , Yediiklim veya Yargı

— Kemal Arslan

— Bir de videosunu izlediğiniz hocanın kitabını alabilirsiniz.

(Bu bölüme, yeni kitaplar çıktıkça ekleme yapılacak.)

ESKİ YILLARA AİT KİTAPLAR ÇÖZÜLEBİLİR Mİ?

Coğrafya ve Vatandaşlık sürekli değiştiği için eski yıllara ait kitaplar önermiyorum.

NOT ALMADAN VİDEO DERS DEFTERİNDEN İLERLESEM OLUR MU?

Ben kendim not almaya takıntılı bir insanım. Öbür türlü öğrenemiyorum gibi hissediyorum. Benim gibi olanlar elbette kendi notunu tutup dilsiz haritalarını hazırlamalı.

Ancak ben kitaptan da ilerleyebilirim derseniz Haritalarla Coğrafya kitabı görseller ile zenginleştirildiği için işinize yarayacaktır.

KALICI ÖĞRENME

Aslında bence en zevkli ders Coğrafya. Dilsiz Haritaları yaz çiz. Gerekirse duvara asabileceğin bir fiziki/siyasi çift taraflı harita al. Ayağa kalk karşında öğrencilerin var gibi anlat. Bırak çıldırdın zannetsinler en güzel ve kalıcı öğrenme tarzı 🙂 Unutma bir şeyi öğrenmenin en güzel yolu onu birine anlatmaktır. Kimse yoksa duvarlara anlat 🙂

SIK YAPILAN HATALAR

Her ders için genel olarak sıkça yapılan hatalar:

— Soru çözmeden sürekli konu çalışmak

— Çıkmış soruları çözmeyi sona bırakmak

— Mükemmel olmak için gereksiz ayrıntılarda boğulmak

AYNI ANDA 2 HOCA DİNLEMEK

Önerdiğim yöntem şu: İlk başta bir hocadan konuları dinledin en azından 2 soru bankası bitirdin. Artık konulara daha hakim olduğun için farklı bir hocadan dinlemek aklındaki bilgi kırıntılarını temizleyecek ve sana ne kadar öğrendiğini ve ilerlediğini hissettirecektir.

Yani 2 hoca dinlenilmesini tavsiye ediyorum evet. Ancak aynı anda yani soru çözmeden üst üste değil!

YANLIŞLARINIZI SEVİN

Yanlış yaptığınız sorular sizlere daha çok şey öğretecek. Onlara küsüp motivasyonunuzu düşürmek yerine onları öğrenmeye çalışın. İsterseniz işaretleyin isterseniz kesip bir kutuda biriktirin. Ara ara tekrar edip öğrendiklerinizi daha fazla biriktirmeden atın.

Yanlışlarınızın öğretici olduğunu unutmayın.

SORU ÇÖZÜM VİDEOLARI

Her ders için öneriyorum… Soru çözüm videoları izlemek, hocaların soru çözümlerine nasıl yaklaştığını görmeniz açısından iyi olur. Sizin de sorulara farklı bir bakış açısıyla bakmanızı sağlar.

HAFIZA TEKNİKLERİ

Sıkça bu durumun işe yarayıp yaramadığı konusunda mesajlar alıyorum… Ben bu tarz yöntemlerin işe yaradığını düşünüyorum ama bir yere kadar.

Bazı arkadaşların konu bile çalışmadan sadece bu yöntemler ile başarıya ulaşacağını zannettiğini gördüm!

Youtube’da bulunan Mehmet Eğit Hafıza Teknikleri videolarından faydalandım. Ancak hepsinden değil. Gerçekten işe yaradığı yerler oldu. Fakat her şeyde teknik/kodlama/şifre yöntemine giderseniz iyice karışabiliyor.

Bana göre bol soru çözerek zaten kalıcı öğrenme sağlanıyor.

TÜİK VERİLERİ

Coğrafya videoları çekilirken haliyle hocalar eski TÜİK verilerine göre anlatıyorlar. TÜİK verileri güncellendiğinde ise bir video çekip o kısmı güncelliyorlar veya instagram hesaplarından güncel verileri paylaşıyorlar.

Burada en çok sorulan soru “kafam karışır mı?” Hayır neden karışsın? TÜİK verilerinde muazzam bir değişiklik olmuyor arkadaşlar. Gezen tavuk “bu sene de başka yerde gezeyim” demiyor veya kıl keçisi “bu sene de başka ili kıl edeyim” demiyor”

Özetle; biliyorum demesi kolay ama kasmadan devamlılığı sağlayarak çalışın. Sihirli bir formül veya mucize aramayın. Emek, iyi niyet, tevekkül…

BENZER KONULAR