METALÜRJİ VE MALZEME MÜHENDİSLİĞİ 1.Sİ…

GY: 46.25 NET
GK: 52.00 NET
P3 PUANI: 92.60
BRANŞ SIRALAMASI: 1

11 Nisan 2022 473 views 0

Giriş Yılı: 2020        

Kaçıncı Giriş: 1

GY Net: 46.25

GK Net: 52.00

P3 Puanı: 92.60

Genel Sıralama: 1610

Branş Sıralaması: 1

Dershane veya özel ders desteği aldınız mı?

Dershaneye gittim ama koronadan dolayı süreç tabii ki çok farklı ilerledi. Mart’tan itibaren evdeydik ve bu yüzden aslında çoğunlukla evde hazırlanmış oldum.

Türkçe Dersi…

En zorladığım en korktuğum dersti diyebilirim ama dilbilgisi dışında Türkçeden yanlışım çıkmadı. Ben Pegem Dershanesine gittiğim için öncelikle onların kaynaklarını bitirdim fakat daha sonra sadece ALES soru bankalarıyla ve özellikle ALES çıkmış sorularıyla ilerledim. ALES çıkmış sorularından sonra gerçekten kısa sürede Türkçe netlerim arttı.

Bunun yanında neredeyse piyasada duyulmuş tüm Türkçe branş denemelerini çözdüm.

Soru sayısı ise bence kişinin ne kadar ders çalışabildiğine göre değişebilir. Ben başlangıçta 30 paragraf sorusuyla başladım ve son 3 ayda günde 100 soru ile devam ettim.

Dilbilgisinde ise Aker Kartal videolarıyla ilerledim. Kendi notlarımı oluşturup ara ara oradan tekrarlar yaparak soru çözdüm.

Matematik Dersi…

Her mühendis ya da sayısal bölüm öğrencilerinde olduğu gibi bende de Matematik dersini yaparım, kolay düşüncesi vardı ama yine de düzenli olarak soru çözerek ilerledim.

Pegem, Karakutu, Yargı, Yediiklim soru bankaları ve branş denemelerini bitirdim bir de Ales çıkmış soruları bence bu bölümde de çok önemli. Mutlaka çözülmesi gerekiyor çünkü artık KPSS Matematik ve Türkçe ALES mantığına çok benziyor. Çıkmış sorular bittiğinde ise yine ALES kitaplarıyla ilerlemek bana daha mantıklı geliyor.

(Aslında ALES formatı her zaman KPSS ile farklı. KPSS bilgi ALES mantık sınavı. Soru sayıları da farklı olduğu için Matematik’te 3 tane mantık sorusu varsa ALES’in çoğunluğu bu şekilde. Ancak ALES sorularını çözmek; insanı soruya yaklaşım ve süre açısından elbette geliştiriyor. Semra Dilekçi.)

Tarih Dersi…

Tarih bilgisi temelim gerçekten çok zayıftı bu yüzden bu ders üstünde çok durdum ama sınav anında çalıştığım birçok şeyin gerçekten ayrıntı olduğunu gördüm.

Bu ders için herkesin kendi notları olması gerektiğini düşünüyorum. Kendi notlarımdan günlük konu tekrarları yaparak nerdeyse her gün Tarih testi çözdüm. Kaynak olarak yine Pegem’den başlayarak piyasada duyulan neredeyse tüm Tarih kitaplarını çözdüm ama tekrar hazırlansam bu kadar abartmazdım 🙂

Bence 3 soru bankası bitirip konu tekrarlarıyla birlikte branş denemeleriyle ilerlemek daha güzel bir yöntem olabilir.

Coğrafya Dersi…

Yine Tarih gibi temelimin zayıf olduğu bir derstti. Ama öğrendikçe en keyif aldığım ders oldu. Bence Tarih ve Coğrafya’nın anahtarı kısa tekrarlarla birlikte bol soru çözümü yapmak.

Ama bu iki derse fazla yüklenip Matematik ve Türkçeyi ihmal etmemek çok önemli.

Coğrafya’yı sevdiğim için resmen ne bulduysam çözdüm diyebilirim 🙂 Dershaneden önce kendim Bayram Meral’in videolarıyla konuları bitirdim daha sonra da dershane online eğitimindeki videolarla konu tekrarı yapmış oldum.

Coğrafyada da Tarih’teki gibi kendi notlarınızın olması konu tekrarı açısından çok önemli bence. Hızlı tekrarlar yaparak soru çözümü şeklinde ilerlemek faydalı olacaktır.

Vatandaşlık Dersi…

Vatandaşlık diğer derslere göre biraz daha kolay diyebilirim. Kesinlikle hafife alınmaması gereken bir ders ama konu sayısı bakımından kısmen daha rahat halledilebilecek bir ders gibi gelmişti bana.

Son yıllarda sınavda belirleyiciliği yüksek olan sorulardan bir ya da iki tanesi vatandaşlıktan geliyor. Bir sorunun bile çok önemli olduğu bu sınavda yüksek puan hedefleyenler için Vatandaşlık’tan da çeşitli kaynaklar çözerek ilerlemek mantıklı olacaktır.

Vatandaşlık dersini son bir iki ayda hallederim mantığında olmak bence yanlıştır.

Sizce Konu/Soru/Tekrar/Deneme İlişkisi nasıl olmalı?

Bence dengeli şekilde ilerlemelidir. Sadece deneme ya da sadece konu tekrarı, yetersiz soru sayısıyla başarılı olunacağını düşünmüyorum.

Konuları hallettikten sonra sürekli ayrıntılı şekilde konu çalışmak kişiyi hem yavaşlatır hem de bıktırabilir. Konuları ezberleyerek değil anlayarak öğrenebilmek için konuyla ilgili çözülen soru sayısının çok olması kesinlikle çok etkili bir yöntem.

Tüm konuları bitirdikten sonra ise konu tekrarı ile sürekli deneme çözmek sınav için yapılabilecek en etkili şey gibi görünüyor.

Bu sınavda çalıştığı halde yüksek puan alamayan da var. Tavsiyeniz var mı?

Var tabii ki. Aslında her ne kadar ders ders yukarıda tavsiyeler vermiş olsam da bu konuda tek bir doğru tek bir yöntem yok. Kişi kararlı bir şekilde inanarak bu sürece başlamalı ve kendini tanıyarak sürekli nerede eksiğim var diyerek onların üstüne giderek ilerlemelidir.

Çoğunlukla kişi hangi dersi daha çok severse o dersten daha çok soru çözme eğilimdedir. Bunun yerine hangi dersimiz en kötü ise onun üstüne giderek ve bol denemeyle ilerlemek daha yararlı olacaktır.

Başka sebepler de mutlaka vardır ama çevremde çok çalıştığı halde başarısız olanların ortak yanı; konu çalışmasına çok ağırlık verip ayrıntılara çok takılmaları, yetersiz deneme sayısı, olduğunu düşünüyorum.

Son olarak… 

Bu süreçte sizin motivasyonunuzu bozacak ümitsizliğe düşürecek herkesten her şeyden uzak durmaya çalışın. Çünkü süreç çok uzun olmasa da zorlayıcı olabiliyor ve ruhen iyi olmanız sizin verimli çalışabilmeniz için önemli.

Bu süreç bence üç aşamadan oluyor.

Birincisi karar vermek ikincisi etkili ve verimli şekilde çalışabilmek ve üçüncüsü bence en önemlisi sınav anı stres yönetimi.

Beni en zorlayan kısım üçüncü kısım oldu. Sınav anı gerçekten çok farklıymış. Sınavda en iyi olduğumu düşündüğüm Matematik’te çok zorlandım ve en kötü yaptığım kısım oldu. Matematik çözerken moralim o kadar bozuldu ki sınav anında ciddi ciddi bırakıp çıkmayı düşündüm ve bu moral bozukluğu sınavımın kalan kısmına da yansıdı. Bazı soruları doğru bulup yanlış işaretlemek gibi 🙂

O yüzden umarım olmaz ama sınav anında böyle bir psikolojiye girerseniz aklınıza ben geleyim ve sınavı sakın bırakmayın 🙂

Tecrübelerini bizimle paylaşan arkadaşlarımıza ayrı ayrı tekrar tekrar teşekkür ediyorum. Hayatlarının geri kalanında da başarılar diliyorum. Ayrıca bu yazıyı yazan arkadaşımız kendisi bana ulaşıp tecrübesini paylaşmak istedi. İnce düşüncesi için ayrıca teşekkür ederim. Semra Dilekçi.

BENZER KONULAR