2020 KPSS HUKUK BÖLÜMÜ 81.Sİ…

GY: 49.75 NET
GK: 52.50 NET
P3 PUANI: 94.65
BRANŞ SIRALAMASI: 81

12 Nisan 2022 3.067 views 0

Giriş Yılı: 2020

Kaçıncı Giriş: 1

GY Net: 49.75

GK Net: 52.50

P3 Puanı: 94.65

Genel Sıralama: 465

Branş Sıralaması: 81

Dershane veya özel ders desteği aldınız mı?

Youtube’da, bazı dershanedeki hocalardan çok daha iyi anlatan hocalar olduğu için dershane ya da herhangi bir özel ders desteği almayı düşünmedim. Zaten insan belirli bir yaştan sonra kendi kendinin öğretmeni olmayı öğreniyor, kendi öğrenme stilini, anlayış tarzını en iyi kendisi biliyor; kendimi yeniden bir hocaya açmak yerine kendi bildiğim yoldan daha önce  başarı elde etmemi sağlayan adımları tekrar ederek hedefime ulaştım.

Türkçe Dersi…

Türkçe dersinin kolay bir şekilde yapılacağı, en fazla netlerin bu kısımdan geleceği, bu yüzden Türkçe’ye çalışmak yerine başka derslere zaman yaratılabileceği düşüncesi öğrenciler arasında genel bir inanış olsa da bu maalesef ki büyük bir yanılgıdır. Bu yanılgının vermiş olduğu şaşkınlığı 2020 KPSS çıkışında herkesin suratında okudum. Sorular herkese inanılmaz zor gelmiş, soyut  ve felsefi metinler beyinleri bulandırmış, sınavın heyecanını Türkçenin kolaylığı ile atmayı bekleyen öğrenciler neye uğradığını şaşırmıştı . Bunlardan biri de bendim 🙂 Ancak şükür 2 yanlış ile doğru bir şekilde çalışmış olduğumun farkına vardım.

Türkçe dersine nasıl çalıştığıma gelirsek konu anlatımı olarak Aker KARTAL hocayı tercih ettim. Özellikle sözel mantık kısmını gerçekten çok iyi anlatıyor. Aynı zamanda esprileriyle o stresli halinizden bir nebze de olsa uzaklaşmanızı sağlıyor.

Soru çözümüne 1 Şubat 2020 itibarıyla sabah 08.00-09.00 arası bir saat boyunca 30-40 paragraf sorusu çözerek başladım.

İlk önce Pegem soru bankasını bitirdim. Bu soru bankasının paragraf soruları orta düzeydeydi, daha çok dilbilgisi soruları hoşuma gitti. Daha sonra Pegem Ezberbozan paragraf soru bankası kitabına geçtim. Kesinlikle tavsiye ederim, konu konu bölünmüş, 1 sayfa o konu çözülürken hangi yolların izlenmesi gerektiği açıklanmış ardından ise kalitesini beğendiğim özgün soruların yanı sıra çıkmış KPSS, ALES soruları ile konu pekiştirilmişti.

Bir sonraki kitabım ise Yargı Türkçe soru bankasıydı. Güzel sorular barındırıyordu, farklı yayınevlerini denemek adına güzeldi. Sözel mantık için ise İsem yayınlarının sözel/ sayısal mantık sorularını içeren bir kitabı vardı ondan yararlanmıştım.

Sınava 1 ay kala son 10 yıl çıkmış KPSS sorularını çözerken 2016 KPSS sınavında Türkçede 9 yanlış çıkarınca Türkçenin beni ya rezil ya vezir edeceğini anladım ve yanlışlarımı bildiğiniz ezberledim, mantığını kavradım.

Gelelim 2020 KPSS Türkçe sorularına ve sınav anında hissettiklerime:

Sınavda ilk 15 soru gayet güzel ilerledim, dilbilgisi soruları gayet iyi geldi ancak paragraf sorularında gerçekten beynimin durduğunu, idrak yeteneğimi kaybettiğimi hissettim. Ama o an bıraksaydım şu an bu puanı alamazdım, stres yönetimi sınava hazırlıkla birlikte sınav anını kapsayan bütün bir süreç ve bu emin olun hepsinden çok daha önemli.

Sınav anında bana zor gelen “ kolektif imgelem ve varsayımın icatlarına inanmanın getirdiği konfor ve iktidarı” gibi cümleler aslında bana ve meslektaşlarıma çok da uzak değil, çünkü hukuk felsefesi, hukuk sosyolojisinde sorumlu olduğumuz makalelerde benzer soyut cümlelerle iç içeydik ancak düzenli bir şekilde çözdüğüm paragrafların bana kattıklarını da asla yadsıyamam.

Bu yüzden 2022 KPSS’ye hazırlanacak arkadaşlarım kesinlikle her gün paragraf çözsünler ihmal etmesinler. Ben Türkçede 4 kaynak çözdüm.

Matematik Dersi…

Benim Matematik temelim YGS zamanı deli gibi çalıştığım Mat1’den geliyordu. Ama benim temelim var nasıl olsa yaparım diye düşünmedim. Hatırlayamadığım yerleri İlyas Güneş hocadan dinledim ve not aldım . Önemli gördüğüm formülleri yazıp sürekli görebileceğim yerlere astım. 

Pegem soru bankasını çözdüm gayet güzel zorlayıcı soruları vardı. Matematik’te kesinlikle çözülmesini önerdiğim kaynak kesinlikle Karakutu yayınlarının çıkmış sorular kitabı. Gerçekten konu konu ayrılmış 1999 yılından tutun 2019 yılına kadar ÖSYM tarafından yapılmış olan sınavların soruları var ve kesinlikle bu sınavın şifrelerinden biri olan “ÖSYM kafası ile düşünmeyi” size çok güzel aşılıyor.  Geometri hakkında maalesef bir yorumda bulunamayacağım çünkü hayatımda en sevmediğim derstir ama sınavda bütünü kaçırmadığım için çok büyük bir sorun yaratmadı.

Matematik’te 2 kaynak çözdüm.

Tarih Dersi…

Tarih dersi gerçekten derya deniz bir ders ve içinde boğulma ihtimali çok yüksek. Bazen denemelerde öyle gereksiz sorularla karşılaştım ki size asıl bilmeniz gereken bilgileri unutturup sırf farklı bilinmedik bir soru sordu diye zor diye nitelenen kaynaklar vardı. Tarih dersinde Semra DİLEKÇİ’nin notlarından çok yararlandım teşekkür ederim.

Ama şunu belirtmek isterim ki armut piş ağzıma düş ruh hali hiçbir zaman bana göre olmadığı için ilk önce Ramazan Yetgin’in bütün videolarını dinledim ve not aldım . Konuyu bitirdikten sonra Pegem soru bankasından soruları çözdüm, Tarih dersinde özellikle yorum sorularında Pegem kesinlikle en iyisiydi . İsmail Adıgüzel ve Ramazan Yetgin hocalarımızın kitapları da gayet güzeldi ama yorum sorularına biraz daha yer verilebilirdi, bu da küçük bir eleştirim olsun.

Tarih’te artık baş ucu defterim olan deneme analiz defterimin de çok etkisini gördüm çünkü denemelerde çoğu zaman sorular birbirine çok benzer geliyor ve aynı soruyu birkaç defa yazmak ve okumak ister istemez size o bilgiyi öğretiyor.

Coğrafya Dersi…

Lisede TM öğrencisi olmanın faydalarından birini Coğrafya dersinde gördüm. Zamanında dağları, ovaları, platoları harita üzerine çizdiğimiz için bir bilgi birikimine sahiptim ama yine de unuttuğum, bilmediğim konular vardı.

Eksiklerimi Pegem konu anlatımlı kitabından gidermeye çalıştım sonra da video izlemeye karar verdim. İlk önce Bayram MERAL hocamızı dinledim, sonra Mehmet EĞİT hocamızı dinledim ama maalesef ki ikisinde de tam istediğimi bulamadım, sınava bir ay kala Engin ERAYDIN hocanın genel tekrar videolarını izledim, onun Anadolu şivesinde kendimi buldum 🙂

Soru bankası olarak Pegem soru bankası, Data soru bankasını çözdüm, Amiral soru bankasını ise ÖSYM sorularına göre zor bulduğum için yarım bıraktım çözmedim.

Vatandaşlık Dersi…

4 yıl boyunca Ankara Hukuk’un tozunu yutunca Vatandaşlık’ta zorlanmıyorsunuz 🙂 Konu anlatımı olarak Emrah Vahap ÖZKARACA hocamızı tavsiye ederim, gerek diksiyonu gerekse ses tonu gerçekten çok iyi zaten kendisi de Hukuk Fakültesi mezunu. Soru bankaları olarak Pegem ve Benim Hocam soru bankalarını çözdüm.

Güncel kısım için instagramda Sait ZAMAN hocamızı tek geçerim.

Sizce Konu/Soru/Tekrar/Deneme İlişkisi nasıl olmalı?

Ben önce bir konuyu bitirdim ardından bir soru bankasından sorularını  çözdüm. İlgili dersin bütün konuları bitince bu sefer konuyu hızlı bir tekrar edip yeni bir soru bankasına başladım.

Ben branş denemesi hiç çözmedim onun yerine 140 genel deneme çözdüm. Bütün derslerin konularını bitirince 20 Haziran -5 Eylül arası deneme çözdüm.

İlk önce günde 1 deneme, sonra 2 deneme çözdüm ve Ağustos ayında kendimi kampa alarak günde 3 deneme çözdüm.

Ben eğer bugün 94 alabildiysem bunu çözdüğüm denemelerin ve ardından yanlışı, boşu hatta emin olmayarak işaretleyip doğru çıkan soruları küçük küçük not aldığım ve her boş kaldığım anda okuduğum deneme defterime borçluyum. Kesinlikle deneme defteri hazırlayın ve onu sağ kolunuz yapın.

Bu sınavda çalıştığı halde yüksek puan alamayan da var. Tavsiyeniz var mı?

Benim hayata bakış açım: Kendine inan, kendi inandığın yolda yürü ve o yolda sana gerçek yoldaş olanları yanında tut.

Ben ne zaman bir konuyu başaramayacağımı düşünsem ablam bana “Başaranların dört gözü beş kulağı mı var kendine inan” demiştir. Evet belki hepimizin zeka seviyeleri, anlama şekli, anlama süresi farklı ama hayatta kendimizi bir adım öne geçirebilmek adına yapabileceğimiz en büyük silahımız bence çalışmak olmalı, elinizdeki kalem, defter olsun sizi geleceğe umutla bakmanızı sağlayan.

Ben KPSS’ye çalışmaya staj yaparken karar verdim çünkü özel sektörün bana göre olmadığının farkına vardım. Özel sektörde çalışan bir arkadaşım “İşim var ama gücüm yok” demişti, aslında o an kendime bir yol çizme kararı aldım ve sadece para kazanmak değil mesleğimi severek para kazanmak istediğim için eğer bu yolu seçtiysem bu yol için çabalamam gerektiğinin farkındaydım eğer çabalamazsam benim yerime çabalayacak çok fazla insan olduğunun bilincindeydim, zaten branş sıralamamdan anlamışsınızdır. Normalde bu puanla 2018 KPSS’ ye göre ilk 20 de olmam gerekirken 81. Sıradayım.

Bu sınava hazırlanırken size gerçekten değer verdiğini hissettiğiniz insanları yanınızda tutun. Eğer sırf siz ders çalışıyorum diye arkadaşınızla buluşamıyorsanız onlar da  alınganlık yapıyor ise bunu ağlayarak günlüğüne yazabilirsin deyin 🙂 Şaka bir yana gerçek dost her daim yanında olandır, yeri geldiğinde kendi menfaatiniz için bazı arkadaşlıklarınızı gözden geçirin çünkü bu hayat sizin hayatınız ve işsiz parasız olduğunuzdaki psikolojiyi ancak siz biliyorsunuz.

Son olarak…

Referansınız alın teriniz olsun. İnşallah emek verip hakkını isteyen herkes emeğinin karşılığını alır, istediği yerlere yerleşir bunu canı gönülden diliyorum.

Son olarak her zaman rehberim olan Atatürk’ten bir cümleyle sonlandırmak istiyorum.

“Yalnız tek bir şeye ihtiyacımız vardır, çalışkan olmak.”

Söz Semra Dilekçi’de 🙂

Yazıyı okurken arkadaşımız bana Hukuk mezunu olduğunu fazlasıyla hissettirdi 🙂 Kendisini hayattaki duruşu, hayata bakış açısı ve KPSS’de aldığı puandan ötürü tebrik ediyorum. Her zaman adil bir insan olarak, severek ve tutkuyla mesleğine devam etmesi dileğimle.

BENZER KONULAR