A GRUBU B GRUBU MEVZUSU…

15 Nisan 2022 3.599 views 0

Merhabalar bugün sizlere çok başarılı bir arkadaşımın hikâyesi ile geldim. Örnek olması adına bize her detayı anlatmasını istedim. Çünkü insan hayat boyu öğrenmeli, kendini geliştirmeli ve bu arkadaşım da bunu hakkıyla yapıyor.

Şimdi kendisiyle yapmış olduğumuz soru cevabı sizlere aktarıyorum:

Öncelikle bize hangi okuldan, bölümden mezun olduğun hakkında bilgi verir misin?

2015 yılında Sakarya Üniversitesi, Uluslararası İlişkiler bölümünden bölüm birincisi olarak mezun oldum. Ayrıca Açık Öğretim ÇEKO mezunuyum (2016).

İki bölüm bitirmek, tercih yapılabilecek kurum sayısını arttırmak açısından yararlı tavsiye ederim.

2018 yılında YDS’den 70 puan aldım.

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesinde yine mezun olduğum alanda Yüksek Lisansım devam ediyor (Tez dönemindeyim).

Bu bölümleri bitirdin ancak B grubundan atandın.  B grubundan hazırlanmaya nasıl karar verdin?

A grubundan 2017 yılında P34’ten 90.76 puan alarak 72. olmama rağmen başvurduğum hiçbir kuruma giremeyince KPSS’den B grubu diye bir şeyle de atanılabileceğini öğrenerek biraz araştırma yaptım. Daha öncesinde bu konuyla ilgili bir bilgim yoktu.

B grubundan atanmanın daha kolay olduğunu fark ettim. 5 aylık sıkı ve düzenli bir çalışma sonucunda 2. kez girdiğim KPSS’den P3 puanında 92.19 puan alarak atandım.

Tercih yaparken hem A grubu hem B grubu tercihi aynı anda yapılıyor mu?

A grubuna kurumlar kendileri sınav açtıklarında ya da personel alacaklarını ilan ettiklerinde başvurulabiliyor o grup için tercih yerine kurumların açtıkları sınavları takip etmek gerekiyor. B grubu gibi merkezi bir alım olmuyor diye biliyorum.

A grubu mezunu olup B grubundan atanan çok kişi var ama bir kısım da sanırım böyle bir şey olabileceğini bilmiyor. B grubu için P3 puanı genel sıralamasına mı bakmaları gerekiyor? Fakat şöyle de bir şey var örneğin ben mühendisim 198.yim ama düz memurluk tercih etmiyorum. Ben aranızdan çıkmış mı oluyorum?

Evet B grubu için genel sıralamaya bakmak gerekiyor. Ayrıca sınav sonuçlarından kısa bir süre sonra ÖSYM branş sıralamalarını da açıklıyor. Oradan kendi bölümünden ya da İİBF bölümlerinden ayrı ayrı bakarak her bölüm için kaçıncı olduklarını görebilirler. Bu, tercih yaparken sıralama için bir fikir verebilir.

Ama özellikle B grubunda esas olan genel sıralama.

Bir arkadaşımız örneğin “B grubu için İİBF sıralamam 1009 puanım 85 atanır mıyım?” demiş.  B grubu ve İİBF sıralaması ayrı değil mi? Sen daha net biliyorsun. Bize açıklar mısın?

Örneğin benim 2018 yılında P3 92.19 puanla;

GENEL sıralamam: 1827

ULUSLARARASI İLİŞKİLER sıralamam: 26

ÇEKO sıralamam: 4

İİBF sıralamam: 1

Bakıldığında bunlar biraz karmaşık geliyor açıkçası ben bu sıralamalara fazla kafa yormamıştım. Çünkü iki bölüm mezunuyum ve tercih ettiğim kurumlar başvurularda bu iki bölümden herhangi birinden mezun olmayı kabul ediyordu. Hangi bölümü baz alacaklarını bilmediğim için ben hep genel sıralamama ve puanıma bakarak tercih yaptım.

Kamu Yönetimi Mezunları branş sıralamasını öğrenmek için neyi işaretliyor? Birden fazla bölüm var mı yoksa sadece Kamu Yönetimi mi?

Branş sıralaması için sadece Kamu Yönetimi bölümünü işaretlemeleri yeterli. Diğer bölümlere göre kaçıncı olduklarını görmek isterlerse o bölümleri ayrı ayrı işaretleyerek sıralamalarını görebilirler.

En çok sorulan sorulardan biri “Maliye, İktisat vs… mezunuyum. Hangi kodlarla nerelere atanabilirim?” Hepsini sen bilemeyebilirsin tabi ama bunu nereden araştırabilirler?

ÖSYM kadroları açıkladığında personel alacak kurumlar istedikleri şartları tercih kılavuzlarında belirtiyor. O şartlar için yazan kodları Google’a yazınca çıkıyor. Yanlış anlamasınlar ben öyle yaptım 🙂

B grubundan atanınca maaş, şartlar, statü nasıl değişiyor? Burada en çok sorulan mevzu statü ve prestij mevzusu bana kalsa önemli değil ama 🙂 En iyi kurumlar hangileri sence?

B grubundan atanınca İİBF için düz memur olunuyor. Ama A grubu, kariyer meslek grubu olduğu için yükselme ve buna bağlı olarak maaş artışı B grubuna göre daha fazla oluyor. B grubunda kurumlara bağlı olarak değişmekle birlikte yükselme şansı A grubuna göre biraz daha düşük oluyor.

Düz memurluk için en iyi kurumlar bence KİTLER. Örneğin; DHMİ, TEİAŞ, TÜVASAŞ vb.

B grubundan atanan biri ileride alan sınavlarına girip kurum değişikliği yapabilir mi?

Evet kurumu muvafakat verdiği takdirde yapabilir.

Şimdi bu soru – cevap sonrası ben sizlere durumu şöyle özetleyeyim:

Birkaç arkadaşa daha teyit ettirdim. A grubundan merkezi atama ile alım yok.

A grubu sınavları her yıl yapılıyor. Yani alan sınavlarına girdiniz, puanı aldınız bundan sonra kurumların açıktan alımlarını takip edeceksiniz. Başvuru şartlarını sağlarsanız mülakata çağrılacaksınız vs. Bu yol ile de atanan tabi ki var. Fakat biraz uzun bir yolculuk olabilir.

Ya da iki senede bir olan B grubu sınavına gireceksiniz. Alan yok sadece Genel Yetenek/Genel Kültür (Aynı zamanda alana da girebilirsiniz tabi).

Sizin için en doğru yola karar verecek olan sizlersiniz. Çevremde düz memur olarak çalışan çoğu kişi İİBF mezunu olunca soru – cevap yapma ihtiyacı hissettim.

Umarım kafanızdaki sorulara bir nebze olsun cevap verebilmişizdir.

Cevapları için arkadaşıma ayrıca teşekkür ederim.

Hoşçakalın.

BENZER KONULAR