ANAYASA

15 Nisan 2022 8.297 views 0

Son güncelleme: 15.04.2022

VİDEO MU İZLEMELİ KİTAPTAN MI İLERLEMELİ?

Vakti olan veya olmayan herkes için en iyisi videodan ilerlemek. Hocalar, videolarda örnekler verdikleri için ve önemli yerlere vurgu yaptıkları için konuyu kavramanız daha kolay olacaktır.

HANGİ HOCALARI DİNLEMELİYİM?

Esra Özkan Karaoğlu ve Emrah Vahap Özkaraca hocalarımızın ikisini de dinlemenizi tavsiye ederim. Dersi, öncelikle bir hocadan dinleyip bol soru çözüp tekrarlarda diğer hocayı dinleyebilirsiniz.

VİDEO LİSTELERİ / PDF

İçinde, Vatandaşlık Ders Videoları Listesinin de bulunduğu tüm PDF’ler için tıklayınız. Bu listeler, daha derslere başlamadan önünüzü görmenizi sağlayacak.

KİTAPLAR

Konu Anlatımlı olarak Ali Koç Pusula kitabı beğendiğim bir kitap.

Soru Bankaları

— Karakutu Yayınları (Çıkmış Sorular)

— Pegem

— Dersi dinlediğiniz hocanın soru bankası

ESKİ YILLARA AİT KİTAPLAR ÇÖZÜLEBİLİR Mİ?

Vatandaşlık ve Coğrafya sürekli güncellendiği için eski yıllara ait kitaplar önermiyorum.

SORU BANKALARI / BRANŞ DENEMELERİ

Diğer derslerden en az 3 soru bankası çözülmeli fakat burada yerine göre 2 soru bankası da yeterli olabiliyor. Vatandaşlıktan gelen soru kalıpları çok belirgin. Soru çözümü, notlarınızdan sürekli tekrar ve bol branş denemesi ile güzel netler yapacaksınız.

NOT ALMADAN VİDEO DERS DEFTERİNDEN İLERLESEM OLUR MU?

Ben kendim not almaya takıntılı bir insanım. Öbür türlü öğrenemiyorum gibi hissediyorum. Benim gibi olanlar elbette kendi notunu tutmalı.

Ancak ben kitaptan da ilerleyebilirim derseniz; dersi dinlediğiniz hocanın video ders defterini almak işinize yarayacaktır.

KALICI ÖĞRENME

Vatandaşlık en çok korkulan ancak en kolay ders. Bu derste konu sayısı az ve sorulan sorular net. Eğer düzenli tekrar yaparsanız bu kısmı fule yakın yapma ihtimaliniz çok yüksek. Üstelik güncel bilgiler dahil 15 soru sadece 2-3 dakika gibi bir sürede çözülebiliyor. Böylece buradan arttırdığınız süreyi diğer derslerde kullanabilirsiniz.

Bir konuyu birine anlatacak seviyeye geldiğinizde kalıcı öğrenmeyi gerçekleştirmiş oluyorsunuz. Sesli bir şekilde okuma yapın. Ancak ezber şeklinde değil. Birine anlatıyor gibi… Tıpkı hocaların derslerde verdiği örnekler gibi okuyun, anlatın. Her gün uyumadan önce 15-20 dk bunu rutin haline getirirseniz konuları sağlam bir şekilde öğrendiğinizi göreceksiniz.

YAPILAN HATA

Bu dersi çalışmayı sona bırakmak yapılan en büyük hata.

Tabi ki ders çalışmak için örneğin 1 sene süreniz varsa ilk 2 ay diğer derslerden başlayıp sonradan Vatandaşlık dersini de ekleyebilirsiniz fakat bazı arkadaşlarımız “unuturum” diye bu dersi son iki aya filan bırakıyor.

Ben riske atmaya gerek yok diye düşünüyorum. Düzenli tekrar ile hiçbir konuyu unutmazsınız.

BENZER KONULAR