SOSYAL HİZMET BÖLÜMÜ 44.SÜ…

GY: 44.25 NET
GK: 51.25 NET
P3 PUANI: 91.40
BRANŞ SIRALAMASI: 44

11 Nisan 2022 1.421 views 0

Kaçıncı Giriş: 1

GY Net: 44.25

GK Net: 51.25

P3 Puanı: 91.40

Genel Sıralama: 2804

Branş Sıralaması: 44

Dershane veya özel ders desteği aldınız mı?

Hayır almadım.

Türkçe Dersi…

Mart ayından itibaren her gün (arada kaçamaklar oldu)  20 paragraf, son 1 ay ise 30-40 arası paragraf sorusu çözdüm. Dil bilgisi için de sadece son 1 ay çalıştım (zaten tam oturtamadım ve sınavda yapamadım. Temeliniz sağlam değilse sakın halledilir deyip son 1 aya bırakmayın).

Matematik Dersi…

Matematik’te Pegem’in konu anlatımlı kitabından sırasıyla ilerleyerek gittim. Konu anlatımında bile konuyu pekiştirmek için yeterli test vardı. Kitap üzerinden halledemediğim konularda İlyas Hoca’nın videosunu izleyip daha sonra kitaptan testlerini çözdüm.

Sonrasında Benim Hocam soru bankasını alıp baştan itibaren tekrar niteliğinde çözdüm ve bu soru bankasından çok memnun kaldım. Bir de yargının branş denemesini çözdüm.

Açık konuşmak gerekirse Matematik’te tam hazır hissederek girmedim sınava çünkü daha fazla çalışma imkanım vardı değerlendiremedim diyelim. Benim Hocamın branş denemesini de son 2 haftada yarısını çözdüm ve gerçekten çözdüğüm kadarıyla güzel bir denemeydi tavsiye ederim.

Tarih Dersi…

Tarih dersine ilk olarak hangi hoca ile başlayacağıma karar veremedim Ramazan ve Aydın Hoca’nın ilk videolarını hızlı bir şekilde izledim ve Ramazan Yetgin’den dinlemeye karar verdim. Defterim vardı ona yazarak ilerliyordum. Tarih’ten birazcık temelim de olduğu için çok zorlanmadım.

Osmanlı Dönemine geldiğimde Mehmet Celal Hoca’dan devam ettim. Anlatımı aşırı eğlenceli ama videolarında bazı yanlış bilgiler olduğunu çok sonradan fark ettim. [Burada araya girmek istiyorum. Ufak tefek bazı noktaları hocalar kendi aralarında bile tartışabilir. Veya insanlık hali ağızdan yanlış çıkan bazı bilgiler olabilir. Hocalar bunu instagram adreslerinden düzeltiyorlar. Bu, Celal Hoca’nın videolarının kötü olduğu anlamına gelmez. Kendisini dinlemenizde herhangi bir sakınca yoktur. Hatta anlatımı çok iyidir.]

Mehmet Celal Hoca ile tarihi tamamen bitirdikten sonra soru ve tekrara başladım. Pusula, Pegem, Hocawebde soru bankalarını ve Yargı, Pegem, Pusula Branş Denemelerini çözdüm.

Dağılma döneminde sıkıntı yaşıyordum. Bu üniteyi kafamda iyice oturtmak için Aydın Yüce’den tekrar Dağılma Dönemi’ni dinledim ve ardından test çözdüm böylece iyice pekişmiş oldu.

Tarih’te tekrar da çok önemli fakat ben konuları oturtmanın en başta test çözmeye bağlı olduğunu düşünüyorum. Yani 5 kez tekrar 2 soru bankası değil de; 2 kez tekrar 4 soru bankası daha çok kazandırır (Ben de öyleydi en azından).

Coğrafya Dersi…

Coğrafya’yı Engin Eraydın’dan dinledim yine defter tuttum. Data soru bankası ile ilerledim konular bitince Hakan Bileyen’in soru bankası ile tekrar yapıp pekiştirdim.

Kafama takılan meyve-sebze konumunu hatırlayamadığım il vs. ne varsa o an açıp Google’dan baktım. En azından fikrim oluştu. Süreç boyunca Coğrafya’yı 3-4 kere tekrar ettim. Pegem soru bankası, Yargı branş, Hocawebde branş denemelerini çözdüm.

Vatandaşlık Dersi…

Esra Hoca ile konuları çalıştım defter tutarak. Ve Emrah Hoca’nın genel tekrar videolarını izledim. Çözdüğüm kitaplar: Pegem soru bankası, Hoca Webde soru bankası.

(Ayrıntı sizi boğar. Bu ders için yüzeysel çalışma yeterli olacaktır.)

Bu sınavda çalıştığı halde yüksek puan alamayan da var. Tavsiyeniz var mı?

Başkalarının ne yaptığı ile asla ilgilenilmemeli. Ben süreç boyunca sadece kendimle yarıştım. Ocak ayında çalışmaya başlamıştım ama bazı özel sebeplerden ötürü çok bölünmüştüm. 1-2 haftalık aralar vere vere ilerlemiştim. O zamanlar başkaları beni geçti gibi triplere girip moralimi bozmuş olsaydım belki de bu puanı alamayacaktım. Kısacası “TEK RAKİBİM KENDİM” mottosu ile yoluma devam ettim. Son 3 ay tamamen sınava odaklandım.

Temmuz’da 2 haftalık bir ferahlama arası verdim o bana iyi geldi ama bazılarını daha çok strese sokabilir tabi. Onu kendi psikolojinize göre ayarlayabilirsiniz.

Kişisel Tavsiyelerim…

Tek rakibiniz kendiniz olmalı bunu tüm içtenliğimle söylüyorum. Ben bu zamana kadar girdiğim hiçbir sınava doğru düzgün hazırlanmadım ve hep çalışsam ben de yaparım ya derdim. Açıkçası gerçekten çalışsam yapabilir miyim yoksa lafta mı öyle diyorum diye düşünmeye başladım ve ne yapabileceğimi görmek istedim.

Yani “kendimi kendime ispatlamaya çalıştım” ve başardım sanırım 🙂 Daha iyisini de yapabilirdim diyorum hala, 2022 de belki bunu da deneriz 🙂

Tecrübelerini bizimle paylaşan arkadaşlarımıza ayrı ayrı tekrar tekrar teşekkür ediyorum. Hayatlarının geri kalanında da başarılar diliyorum (Semra Dilekçi).

BENZER KONULAR