KAMU YÖNETİMİ BÖLÜMÜ P3: 89.37…

GY: 43.00 NET
GK: 47.75 NET
P3 PUANI: 89.37
P3 BRANŞ SIRALAMASI: 65

11 Nisan 2022 788 views 0

Giriş Yılı: 2020

Kaçıncı Giriş: 1

GY Net: 43.00

GK Net: 47.75

P3 Puanı: 89.37

P3 Branş Sıralaması: 65

Genel Sıralama: 6432

Dershane veya özel ders desteği aldınız mı?

Hayır almadım.

Türkçe Dersi…

İlk etapta bakınca herkesin yapabileceği bir ders olarak görünse de her derste olduğu gibi Türkçe dersi için de emek vermek gerekiyor. Özellikle günümüz sınavlarının çıkmış sorularına bakıldığında bunun farkına varmak çok da zor değil.

Dil bilgisinden başlayacak olursam yıllardır anlamadığım ve ismi sıfatı zor ayırt ettiğim bir bölümdü. Bunun için öncelikle Aker Kartal Hocamızın videolarını not tutarak izledim ve elimdeki Pegem soru bankasından sorular çözdüm. Daha sonra Rüştü Hoca’nın dil bilgisi konu anlatımlarını izledim. Hemen ardından kitabındaki uygulamaları ve soruları çözerek ilerledim ve tamamladım. Elimdeki kaynaklardan dil bilgisi ile ilgili kısımları da zamanla çözdüm ve yapabildiğimin farkına vardım. Hatta çok sevmeye başladım.

Türkçenin büyük bir bölümünü oluşturan paragraf kısmı için de her gün 20 soru tavsiyelerine tam olarak uyamasam da düzenli bir şekilde çözmeye çalıştım. Tavsiyeler benim için önemli idi ve bunun üzerine ALES çıkmış sorular kitabını alarak hem bol bol paragraf sorusu çözmüş oldum hem de pratiğimi çıkmış sorular üzerinde yapmış oldum.

Çözdüğüm Kaynaklar

1. Pegem Türkçe Soru Bankası

2. Yargı Türkçe Soru Bankası

3. Pegem Ezberbozan Paragraf Soru Bankası

4. Pelikan Taktiklerle Dil Bilgisi.

5. Pelikan Taktiklerle Paragraf Soru Bankası (mutlaka çözülmeli diyebileceğim bir kitap değil)

5. Türkçenin Kara Kutusu Dil Bilgisi

6. Yargı Tek Ders Denemesi

7. Pegem Tek Ders Denemesi

8. ALES Çıkmış Sorular

9. DGS Çıkmış Sorular

Çözdüğüm kaynakların hiçbirine beğenmedim demiyorum. Çünkü hepsinin bana bir şeyler kattığını düşünüyorum.

Matematik Dersi…

Sevdiğim bir ders fakat çok iyi yapabildiğim söylenemez. Ama emek vererek ve en önemlisi sabırla devam ederek kendime göre iyi bir net çıkardığımı düşünüyorum. Zaten Matematik sabır gerektiren ve öğrendikçe keyif aldığınız bir ders.

Ben de ilk olarak İlyas Güneş Hocamızın videolarından not tutarak ilerledim. Her konu bittiğinde Pegem Soru Bankası kitabından konu ile ilgili sorular çözdüm.

Pegem kaynaklarım bittikten sonra Yargı’nın soru bankası setini almıştım. Fakat bu kaynakta ilk bir iki testten sonrası çözümlü değil. Bundan dolayı yapamadığım soruları arkadaşıma sordum ya da kendim araştırdım. Mümkün mertebe yapamadığım soruları öğrenmeye çalıştım.

ALES sorularını çözmeye başladığım zaman da yapamadığım soruların çözümüne bakıyordum ama sorunun üzerinde herhangi bir işlem yapmıyordum. Daha sonra başka bir yılın ALES sorularını çözdükten sonra daha önce boş bıraktığım ve çözümüne baktığım sorulara dönüp onları kendim çözmeye çalışıyordum. Bunun bana büyük katkısı oldu.

Sınava az bir süre kala da DGS çıkmış sorularını çözdüm ve aynı zamanda da Rehber Matematik kanalından hoca ile birlikte soru çözerek konuları tekrar ettim.

Çözdüğüm Kaynaklar:

1.Pegem Soru Bankası

2. Yargı Soru Bankası

3. ALES çıkmış sorular

4. DGS Çıkmış Sorular

5. Pegem Tek Ders Deneme

6. Yargı Tek Ders Deneme (tamamlayamadım)

Tarih Dersi…

Tarih de yıllardır sevmediğim bir dersti. Meğer ki tarihimi bilmediğim için zevk alamıyormuşum.

Tarih çalışmaya Yasin Korkut Hocamla başladım ve kendisini çok sevdim. Yasin Hoca ile birlikte bir tane Tarih konu anlatımlı kitap önümde açık olurdu. Hem hocamızı dinliyor hem de kitaptan konuyu defterime özetliyordum. Böylece akılda kalıcılığı çok yüksek oldu.

Hatta ilk başta zaman kaybı olmasın diye not almadan sadece dinliyordum. Fakat biraz ilerleyince Yasin Hocamız yazarak çalışmanın akılda kalıcılığının çok daha fazla olduğunu söyleyince not tutmaya başladım. İyi ki de kendi defterimi oluşturmuşum.

Her konuyu bitirdikten sonra Pegem ve elimdeki Evveliyat Soru Bankasından soruları üzerine işaretlemeden çözdüm. Çünkü konuları yeni kavrıyordum. Ayrıca bu yöntemle daha sonra soruları tekrar kitabın üzerine çözme fırsatım oldu.

Bu şekilde de Tarih’i kısa sürede tamamladım. Ama tekrarın Tarih’te de çok önemli olduğunu bilerek Mehmet Celal Özyıldız hocamızdan tekrar ediyor ve soru çözüyordum. Sanırım tüm videoları tamamlamadan Aydın Yüce hocamızla birlikte tekrar etmeye başladım. Aynı zamanda Yargı Soru Bankası sorularını çözdüm.

Yasin Korkut Hocamızın soru çözümlerini izledim ki kesinlikle tavsiye ederim. Hem güzel sorular çözüyor hem de kısa bir tekrar yapıyor. Aynı zamanda Selami Yalçın hocamızın soru çözümleri de kesinlikle çok güzel ve “ÖSYM Ne Sorar” şeklinde oluşturduğu kısa anlatımlar da çok yararlı.

İlk etapta oluşturduğum defterimi ses kaydı yaptım. Sürekli dinlememiş olsam bile ses kaydı yapmak benim için çok ciddi bir işti ve ciddiyetle yaptığım ses kayıtlarının da çok katkısı oldu.

Çözdüğüm Kaynaklar:

1. Pegem Soru Bankası

2. Yargı Soru Bankası

3. Aydın Yüce Soru Bankası

4. Evveliyat Soru Bankası

5. Yargı Tek Ders Deneme

6. Pegem Tek Ders Deneme

7. Tarihin Pusulası

Coğrafya Dersi…

Bu derse Bayram Meral Hocamız ile merhaba dedim ve not tutmadan ilerledim. Her konu bitiminde iki ayrı kaynaktan sorular çözerek ilerledim ve bir ay gibi kısa bir sürede bitti.

Fakat not tutmadığım için elimde tekrar etmek için not yoktu. Bunu da Mehmet Eğit Hocamızın yaptığı canlı yayınlar ile tamamladım. Mehmet Hocamız ile birlikte çok güzel haritalar oluşturuyorduk ve bir harita üzerinde çok güzel bir özet oluşturuyorduk.

Belirli bir zaman sonra tekrar etmek ve eksik konuların notlarını tamamlamak amaçlı Engin Eraydın hocamızın videolarını ve soru çözümlerini izledim.

Son olarak da tek ders denemeleri çözdüm. Şunu da eklemeden edemeyeceğim Coğrafya’ya bir ders olarak bakmadan ilerleyince çok zevkli oluyor. Hatta arkadaşımla tekrar gibi sohbetler edebiliyorduk.

Çözdüğüm Kaynaklar:

1.Pegem Soru Bankası

2. Yargı Soru Bankası

3. Evveliyat Soru Bankası

4. Amiral Soru Bankası

5. Kemal Arslan’ın Kaleminden Coğrafya Soru Bankası

6. Mehmet Eğit’ten 23 Deneme

7. Pegem Tek Ders Deneme  

8. Coğrafyacı Kemal Arslan Hocamızın Instagram hesabından paylaştığı ücretsiz dergiler ve sorular

Vatandaşlık Dersi…

Zorlanmadan yapabileceğimi düşündüğüm bir ders vardı ama hedefim full yapmak iken 3 yanlışım oldu ve bu beni üzdü biraz. En kötüsü de nerede hata yaptığımı bilmiyorum. Çünkü diğer dersler gibi ona da gereken özeni göstermiştim.

Esra Özkan Karaoğlu ile not tutarak ilerlemiştim ve kesinlikle not tutmanızı tavsiye ederim.

Daha sonra Emrah Vahap Özkaraca Hocamızdan dinledim ve kesinlikle harika anlatıyor. Sınava yakın bir zamanda da yine Emrah Hocamızın tekrar videolarını izlemiştim.

Güncelde ayrıca kitap filan almadım. Instagram’dan paylaşımları okuyordum ve hocalarımızın çektiği güncel bilgiler videolarını izliyordum. Güncelde de bilmediğim halde iki soruyu işaretledim ve ikisi de yanlış çıktı. İşaretlemesem çok daha iyiydi ama pişman değilim. Çünkü sınav anı çok farklı.

Çözdüğüm Kaynaklar:

1. Pegem Soru Bankası

2. Yargı Soru Bankası

3. Evveliyat Soru Bankası

4. Pegem Tek Ders Deneme

5. 2020 Kpss Son Bakış Kpss’nin Pusulası

6. Ali Koç Hocamızın hazırladığı PDF şeklinde soru ve notları vardı ki kesinlikle çok güzeldi

Sizce Konu/Soru/Tekrar/Deneme İlişkisi nasıl olmalı?

Derslerin birini bitireyim diğerine daha sonra başlayayım şeklinde çalışılmamalı. Ben tavsiye etmiyorum en azından.

Ben Tarih, Coğrafya ve Matematik ile başlamıştım. Bir konu Tarih bir konu Coğrafya şeklinde çalışıyordum. Gün içinde ve her akşam Matematik’e devam ediyordum.

Bu şekilde kısa sürede konularım bitti. Sona bırakmadan Vatandaşlık dersine de başlanmalı ki çok kısa sürede not tutarak videoları izleyebilirsiniz.

Tabi ki bu çalışmalar birinci çalışmanız oluyor. Başarılı olabilmek için sürekli kısa tekrarlar ve sorular şeklinde ilerlemek gerekiyor.

Soruları daha rahat çözebilmek için kısa bir tekrar yapmak çok daha iyi olacaktır ve kendinizi çok daha iyi hissedeceksiniz.

Elbette kendinize uygun bir hoca seçerek başlamalısınız. Ama farklı hocalardan dersi tekrar amaçlı da olsa tekrar tekrar dinlemeye vaktiniz var. Zaten kendi çalışma sisteminizi oturtacaksınız ve kendinizi daha iyi tanıyacaksınız.

Konular bitmeden deneme çözmek istemeyebilirsiniz ama zaten sıkı bir çalışma ile konularınız kısa sürede bitecektir.

Yaptığınız denemeleri sürekli tekrar edin ve her derste yaptığınız doğruları yanlışları kaydedin. Yanına yanlışınızın hangi konulardan kaynaklandığını mutlaka not edin ki baktığınızda genellikle aynı konudan yanlış yaptığınızı göreceksiniz. O konuları ayrıca tekrar ederek diğer denemeye girmelisiniz. Bu şekilde ilerlediğiniz zaman netlerinizin yükseldiğini göreceksiniz.

Diğer yandan her deneme aynı düzeyde olmuyor. Bur durumda da yanlışlarınızın farkına varmalı ve o konuya tekrar dönmelisiniz.

İlk etapta iki haftada bir şeklinde yaptığınız denemeleri zamanla haftada bir şeklinde ve sınav yaklaştıkça günde bir hatta kapasitenize göre günde iki şeklinde ilerleyebilirsiniz.

Sabah yaptığınız deneme sonuçlarına baktıktan sonra eksik olduğunuz konuları günün geri kalanında tekrar etmek çok iyi olacaktır.

(Toplam çözdüğüm deneme sayısı: 82)

Bu sınava çalıştığı halde yüksek puan alamayan da var. Tavsiyeniz var mı?

Bu sınavda benim açımdan çalışmak çok önemli. Ben uzun süre çalışarak bu puanı aldım. Ama elbette hayatımızın her anında aksilikler olabileceği gibi sınav anında da aksilikler olabiliyor. Ayrıca sınav anındaki psikolojimizi yönetebilmek çok önemli. Elbette emek veriyoruz ve karşılığını en güzel şekilde almak istiyoruz. Ama kendinize sürekli her şeyin güzel olacağını söylerseniz hatta ders çalışırken aklınıza geldikçe “ben atanacağım, her şey çok güzel olacak” vs tarzında küçük notlar alırsanız bu sizi çok motive edecektir.

Ancak başında da söylediğim gibi çalışmanın önemli olduğuna çok fazla inandığım için ekstra bir tavsiye veremiyorum. Çünkü yanlış çalışabiliriz ama çok çalışarak kendi doğrumuzu da bulabiliriz.

Son Olarak…

İşin belki de en önemli kısmına yani psikolojik kısmına gelecek olursak da burada istemek ve inanmak çok etkili.

Ben atanmayı o kadar çok istiyordum ki… Atanırsam aileme ve çevreme mutlaka katkım olacaktı. Kimseyi bahane etmeden en çok da kendim için istedim atanmayı.

Elbette sıkıldığım ümidimi kaybettiğim zamanlar oluyordu ama o zamanlar da çalışmayı bırakıyordum ve hocalarımızın çektiği motivasyon videolarını izliyordum. O tarz videolar beni motive ediyordu. Çalışmam gereken çok kaynak ve izlemem gereken çok video var diye çalışmaya devam ediyordum. En önemlisi istemek bence.

Elbette çalışma sırasında annemin desteği çok önemli oldu benim için. Sorunlarım da oldu ama önemli olan kısa bir aradan sonra en güzel şekilde devam edebilmek.

Ayrıca KPSS’yi gözümüzde büyütmemek gerekiyor. 80 üstü puanlar hep gözümde büyürdü ama o kadar da zor bir şey olmadığını gördüm ben.

“Ben yaptıysam siz de yapabilirsiniz, vazgeçmeyin.”

Başarılar diliyorum.

Birçok beğendiğim nokta oldu yazıda ancak en beğendiğim “Yanlış çalışabiliriz ama çok çalışarak kendi doğrumuzu da bulabiliriz” oldu. Çalışmak o kadar önemli ki… Bir insanın çalışıp da elde edemeyeceği hiçbir şey yok. Tabi olmadığı bazı durumlar olabilir ama orada da zaten “hayırlısı” devreye giriyor. Tecrübelerini bizimle paylaşan arkadaşlarımıza ayrı ayrı tekrar tekrar teşekkür ediyorum. Hayatlarının geri kalanında da başarılar diliyorum (Semra Dilekçi).

BENZER KONULAR