ÇEVRE MÜHENDİSLİĞİ 18.Sİ…

GY: 38.50 NET
GK: 53.75 NET
P3 PUANI: 89.54
BRANŞ SIRALAMASI: 18

11 Nisan 2022 2.032 views 0

Giriş Yılı: 2020

Kaçıncı Giriş: 3 (2014: 86 puan, 2016: 83.75 puan)

GY Net: 38.50

GK Net: 53.75

P3 Puanı: 89.54

Genel Sıralama: 6013

Branş Sıralaması: 18

Dershane veya özel ders desteği aldınız mı ?

Dershaneye gittim. Dershanenin programlı ilerlemek açısından önemli olduğunu düşünüyorum.  Fakat özellikle pandemi sürecinden dolayı neredeyse bütün dersleri internetten dinleyerek tamamladım.

Türkçe Dersi…

Paragraf için Rüştü Hoca’nın videolarını izledim ve dil bilgisi için Aker Kartal hocanın videolarıyla devam ettim.

Düzenli olarak paragraf soruları çözmek hız açısından çok önemli. Bir dönem her gün günde 30-50 soru paragraf sorusu çözüyordum. Başka konulara ağırlık verildiğinde bu sayı azaltılabilir ama düzenli paragraf çözmek bırakılmamalı.

Kaynak öneremiyorum piyasadaki hiçbir kitap sınav ile eşdeğer değildi. ALES son 5 yıl sorularını da çözdüm tabi ki. ALES 2020 Ağustos ayı sınavını ve TYT Türkçe sınavını hem çözdüm hem yapamadığım soruları düzgünce inceledim.

Dilbilgisi için Öznur Saat Yıldırım hocamızın videolarının gerçekten çok açık ve öğretici olduğunu düşünüyorum. Keşke daha önce kendisi ile karşılaşsaydım. Dil bilgisi kaynağı için beyaz kalemin kitabı bana yararlı olmuştu. Onun dışında sorular genelde birbirine benziyor herhangi bir kitaptan çözülebilir diye düşünüyorum.

Matematik Dersi…

Matematik temelim olduğu için konuları hatırlamak adına biraz çalışıp daha sonra bolca soru çözerek ilerledim.  Matematik için şunu söyleyebilirim ki özellikle eksik olunan konular tespit edilip o konular üzerine yoğunlaşılmalı.

Mantık soruları için temeli olanlar ayrıca özel olarak çalışsınlar. Farklı tarzda sorular görmeye odaklanılmalı çünkü mantık sorularını çözebilmek sadece Matematik çözmek değil, o anda o soruyu anlayabilmek demek.

Kaynak olarak özellikle İlyas Güneş Hoca’nın Matematik deneme kitabı gerçekten çok güzeldi, her tarzda soru barındırıyor içinde, sorular zorlayıcı da. Yine ALES ve TYT sorularının irdelenerek çözülmesi yararlı olur.

Tarih Dersi…

Tarih için yaklaşık 2,5-3 ayda konularımı bitirdim. Konu çalışmak için çok fazla zaman harcamadım. Daha sonra sürekli tekrarlara ve soru çözümlerine başladım. Yaklaşık 6-7 test kitabı bitirdim. 

Mehmet Celal Özyıldız hocanın videolarını izledim, hepsini bitirdim. Gayet sade, eğlenceli ve anlaşılır bir şekilde anlattığını düşünüyorum.

Ama son zamanlarımda internette Aydın Yüce Hoca’nın genel tekrar videolarını da  izledim gerçekten çok güzel ve daha detaylı anlatıyor. Temeli olmayanların Aydın Yüce’den, temeli olanların Mehmet Celal Özyıldız’dan dinleyebileceklerini düşünüyorum. Video izlerken not alarak ilerledim.

Tarih dersinde şöyle bir çalışma planı yaptım: 1. üniteyi bitirdikten sonra 2. gün 2. üniteyi çalışıyoruz ama 2. üniteyi bitirdikten sonra 1. üniteyi de şöyle bir gözden geçirerek tekrar ediyoruz. Daha sonra 3. üniteyi bittikten sonra 1. ve 2. üniteleri tekrar ediyoruz, çok detaylı olmamak şartıyla, bu şekilde 5 ünitede bir sürekli olarak geçmişe dönük tekrar yapmış ve konuları oturtmuş oluyoruz.  Her ünite sonunda da mutlaka en az 1- 2 test çözmek gerekiyor. Soru çözümünde sarmal yöntem uyguladım.

Kaynak Önerilerim: Payitaht, Tarihin Pusulası, Evveliyat, Aşina, Beyaz Kalem.

Coğrafya Dersi…

Engin Eraydın hocamız gerçekten güzel ve eğlenceli anlatıyor videolarda, bolca da gülüyordum. Pandemi döneminde evde kaldığımız için dersleri kendisinden dinledim, yine not alarak ilerledim. Eksik olduğum konularda başka hocaların videolarını da izledim.

Coğrafya dersinde de aynı Tarih dersinde olduğu gibi tekrar yaptım. Dilsiz harita üzerinde çalışmak ise en önemlisi. boş bir kağıda üstünkörü bir harita çizilerek de çalışılabilir. Pahalı, gereksiz dilsiz harita almaya gerek yok diye düşünüyorum. Bayram Meral hocanın Haritalarla Coğrafya kitabı da çok yararlı olacaktır.

Genel tekrar videolarında da Bayram Meral hocanın videolarını izledim genel tekrar videolarının önemli olduğunu düşünüyorum.

Kaynak Öneri: Cihannüma, Beyaz Kalem, Kemal Arslan, Rıza Akın KAYAR, çıkmış sorular.

Vatandaşlık Dersi…

Sadece Esra Özkan Karaoğlu Hoca’nın videolarını video ders notunu alarak izledim, ekstra bir not tutmadım. Video ders notunun üzerine notlar aldım anlayabileceğim şekilde ve düzenli tekrar ettim.  Vatandaşlık dersinin sona bırakılmaması gerektiğini düşünüyorum sadece diğer derslere nazaran daha az, daha yavaş çalışılabilir ama fullenmesi mümkün ve gereken bir bölüm olduğu için planlı bir şekilde önceden başlanmalı. 

Soruları net ve çok detaya girmeyen herhangi bir soru bankası çözülebilir. Beyaz Kalem ve Murat Yayınları sade ve öğreticiydi.

Sizce Konu/Soru/Tekrar/Deneme İlişkisi nasıl olmalı?

Konuların sınavdan en geç bir ay önce bitirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Konular gözde çok büyütülüp konulara çok fazla zaman ayrılmamalı. Zaten birçok kez tekrar yapılıyor.

Son 1 ay çok hızlı geçiyor, insan ne yapacağını bilemez hale gelebiliyor. Ben dil bilgisini son bir aya bıraktım ve bu yüzden Matematik, Türkçeye az çalışmak zorunda kaldım. 

Konular bitmeden mutlaka deneme çözmeye başlanmalı, deneme formatına vücudun, beynin tamamen alışması için.

8 aylık süreçte ilk 3 ay sadece dershanenin denemelerini (ayda iki adet), sonraki 2 ay  haftada iki adet, sonraki 1 ay haftada 3-4 adet, sınavdan önceki son 2 ay günde en az 1 adet (genelde 2) deneme.  Toplamda yaklaşık 80 adet deneme sınavı bitirdim. Ne kadar çok deneme sınavı o kadar iyi.

Sınava son 10 gün kala çözdüğüm zor bir deneme sınavı moralimi çok bozdu ve beni olmayacak diye düşüncelere ittiği için ben son 10 gün deneme sınavı çözmeyi bıraktım. Sadece Türkçe ve Matematik’ten deneme çözüp sürekli olarak tekrar yaptım. Birkaç branş denemesi bitirdim. Test kitaplarından daha önce çözdüğüm Tarih ve Coğrafya sorularını gözden geçirdim.

Bu sınavda çalıştığı halde yüksek puan alamayan da var. Tavsiyeniz var mı?

KPSS için en önemli şeyin planlı, programlı, düzenli çalışma olduğunu düşünüyorum, klişe olsa bile. Planlı olmak demek 3 ay sonra bile nasıl bir program içinde devam edeceğini öngörmek demektir.

Programsız, ‘Bugün de buna çalışayım, yarın belki deneme yaparım’ diye ilerlenen bir çalışmanın işe yarayacağını düşünmüyorum. Bu hatayı yapanların çok olduğunu gördüm.

Ben 2014 yılı sınavına hazırlanarak girmiştim ve sınav gerçekten zordu, özellikle Tarih. Önceki yıllarda puanlar 82’lere düşmüştü ama benim girdiğim yıl alım olmadı Çevre Mühendisi olarak atanamadım.

2014 yılında yeterli deneme çözmediğim ve Matematik’e yeterli zaman ayırmadığım için 86 puan (branş sıralaması: 103) almıştım. 2014 yılı puanımla puanımın yanmaması için bir kamu kurumuna başvurdum ve sözleşmeli personel olarak atandım. Ama aklım hep mesleğimi yapmaktaydı.

2016 yılında ise sınav 2014’e nazaran daha kolay olmasına rağmen tamamen programsız, öylesine, çalışmak için çalışmıştım. Nasıl olsa temelim var daha önce iyi bir puan aldım diye düşünüyordum. Ama kazın ayağı öyle değilmiş, ben çalışıyorum sanıyordum ama sadece zaman geçiriyormuşum 🙂

Acaba sıkıntı bende mi ben yapamıyorum herhalde diye düşünmüştüm. Oysa sıkıntı yanlış, plansız ve deneme yapmadan çalışmaktaymış.

Son Olarak…

Bir çalışma defteri tutulmasının yararlı olacağını düşünüyorum. Orada o ay hangi konuların bitirileceği, ne kadar test çözüleceği, deneme çözülecek mi, hatta hangi test kitapların o ay biteceği yazılmalı.

Defterde en az 3 aylık kabataslak bir plan yapılabilir: 3 ay sonra Coğrafya konularının hepsi bitecek, Türkçeden dilbilgisi bitecek, Tarih ilk 10 ünite bitecek gibi. Ben çoğu zaman aylık geniş programa ek olarak, 5 günlük çalışma programı yapıyordum ve tamamladığımın yanına artı koyarak ilerliyordum. Yani dışarıdan resmi geniş açıdan görebildiğimizde, detaylarına inmemiz kolay oluyor.

Denemelerde ve testlerde sürekli yanlış yapılan eksik konuların üzerine odaklanılması çok önemli. Sürekli yanlış yaptığım, üstüne düşmediğim 2 konudan da sınavda soru geldi ikisini de yapamadım.

Genel tekrar ve soru çözüm kampları yapılabilir, geçekten faydalı oluyor.

Deneme defteri tutulabilir. Ben deneme defterine soru bankalarından da sorular yazıyordum.

Özellikle sınava yakın dönemde sosyal medyada zaman geçirmek, çıkmayacak soruların cevaplarını aramak için farklı sosyal medya hesaplarında zaman kaybetmek bırakılmalıdır.

Bir kurumda çalışarak hazırlandığım için sabah erken kalkarak çalışmaya başlamıştım. Sabah 05.40 kalkıyordum 06.00’da çalışmaya başlıyor sonra işe gidiyordum. Barış ÖZCAN’ın ‘40 sabah erken kalk’ videosu izlenebilir.

Bu sınav süreci aynı zamanda çevredeki insanlarla da sınanma ve onları tanıma  dönemi. Birçok insan bana “zaten atanmışsın neden bir daha hazırlanıyorsun, ne gerek var kafanı dinlesene, evlensene, gez toz hayatına baksana” gibi şeyler söylediler. Ben sıkı çalışmaya başlayınca bu sefer muhabbet “ya nasıl yapacaksın, zaten alımlar çok az Çevre Mühendisliği’nde, puan alsan bile atamazsın ki” diyerek umutsuz umutsuz bakışlara evrildi. Sonra da “aa öyle mi tebrikler ben zaten biliyordum yapacağını” gibi cümlelerine dönüştü 🙂

İnsanların inanmayışı bunlarla savaşmak aslında bazen sınava çalışmaktan daha zor olabiliyor. Bu süreçte herkes farklı bir durumla sınanabiliyor: anlayışsız bir eş/sevgili, destek vermeyen aile, ağır çalışma saatleri, ani bir rahatsızlık… Kulakları tıkayıp özveriyle devam etmek gerektiğini düşünüyorum. 

İnanmak gerekiyor…

Tecrübelerini bizimle paylaşan arkadaşlarımıza ayrı ayrı tekrar tekrar teşekkür ediyorum. Hayatlarının geri kalanında da başarılar diliyorum (Semra Dilekçi).

BENZER KONULAR