ENDÜSTRİ MÜHENDİSLİĞİ 12.Sİ…

GY: 46.25 NET
GK: 55.75 NET
P3 PUANI: 94.21
BRANŞ SIRALAMASI: 12

11 Nisan 2022 557 views 0

Giriş Yılı: 2020        

Kaçıncı Giriş: 1

GY Net: 46.25         

GK Net: 55.75

P3 Puanı: 94.21

Genel Sıralama: 653

Branş Sıralaması: 12

Dershane veya özel ders desteği aldınız mı ?

Hayır, bireysel çalışıp hazırlandım.

Türkçe Dersi…

Bu dersi 3 kısımda değerlendirmek gerekirse;

İlk kısımda sözel mantık için Aker Kartal’ın sözel mantık videolarını dinledikten sonra onun kendi sözel mantık soru bankasını çözdüm ve ondan sonra ÖSYM’nin bütün çıkmış sözel mantık sorularını tekrar tekrar çözdüm. Her gün 2 veya 3 soru sabahları çözerek ilerledim.

İkinci kısımda dilbilgisi için Rüştü Hoca’nın dilbilgisi videolarını uygulamalarıyla beraber izledim, dilbilgisi noktasında onun videolarını izledikten sonra hazırlanan arkadaşların içi rahat olabilir onun tabiriyle 🙂 Çünkü tek bir açık bırakmıyor.

Gelelim paragrafa, piyasadaki Pegem Ezberbozan, Yargı Kelebek Serisi, Rüştü Hoca taktiklerle paragraf ve fulleten paragraf (bu kitabı sona bırakıp ilkinde işaretlemeden ikincisinde işaretleyip çözebilirler) kitaplarını çözdükten sonra Kara Kutunun paragraf kitabını iki kere çözdüm.

Fakat geçmişe dönüp baktığımda  keşke tamamen ALES odaklı , ALES’e hazırlık kitapları (657 Yayınları, Uzman Kariyer vs.) gibi kitaplarla hazırlansaydım diyorum.

Günlük 20 soruyla başladım paragrafa ve bunu son dönemlerde 60-70 soruya kadar çıkardım. Paragrafta hızlarını arttırmaları için Ömer Faruk Doğru’nun hızlı okuma serisini bitirebilirler.

Matematik Dersi…

Sayısal çıkışlıyım diye böbürlenmeyip İlyas Hoca’nın videolarını takip ettim. Fakat sadece örnek soruları çözdüm, çözemediklerimi izleyip bitirdim.

Bundan sonra Kara Kutu Matematik kitabını çözdüm, Yargı Kelebek Serisini de çözdükten sonra tamamen branş denemesine döndüm.

Ayrıca mantık için de İrem Yayınları’nın Mantık Soru Bankasını bitirdim.

Temeli olmayanlar için İlyas Hoca biçilmiş kaftandır. İlyas Hoca’yı takip ettikten sonra konunun daha da pekişmesi için başta Pegem ya da daha temel Matematik kitaplarından ilerleyip daha sonra diğer önde gelen yayınların soru bankalarından ilerleyebilirler.

Bu süreçte sınava hazırlanan arkadaşlarım azimle ve inatla çözemedikleri soruların üstüne gitmelidirler.

Tarih Dersi…

İlk olarak Ramazan Yetgin’in konu anlatım videolarını tamamen bitirdim. A3 kağıda not aldım. Ders dinlerken not almanızı tavsiye etmem, dersten sonra not almanız konuyu daha iyi kavramanızı sağlayacaktır. Bu branşta farklı yayınlardan konu anlatım kitapları almak yerine soru bankaları aldım ve çözdüm. Zira konu anlatım olarak sadece Pegem ve Aydın Yüce’nin video ders notları vardı. Bilemediğim soruların cevabını okurken aynı zamanda bir kağıda 2 kere yazıp o günün sonunda yatmadan önce okuyup imha ediyordum. Gün sonunda A3 kağıtlara yazdığım notları da okuyordum. Son 2 ay son tekrar  videolarına  ve branş denemelerine başladım.(Daha önce Ramazan Yetgin’in tekrar videoları ve Aydın Yüce’nin soru çözüm videolarını dinlemiştim). Tekrar için Selami Yalçın’ın ÖSYM NE SORAR? Serisi ile açığınız kalmadı diyebilirim. Çünkü o zamana kadar en az 5 soru bankasını bitirmiş hatta tekrar çözdüklerim de oldu. Bilgi birikimi oluştu ve bu seriyle daha da bütüncül düşünmeye başladım ve sınavda da başarılı oldum.

Coğrafya Dersi…

Bu dersin olmazsa olmazı dilsiz harita. Coğrafya’nın temeli Coğrafi Konum ve Yeryüzü Şekilleridir. Bu konuları tam manasıyla oturttuğumda diğer konuların halledilmesinin çorap söküğü gibi geldiğini gördüm.

Engin Eraydın’ın derslerini dinledikten sonra ayrı bir deftere not aldım, Coğrafya, Tarih gibi ezber bir ders değildir. EVET DEĞİLDİR!

Ezber olan kısımları Mehmet Eğit Hoca’nın hafıza teknikleri kitabından halettim sonra bol bol soru çözdüm.

Yargı, Pegem ve Yediiklim yayınlarından sonra İsem’den Önay Hoca’nın, Mehmet Eğit hocamın Amiral Gemisi ve Kemal Arslan’ın soru bankalarını bitrdim.

Tarih’te olduğu gibi bu dersin de ilacı soru, soru, soru!

Son 2 ay bu saydığım yayın ve hocaların aynı şekilde branş denemelerini çözdüm. Çözemediğim soruların cevabını okurken neden diğer şıklar olmadı diye sorgulama yapmam öğrenme hızımı arttırdı.

Ve son olarak 81 ilin yerini sınavdan önce biliyordum. Bunu da telefon uygulamalarıyla yemek yerken, denemelere giderken, gün sonunda oyun gibi oynarak öğrendim.

Vatandaşlık Dersi…

Sanırım ÖSYM’nin bizi en az zorladığı branş. Dikkat edin kolay demedim, zorladığı dedim.

Çünkü bu ders çalışılınca kolay ama ihmal edilince de bizim ATANAMAMIZA dahi sebep olabilen kritik bir seviyede.

Kesinlikle ihmal etmememiz, SONA BIRAKMAMAMIZ gereken bir ders. Çünkü bizler lisedeyken diğer dersleri gördük ama Hukuk ve Anayasa görmedik. Bilgilerin oturması için günde yarım saat ayırsanız inanın bana yeter.

Bu derste yavaş ama süreklilik sağlamak elzem. Konuları çalışmaya gelince, Emrah Vahap Hoca’nın konu anlatım videolarını dinledim, dinlerken notlarımı aldım. En az 3 soru bankası bitirdim ki siz de öyle yapın.

Son 2 ay branş denemelerini çözdüm . Tekrar olarak yine Emrah Hoca’nın soru çözüm ve tekrar videolarını izledim. Son hafta Ali Koç Hoca’nın SON BAKIŞ notlarını okudum.

Güncel bilgiler için Beyza Oruç Erdoğuş Hoca’nın Instagram hesabındaki gönderileri günlük takip edip ve defterime yazıp Pazar günleri 10 sayfasını okudum (Ajandaya yazdığım için çok sayfa tutabiliyordu).

Buna ilaveten TG denemelerindeki güncel bilgileri de  defterime not ettim.

Sizce Konu/Soru/Tekrar/Deneme İlişkisi nasıl olmalı?

Genel Yetenek için söylenecek pek bir şey yok. Genel Yetenek araba sürmeye benzer, sürdükçe gelişirsiniz. Bunun yolu da sadece ve sadece soru çözümü. Daha sonra da süre tutarak soru çözümü.

Genel Kültür dersleri bilgi ağırlıklı bir bölüm. Fakat başta da söylediğim gibi buradaki hata çok konu tekrarı yapıp az soru çözmek. Önce konular, konu anlatım videolarıyla tam manasıyla kavranmalı, sonra günlük kısa tekrarlar daha sonra da ayın sonuncu haftasında ara tekrar ve soru çözümleriyle devam edilmeli.

Bu sınavda çalıştığı halde yüksek puan alamayan da var. Tavsiyeniz var mı?

Sınava hazırlanırken “sebepler” başarı parolamızdır. Herkes güne başladığında neden bu sınava hazırlandığını sorarak güne başlasın ve bu sebep ya da sebeplere sıkı sıkıya sarılsın.

Benim sebebim her ne kadar bu dönemde pek mümkün olmasa da sadece internette görsellerini gördüğüm yurtdışı görselleriydi. Oraları gezip, farklı kültürleri tanımak hayalimdi.

“Bu sınava neden çalşıyorum?” sorusunun altını çok iyi doldursunlar. Bunu tam manasıyla yapmamın faydasını sınavda net bir şekilde gördüm. Türkçede 19. Soruya gelmişken ve süre buz gibi erimişken odamda olan Rio Karnavalından bir poster gözümün önüne geldi ve kendime “soğukkanlı olmalısın” dedim.

Matematik testinde de “Haydi Rambo haydi, tam zamanı tam zamanı şimdi” şarkısını söyledim içimden ve  tam olarak istediğim gibi olmasa da Genel Kültür testinden sonra yaşadığım bu süreci az bir hasarla atlattım.

Son olarak…

Klişe olacak ama kendilerine inansınlar ve duygusal zekalarını (motivasyonlarını) güçlü tutmaya çalışsınlar. OLMAYACAK, BELKİ, GALİBA kelimelerini zihinlerinden kaldırsınlar.

Tecrübelerini bizimle paylaşan arkadaşlarımıza ayrı ayrı tekrar tekrar teşekkür ediyorum. Hayatlarının geri kalanında da başarılar diliyorum. Benim için bazı yazılar “işte bu!” dedirten yazılardır. Bu yazı da favori yazılarım arasında bir deneyim olmuş. (Semra Dilekçi).

BENZER KONULAR