SOSYOLOJİ BÖLÜMÜ (P3: 91.00 / P10: 90.70)

GY: 40.50 NET
GK: 55.00 NET
EB: 58.00 NET
P3 PUANI: 91.00
P10 PUANI: 90.70

11 Nisan 2022 758 views 0

Bölüm: Sosyoloji

Giriş Yılı: 2020        

Kaçıncı Giriş: 1

GY Net: 40.50

GK Net: 55.00

Eğitim Bilimleri Net: 58.00

P3 Puanı:91.00

P10 Puanı: 90.70

Genel Sıralama: 3278

P3 Branş Sıralaması: 47

P10 Branş Sıralaması: 13

Dershane veya özel ders desteği aldınız mı?

Hayır.

Hem P3 hem P10’dan atanabiliyor musunuz?

Evet.

Türkçe Dersi…

Eşit Ağırlık çıkışlı olduğum için liseden kalma dil bilgisi temelim vardı, paragrafta da zorlanmıyordum. Bu yüzden Türkçe için sıfırdan bir çalışma yapmadım. Ama yine de rehavete kapılmadım, yapabiliyorum diyerek çalışmamazlık etmedim. Çünkü sınavın bel kemiği ve herkesin göz ardı ettiği ders Türkçe, bunun farkındaydım.

Temelim olduğu için konudan ziyade süreden yana sıkıntı yaşıyordum, bunu aşmaya yönelik çalıştım. Başlarken 30 soruyu 35-40 dakikada çözerken bunu 20-25 bandına çekmeyi hedefledim.

Benim gibi Matematik dersi zayıf olanlara da önerim öncelikle bunu yapmaya çalışmaları olur. Türkçeyi olabildiğince hızlı çözmelisiniz ki arta kalan zamanı Matematik dersine ayırabilin. Bunun da tek yolu her gün branş denemesi ya da 15-20 paragraf sorusu çözmekten geçiyor. Başlarda yanlışların çok olması normal, bu hevesinizi kırmasın çözmeye devam edin. Çözdükçe gelişiyorsunuz, yanlışlar azalırken süre kısalıyor; kişisel teknikler geliştiriyorsunuz ve bir bakmışsınız en zor ALES soruları bile çerez gibi geliyor.

Matematik Dersi…

Matematik, sınav kapsamı içerisinde açık ara en zorlandığım ve en korktuğum dersti. Hiçbir şey bilmiyor değildim belki ama istediğim puanlar için gereken netlerden çok çok uzaktaydım diyebilirim. Başlarken 30 sorudan 6-7 tane temel soruları yapabilecek düzeydeydim, son aylara geldiğimde ise deneme ortalamam 25-26 civarıydı.

Öncelikle çalışmaya İlyas Güneş videolarıyla başladım, video ders notlarından edindim ve onun üzerinden takip ettim, durdurup kendim çözmeye çalıştım anlayana kadar soru tiplerini tek tek irdeledim. Ünite bitince iki ayrı soru bankasından (Pegem, Kozmik Oda) sorular çözdüm. Anlamadığım konularda soru çözüm videolarından destek aldım. Yine anlamadığım olursa Facebook, Telegram vb. gruplarda paylaştım insanlara anlattırdım, anlayana kadar peşinden gittim.

Konular ve kitaplar bitince Kara Kutu 1-2’den çözmeye devam ettim, en çok katkı sağlayan bu iki kitap olmuştur o yüzden başlangıç-orta seviye arkadaşlara tavsiye edebilirim. Kara Kutu çıkmış sorulardan oluşuyor evet ama ALES sorularının tamamı yok içinde o yüzden onu ayrıca edinip çözmenizi öneririm.

Bir diğer önerim kesinlikle soru çözüm videoları. Direkt izlemekten ziyade önce durdurup kendiniz çözmeye çalışın sonra izleyin, gerçekten faydasını göreceksiniz. Youtube’da “Altan Hoca ile Matematik” kanalı hem çok iyi anlatımı olduğu için hem de video altlarında PDF paylaştığı için bu konuda favorimdi onu da incelemenizi öneririm. Ek olarak Hızlı Kalem ve 657 de faydalandığım diğer Youtube kanalları.

Tarih Dersi…

Tarihi de diğer dersler gibi olabildiğince erken bitirmeye sonrasında sorularını çözmeye odaklı olarak çalıştım. Dersleri Ramazan Yetgin’den takip ettim, her şeyi not aldım, konuları bitirdikçe iki soru bankasından ünite testlerini çözerek ilerledim. 4-5 ünite bitirdikten sonra bir yandan konulara devam ederken geriye dönük tekrar olsun unutmayayım diye üçüncü bir soru bankasından da önceki konulardan sorular çözdüm. Buna hocalar sarmal yöntem diyor, kesinlikle öneriyorum yoksa Tarih’te konular akılda kalmıyor.

Bilgilerin kalıcı olması ve yanlışları azaltmak için bir diğer yöntem yanlışları not etmek. Not edince unutmuyorsunuz ve haliyle bir daha karşınıza çıktığında yanlış yapmıyorsunuz. Başlarda not etmek uzun sürüyor çok fazla yanlış çıktığı için ama zamanla not almalar azalıyor, doğrular artıyor ve sonunda sorular sürekli kendini tekrar ediyor gibi gelmeye başlıyor.

Tarihi çalışırken biraz kontrollü olmakta fayda var, alan derya deniz ve ipin ucunu kaçırırsanız detaylarda boğulabilirsiniz. O yüzden belli başlı yayınlardan şaşmayın derim zira alternatif yayınlar soru üretmek için farklı olmak için olmadık yerlerden sorular sorabiliyorlar. Hatta mümkünse soru bankalarını ilk seferde üzerine çözmeyin, daha sonra genel tekrarlarda yeniden kullanmak üzere saklayın. Ben Pegem, Pusula ve Yediiklim’i ikişer kez çözmüştüm ve bu tekrar çözmelerin çok faydasını gördüm.

Benim çözüp beğendiğim kaynaklar: Pegem Soru Bankası ve Branş Denemesi, Tarihin Pusulası Soru Bankası ve Branş Denemesi, Yediiklim Soru Bankası, Bumerang Soru Bankası ve Branş Denemesi, Uzman Kariyer Test Bankası, Kupa.

Coğrafya Dersi…

Coğrafya çalışırken en keyif aldığım ve en az zorlandığım ders oldu. Bunda Engin Eraydın’ın videolarıyla temel atmamın payı büyüktür. Kendisi hem iyi örneklerle neden-sonuç ekseninde güzel konu anlatımı yapıyor hem de çok esprili bir tarzı var, dersleri keyifli geçiyor. Konular bittikten sonra tekrar için Bayram Meral’in 19 videoluk serisini de vakti olan arkadaşlara öneriyorum, son ay izlemiştim ufak tefek pürüzleri o şekilde giderdim.

Tüm derslerde olduğu gibi bol soru çözmek Coğrafya’da da çok önemli. Keza yanlış defterinin de faydasını gördüm, sürekli karıştırdığım veya yanlış yaptığım yerleri not ederek sıfıra indirmeye çalıştım. Nitekim öyle de oldu sınavda hiç soru kaçırmadım.

Bir de dilsiz haritalar kesinlikle çok öğretici oluyor Coğrafya’da. Ben  Semra Dilekçi önerisiyle oluşturmaya başlamıştım, gerçekten etkili bir yöntem kendisine teşekkür ederim. Küçük bir deftere maden, akarsu, sınır kapısı, baraj vb. bütün önemli gördüğüm bilgileri harita üzerinde gösterdim altlarına ufak notlar aldım; önceleri ayda bir-iki sonra haftada bir-iki derken sık sık o defteri tekrar ettim. Hatta sınav sabahı bile çok hızlı göz gezdirmiştim. Bu şekilde bilgileri görsel hafızanıza kaydetmiş oluyorsunuz ve ezber vb. kalıcı olmayan yöntemlere kıyasla daha etkili bir öğrenme sağlıyorsunuz.

Kitap önerisi olarak ise elbette Pegem, Yediiklim, Hocawebde (başlangıç düzey) 18 de 18, Bordo Deneme (ileri düzey).

Vatandaşlık Dersi…

Bence en az endişenilmesi gereken ders bu. Çünkü sorular belli başlı şeyler etrafında dönüyor ve sınavda zorlamıyorlar dolayısıyla pek sürprizle karşılaşmıyorsunuz. Güncel bilgiler kısmı ise malum zaten şansınıza kalmış.

Dersi Emrah Vahap Hoca’dan dinledim, not aldım, konular bittikçe bir soru bankasından (Pegem) testlerini çözdüm. Başlarda ayda bir iki  son aylardaysa haftada bir iki kez olmak üzere tüm defteri baştan sonra okuyup tekrarlar yaptım.

Son 4-5 aya bıraktığım için ikinci bir soru bankasına gerek duymadım, Pegem soru bankası ve denemelerdeki vatandaşlık soruları yeterli geldi.

Eğitim Bilimleri…

Eğitim Bilimleri’nde Öğrenme ve Gelişim Psikolojisi’ni Benim Hocam kanalında Ayşegül Aldemir’den, ÖYT ve PG derslerini İsem Yayıncılık’ta Fatih Genç’ten, Rehberlik dersini Salih Yıldırım’dan, Ölçme dersini ise Hüseyin İşeri’den takip ettim. Hepsi için video defter notu kullandım, belli başlı önemli başlıklar dışında not almadım.

Eğitim sınavına girecekseniz zaten okuldan veya formasyondan belli bir altyapıyla başlıyorsunuz o yüzden bu kadar çok ders için tek tek defter tutmak çok gerekli olmayabilir, zorlandığınız ders varsa onun özelinde not tutmak işe yarar ama onun dışında bence defter notları yeterli gelecektir.

Eğitim Bilimleri dersleri GY-GK derslerine nazaran öğrenmesi daha kolay unutulması daha zor, o yüzden gözünüzü korkutmasın doğru çalışmayla kısa sürede iyi sonuçlar alırsınız. Ben sadece Pegem ve Lider soru bankalarını çözdüm, ikisini de öneririm sınav ayarındalar. Çıkmış soruları iyi analiz etmek ve tekrar tekrar çözmek yine burada da çok önemli.

GY/GK ve EB dengesini nasıl sağladınız? Temeliniz var mıydı? İki bölüme aynı anda mı başladınız yoksa örneğin önce ilk kısmı halledip zamanla mı Eğitim Bilimlerine geçtiniz?

Alanı olmayan bölümlerde %60 GY-GK %40 Eğitim Bilimleri puanı baz alınıyor. O yüzden ben de ağırlığı ilk sınava verdim. Konu çalışıp bitirme sıralamasını da bu şekilde yaptım. Önce Tarih, Coğrafya, Matematik’i bitirip sonrasında sadece sorularını çözdüğüm süreçte Eğitim Bilimleri’ne de başladım.

Bir program yapıp günde 4-5 saat konu çalışmaya ayırarak ayda 2-3 dersi bitirdim ve sorularını çözme kısmına geldim. Takip eden birkaç haftayı o bitirdiğim eğitim derslerinin sorularına ve yanı sıra Tarih, Coğrafya, Matematik çözmeye ayırdım.

Ben aynı gün içerisinde 3-4 farklı ders çalışırken sorun yaşamıyordum ancak o kadar bölünmek istemeyenler dersleri gün gün ayırabilirler. Ama kesinlikle Eğitim çalışırken GY-GK’yi es geçmesinler birlikte yürütmeye çalışsınlar.

Sizce Konu/Soru/Tekrar/Deneme İlişkisi nasıl olmalı?

Konular bitmeden deneme çözmek çok yararlı olmayabilir ancak çözmeye başlamak için de “tam olarak hazır olmayı” beklemeyi anlamlı bulmuyorum. Geçen sene gözlemlediğim kadarıyla insanlarda bir deneme çözme korkusu var, düşük netler yapmaktan çekiniyorlar o yüzden çözmeyi sürekli erteliyorlar. Oysa deneme çözmenin mantığı ve yararı da tam olarak burada zaten. İlk seferden 100+ net ile başlansa hangi eksik kapatılacak, neyin üstüne gidilecek?

Önce haftada 1 sonra 2, 3 derken son aylarda mümkünse her gün deneme çözülmeli hatta çözebilenler bir değil iki tane de çözebilirler. Başlarda mental olarak yoruyor olsa da kısa zamanda alışılıyor, müthiş bir pratiklik kazandırıyor. Bu tempoda devam ettikten sonra zaten netler belli bir seviyede kemikleşiyor, onun altına düşmüyorsunuz ve sürekli üstüne ekliyorsunuz. Sınavı kazanmanın anahtarı kesinlikle çok deneme çözmekten geçiyor, asla ertelemeyin.

Ben toplam 150 deneme çözdüm, tamamına yakını TG denemelerden oluşuyordu.  6-7 ay kala ilk denememi çözdüğümde 75 net civarında yapıyordum, son 3-4 ayda ise ortalamamı 100-105 net seviyesine çıkarmıştım ki bunu kesinlikle çok deneme çözmeye borçluyum.

Pegem TG, Yargı TG, Murat TG, (2020 ve 2019) en beğendiğim denemeler oldu.

Bu sınavda çalıştığı halde yüksek puan alamayan da var. Tavsiyeniz var mı?

Daha önce girip yüksek alamayanlar aslında rakiplerine göre daha avantajlı başlıyorlar. Diğerleri sıfır noktasından başlarken siz en azından neyi yanlış yaptığınızı ya da eksik yaptığınızı biliyorsunuz, hatalardan ders alıp düzeltmek gibi bir şansınız var. O yüzden önce onları tespit edin derim. Hiçbir hoca, danışman sizin için uygun olan çalışma metodunu veya programını sizden daha iyi bilemez.

Sınavı gündelik hayatlarının içine mümkün olduğunca dahil etmeye çalışsınlar, örneğin yemek hazırlarken veya yolda yürürken açıp soru çözüm videosu dinlesinler, ders tekrar etsinler. Sosyal medyada hocaları takip etsinler, evde sağa sola post-it’ler assınlar vs. Bir şekilde hep bilgiye maruz bıraksınlar kendilerini. Bu şekilde daha kalıcı bir öğrenme sağlayacaklar.

(Benim favori yazılarımdan biri oldu. Arkadaşımıza teşekkür ediyor hayatının geri kalan döneminde de başarılar diliyorum. Semra Dilekçi.)

BENZER KONULAR