ÇOCUK GELİŞİMİ BÖLÜMÜ 36.SI…

GY: 44.00 NET
GK: 50.25 NET
P3 PUANI: 90.88
BRANŞ SIRALAMASI: 36

11 Nisan 2022 703 views 0

4 yıllık Sağlık Fakültesinden mezun oldum alan ve eğitim bilimlerine girmedim hastaneye çocuk gelişim polikliniğe atanmak istiyorum.

Giriş Yılı: 2020

Kaçıncı Giriş: 1

GY Net: 44.00

GK Net: 50.25

P3 Puanı: 90.88

Genel Sıralama: 3536

Branş Sıralaması: 36

Dershane veya özel ders desteği aldınız mı ?

Dershaneye yazılmıştım ancak koronadan dolayı devam edememiştim aynı zaman da çalışıyordum.

Türkçe Dersi… 

Türkçede her gün düzenli paragraf çözdüm. Pegem’in Ezberbozan paragraf kitabını ve çıkmış Türkçe KPSS sorularını çözdüm.

Dil bilgisi için Aker Hoca ve Rüştü Hoca benim için yeterli olmuştu. Öznur hoca da güzel anlatıyor ancak videoları çok uzun olduğu için tercih etmemiştim.

Matematik Dersi…

Matematik temelim vardı. Matematik’te baştan konu çalışmadım eksik hissettiğim bazı konularda İlyas Güneş Hoca’nın videolarını izledim ve kitabından sorularını çözdüm.

Tarih Dersi…

Benim en zorlandığım ders Tarih’ti. Asla anlamıyordum yıllardır Tarih ile böyle bir problemim vardı. En düşük puanım hep Tarih gelirdi.

Yükseltebilmemin sırrı her hafta ama her hafta tekrar. Bir de arkadaşlara tavsiyem Tarih’e çalışmaya İnkılap’tan başlamaları.

(Ben, Semra Dilekçi 🙂 böyle bir şeyi tavsiye etmiyorum. Sınava son 2 ayda filan hazırlanmaya kalkarsanız orası ayrı. Ama benim tavsiyem sınava ortalama en az 1 yıl varken başlamanız ve ilk konulardan başlamanız. Ancak ilk konularda çok terim olur detayda boğulmayın genel hatlarıyla bilin yeter.)

İlk konular sıkıcı, uzun ve az soru çıkıyor. Ama İnkılap’tan başlayınca hem çok soru çıkan yeri halletmek çok daha iyi oluyor öğrendikçe öğrenesi geliyor insanın.

Tarih’te çok fazla branş denemesi çözdüm nerdeyse piyasadaki bütün branş denemeleri ve soru bankalarını çözdüm ama tavsiye ettiklerim: Tarihin Pusulası, Tarihin Karakutusu, Tarihin Doktrini. Bu üç kitap çok çok önemli bence.

Tarih bol tekrar ettikçe öğrenilen bir dersmiş onu öğrenmiş oldum. Tarih’i bana sevdiren ise kesinlikle Selami Yalçın hocamız soru çözümleri çözüm stili öğretiyor. Ayrıca Ramazan Yetgin ile Mehmet Celal Özyıldız’ı da dinledim 

Coğrafya Dersi…

Bayram Meral ve Engin Eraydın’ı birlikte izledim konular böylelikle çok daha iyi oturdu.

Pegem ve Yediiklim soru bankalarını çözdüm. Pegem branş denemesi çözdüm. Haritalarla Coğrafya’dan yararlandım. Elimde hep harita vardı Coğrafya’yı harita üzerinden çalıştım diyebilirim.

Vatandaşlık Dersi…

Vatandaşlık için Emrah Vahap Özkaraca’yı dinledim ama İdare Hukuku kısmı oturmamıştı. Sadece o konu için de Benim Hocam Esra Hoca’yı dinledim. Emrah hoca bol tekrar yaptığı için istemesem de öğreniyordum.

Sizce Konu/Soru/Tekrar/Deneme İlişkisi nasıl olmalı? 

Her hafta düzenli tekrar…

Özellikle Tarih’ten konunun üstünde çok durulmamalı zaman kaybı. Mutlaka eksik kalıyor çünkü.

Soru bankalarından yaptığım her hatayı o konuyu defterinden açar eklerdim. Her hafta defterimi okur tekrar soru çözerdim. Eksiklikler böylece kapanırdı.

Çalışmaya başladıktan 2 ay sonra denemelere başladım aralıksız düzenli olarak çözdüm. Denemedeki her soruyu not aldım. En önemli şeylerden birinin deneme olduğunu düşünüyorum bana çok faydası oldu.

Bu sınavda çalıştığı halde yüksek puan alamayan da var. Tavsiyeniz var mı?

Doğru çalışmamıştır ya da çalıştığını sanmıştır. Çalışan herkesin yüksek puan alabileceği bir sınav olduğunu düşünüyorum. Her gün düzenli çalışmak hedefinin ne olduğunu bilmek ne için çalıştığının farkında olmak.

Kişisel Tavsiyelerim…

Tarihi anlamayan kişilere seslenmek istiyorum 😂 Bende hiç yapamıyordum hep yapamıyorum demek iyice geriye itiyor. Selami Yalçın Hoca’yı dinleyip bol tekrarla herkesin yapabileceğini düşünüyorum. Umarım herkes istediği yerlere gelir.

Bu arada tabi ki motivasyon ve doğru yönlendirme için Semra hocamızı öneriyorum 😍👍

Tecrübelerini bizimle paylaşan arkadaşlarımıza ayrı ayrı tekrar tekrar teşekkür ediyorum. Hayatlarının geri kalanında da başarılar diliyorum (Semra Dilekçi).

BENZER KONULAR