2020 KPSS MAKİNE MÜHENDİSLİĞİ 52.Sİ…

GY: 45.25NET
GK: 53.00 NET
P3 PUANI: 92.60
BRANŞ SIRALAMASI: 52

11 Nisan 2022 1.139 views 0

Giriş Yılı: 2020

Kaçıncı Giriş: 1

GY Net: 45.25

GK Net: 53.00

P3 Puanı: 92.60

Genel Sıralama: 1572

Branş Sıralaması: 52

Dershane veya özel ders desteği aldınız mı?

Hayır almadım.

Türkçe Dersi…

Her dersi ciddiye alarak çalışmaya başlamak gerekiyor ve Türkçe dersi bence bunların başında geliyor. Bu nedenle sıfırdan başlıyormuş gibi Öznur Saat Yıldırım hocanın 2020 konu anlatım videolarının tümünü izledim. Bazı eksik konular vardı (anlatım bozuklukları gibi) onları Aker Kartal hoca ile tamamladım.

Eylül ayında çalışmaya başlamıştım o yüzden alelacele videoları bitireyim diye uğraşmadım, zamanım olduğu için not alarak ilerledim. Her konu bitiminde o konunun sorularını 3 çözümlü soru bankasından bitirmeden yeni konuya geçmedim.

Bunlarla beraber “Ezberbozan Paragraf” kitabından da günlük olarak paragraf soruları çözmeye çalıştım. Hem tekrar olsun hem iyice pekişsin diye çok kavrayamadığımı düşündüğüm konuları Rüştü Hocanın videolarından izledim.

Türkçe çalıştığım günün akşamında o gün çalıştığım konuyu notlarımdan okudum. Hafta sonları tüm hafta çalıştığım konuların tekrarını yaptım. Konuları tamamen bitirdikten sonra çıkmış soruları ve branş denemelerini çözdüm.

Çözdüğüm soru bankaları: Pegem, Yediiklim, Benim Hocam.

Branş denemeleri: Pegem, Yargı.

Yediiklim çek-kopar yaprak testi.

Matematik Dersi…

İlyas Güneş hocanın konu anlatım videolarının tamamını izledim, basit diye hiçbir konuyu atlamadım. Bu derste sadece formülleri not aldım. Konular bittikçe o konun tüm sorularını 3 çözümlü soru bankasından çözerek ilerledim.

Eksik olduğumu veya tam anlamadığımı hissettim konuların videolarını tekrar izledim. Ayrıca “Hızlı Kalem” youtube kanalından o konuların videolarını izleyerek iyice pekiştirdim.

Hafta sonları yine haftalık tekrar yaptım. Konuları tamamen bitirdikten sonra çıkmış soruları ve branş denemelerini çözdüm.

Çözdüğüm soru bankaları: Pegem, Yediiklim, Benim Hocam.

Branş denemeleri: Pegem, Yargı.

Yediiklim çek-kopar yaprak testi.

Tarih Dersi…

Sayılsal alan mezunu kişilerin tamamının olmasa da büyük bir kısmının korkulu rüyası, en azından başlangıçta hep öyle görülüyor ama sonuca bakıldığında en yüksek netin de yapıldığı ders oluyor.

Bizzat kendim bunu yaşadım. Birçokları gibi bende Ramazan Yetgin hocanın konu anlatım videolarını izledim. Dersi, ezberleyim mantığıyla değil tarihimi öğreniyorum mantığıyla keyif alarak dinledim. Her videodan sonra tahta yazılanları aynen not aldım. Kağıt tahta kullandım, karıştırdığım kavramları, kronolojik olayları vs. tahtaya yazarak sürekli gözümün önünde olmasını böylece akılda daha kalıcı olmasını sağladım.

Günlük, haftalık, aylık tekrar yaparak ilerledim.

Her konudan sonra o konunun sorularını 4 çözümlü soru bankasından çözdüm. Soru bankalarına ek olarak “Tarihin Kara Kutusu” kitabını çözdüm. Ayrıca konular bittikten sonra “Tarihin Pusulası” konu anlatımlı kitabını roman okur gibi okudum. Hem tekrar yapmamı hem de konuların iyice pekişmesini sağladı. Sınava yakın “Birol Yetimoğlu ile İdeal Tarih” kitabını çözdüm genel tekrar gibi oldu. Sınava yaklaşık 10 gün kala Aydın Yüce hocanın genel tekrar videolarını izledim. Semra Dilekçi hocamızın paylaştığı notlarla da yine bir tekrar yaptım.

Sınavda 25 doğru 2 yanlış yaptım.

Aynı şekilde bu derste de çıkmış soruları ve branş denemelerini konuları tamamen bitirdikten sonra çözdüm.

Çözdüğüm soru bankaları: Pegem, Yediiklim, Benim Hocam, Tarihin Pusulası, Tarihin Kara Kutusu, Birol Yetimoğlu ile İdeal Tarih.

Branş denemeleri: Pegem, Yargı.

Yediiklim çek-kopar yaprak testi.

Coğrafya Dersi…

Bayram Meral hocanın konu anlatım videolarını izledim. Direkt anlatılanları not almadım video defter notlarından takip ettim fakat dilsiz haritaları çok kullandım. Doldurduğum dilsiz haritaları da masamda görebileceğim bir yere yapıştırdım ara ara göz gezdirdim. Diğer derslerde yaptığım şekilde konulardan sonra çözümlü soru bankalarını çözdüm.

Konular tamamen bitince çıkmış soruları ve branş denemelerini çözdüm.  Sınava 10-15 gün kala Mehmet Eğit ve Engin Eraydın hocanın genel tekrar videolarını izledim.

Sınavda 16 doğru 2 yanlış yaptım.

Çözdüğüm soru bankaları: Pegem, Yediiklim, Benim Hocam.

Branş denemeleri: Pegem, Yargı.

Yediiklim çek-kopar yaprak testi.

Vatandaşlık Dersi…

Esra Özkan Karaoğlu hocanın konu anlatım videolarını izledim. Her videodan sonra tahtada yazılanları aynen not aldım. Bu derste de her konudan sonra 3 çözümlü soru bankasının konuyla alakalı tüm sorularını çözdükten sonra yeni konuya geçtim.

Konular tamamen bitince çıkmış soruları ve branş denemelerini çözdüm. Sınava 10-15 gün kala Emrah Özkaraca hocanın genel tekrar videolarını izledim. Semra Dilekçi hocamızın notlarıyla da bir tekrar yaptım.

Sınavda tüm soruları doğru cevapladım.

Çözdüğüm soru bankaları: Pegem, Yediiklim, Benim Hocam.

Branş denemeleri: Pegem, Yargı.

Yediiklim çek-kopar yaprak testi.

Sizce Konu/Soru/Tekrar/Deneme İlişkisi nasıl olmalı?

KPSS’yi tamamen kendine özgü çalışma gerektiren bir sınav olarak görüyorum. Bu nedenle konu anlatım videolarının tamamının bir kez izlenilmesi gerektiğini düşünüyorum. Bir konuyu bitirdikten sonra o konuyla alakalı gelebilecek tüm soru tarzlarına hazır olabilmek için de muhakkak farklı kaynaklardan bol soru çözmek gerekiyor.

Tabi KPSS biraz uzun bir süreç ilk başlarda çalıştığımız konuları unutmamak için bunlarla eş zamanlı tüm dersler için haftalık ve aylık tekrarları atlamamak gerekiyor.

Denemelerden bahsedecek olursak ben tüm konuları bitirdikten sonra denemeye çözmeye başladım. Bundan sonraki süreçte sınava kadar her gün bir deneme çözdüm. Öğleden önce deneme öğleden sonra deneme analizi ve branş denemesi şeklinde devam ettim.

Toplamda 80’e yakın deneme çözdüm. Denemeler hem eksiklerinizin nerede olduğunu tespit etmenizde hem de sınav süresine kendinizi alıştırmanız da çok fayda sağlıyor.

Bu sınavda çalıştığı halde yüksek puan alamayan da var. Tavsiyeniz var mı?

Tabi bu birçok faktöre bağlı olabilir. Bu faktörleri en iyi kişinin kendisi bilebilir. Mesela çok iyi hazırlanıp sınavda stres yaptığı için yapamamış olabilir veya çok çalışıp nitelikli çalışmamış olabilir.

Tavsiyem, çalışmaya başlamadan önce mümkünse kendi branşından bu süreci başarıyla tamamlamış kişilerin nasıl çalıştığını, neleri yapıp neleri yapmadığını gözlemlemeleri ve bu doğrultuda yola çıkmaları olur.

Ayrıca sınavdan önce ALES gibi ÖSYM sınavlarından birine girerek sınav heyecanını önceden yaşayıp bir nevi KPSS provası yapmalarını öneririm.

Kişisel Tavsiyelerim:

“Bir karar vermen gerekiyor.” işte bu söz benim bir karar verip KPSS’ye çalışmaya başlamama vesile oldu.

Branşımda 6 aylık düzenli bir çalışmayla P3 alanında 94 puan alan bir yakınımın bu sözünü ve bu başarısını kendime örnek alarak kararlılıkla son ana kadar çalışmayı bırakmadım.

Bu yüzden siz de bir karar verin ve sonuna kadar devam edin.

Bu sürecin başında ve devamında çok negatif, karamsar sözler de duyabilirsiniz hepsine kulaklarınızı kapatın, yola devam edin. Semra Dilekçi’nin de dediği gibi bu süreç psikolojik bir savaş gibi. Zihnen belli noktalarda destek gerekirse muhakkak Mehmet Eğit, Enes Hoca ve Semra Dilekçi gibi rehber olmaya çalışan kişilerin motivasyon konuşmalarını dinleyin. Sonuçlar açıklandığı zaman hepsi geçiyor; çayınızı, kahvenizi huzur ve mutlulukla yudumluyorsunuz 🙂

Söz Semra Dilekçi’de 🙂

Tecrübelerini büyük bir istekle bizimle paylaşan arkadaşımıza ve diğer tüm arkadaşlarımıza tekrar tekrar teşekkür ediyorum. “Ne var ki ben yüksek puan alsam ben de paylaşırım” demeyin. Herkes paylaşmıyor, umursamıyor. Bencil olmadığınız, yol göstermek adına çaba gösterdiğiniz için teşekkür ederim ve hayatınızın diğer alanlarında da başarılar dilerim.

BENZER KONULAR