2020 KPSS İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİ 18.Sİ…

GY: 53.00 NET
GK: 51.50 NET
P3 PUANI: 95.87
BRANŞ SIRALAMASI: 18

11 Nisan 2022 1.948 views 0

Bölüm: İnşaat Mühendisliği

Giriş Yılı: 2020

Kaçıncı Giriş: 2

GY Net: 53.00

GK Net: 51.50

P3 Puanı: 95.87

Genel Sıralama: 191

Branş Sıralaması: 18

TÜRKÇE DERSİ…

En fazla zorluk yaşadığım dersti zira 2016’da sadece Türkçeden 8 yanlışım vardı. Öncelikle bunu nasıl aşabilirim diye araştırdım ve her gün 30 paragraf sorusu çözmeye başladım ( 4 paragraf soru bankası ve 3 branş deneme çözdüm). Bugüne kadar çıkmış ALES ve KPSS sorularının hepsini çözmeme rağmen denemelerde hala 4-5 yanlışım çıkıyordu. Sonrasında Semra Hocamın da tavsiyesi ile Rüştü Hoca’yı birkaç defa dinledim. Paragrafı halletmeye çalışırken dil bilgisini de es geçmedim. Onunla ilgili de dershane eğitimine ek olarak uyumadan önceleri Öznur Hoca’nın soru çözüm videolarını dinledim ve dil bilgisi için 2 soru bankası bitirdim. Sözel Mantık için Aker Kartal‘ı dinledim.

Kaynak Önerilerim: Pegem, Benim Hocam, Yediiklim, Murat, Çıkmış ALES Soruları.

Matematik Dersi…

Matematik dersini bir tur dershanede gördüm sonrasında çok zorladığım konuları (permütasyon/kombinasyon/olasılık ve geometri tüm konular- İlyas Güneş’ten dinledim ama 1,5 hızında 🙂 ) Türkçeden ne kadar uğraşırsam uğraşayım yanlış çıkacağını düşündüğüm için bu kısmı en az hasarla atlatmam gerekiyordu. Matematikte de çıkmış tüm ALES ve KPSS sorularını çözdüm. Burada önemli olan hızlanmaktı ve bunu süre tutarak bol bol branş denemesi çözerek hallettim. Toplamda 4 soru bankası ve 3 branş denemesi bitirdim. Sonuç olarak 2 boşla Matematik’ten çıkmış oldum.

Kaynak Önerilerim: Pegem, Yargı, Yediiklim, Çıkmış ALES Soruları.

Tarih Dersi…

Bir sayısalcı olarak en çok tekrar ettiğim ders diyebilirim. Tam 3 kez ayrı hocalardan (Ramazan YetginMehmet Celal Özyıldız, Aydın Yüce)  baştan sona dinledim. 1 kez de sınavdan önce genel tekrar dinledim. Bu kimilerine fazla gelebilir ama ezber yeteneğim zayıf, dinlediklerimin aklımda kalma hızı ezberime göre daha iyi olduğu için böyle yapmak zorundaydım. Sadece ilk dinleyişimde not aldım sonrasında bu notları okudum. Her gece yatmadan önce 15-20 dk mutlaka tarih çalıştım ve uyuma evresine geçerken Celal Hoca’nın videolarını dinledim. Toplamda 6 soru bankası, 2 çek kopar ve 2 branş deneme çözdüm.

Kaynak Önerilerim: Pegem, Tarihin Pusulası, Aşina, Murat, Çıkmış Sorular.

Coğrafya Dersi…

Coğrafya dersini ilk olarak Engin Eraydın, 4-5 ay sonrasında Bayram Meral ve son olarak Mehmet Eğit’ten dinledim. 5 soru bankası ve 2 branş deneme çözdüm. Soru çözüm videolarını izlemeyi de ihmal etmedim.

Kaynak Önerilerim: Yargı, Hoca Webde, Murat, Pegem, Amiral, Çıkmış Sorular.

Vatandaşlık Dersi…

Vatandaşlık dersini Esra Özkan Karaoğlu ve Özgür Özkınık’tan dinledim. Toplamda 6 soru bankası ve 3 branş denemesi çözdüm.

Kaynak Önerilerim: Hoca Webde, Murat, Pegem, Yediiklim, Çıkmış Sorular.

Sence Konu/Soru/Tekrar/Deneme İlişkisi nasıl olmalı?

Bence bu sınav son 3 ay her konuyu birer kez çalışarak yapılabilecek bir sınav değil. Ben 1 yılda sözel dersleri üçer dönem konu çalışarak ve sonrasında 1 ya da 2 tane soru bankası bitirerek ilerledim. Aralarda tekrar ettim ve branş denemesi de muhakkak çözdüm. Genel denemelere Aralık ayında başladım. Önceleri 4-5 günde bir çözdüm sınava yakın arttırdım. Özellikle son ay günde ikişer deneme çözdüm. Toplamda 156 tane deneme çözdüm.

Bu sınava çalıştığı halde yapamayan da var. Tavsiyen var mı?

İlk girişte yapamayan arkadaşlara soğukkanlı kalarak 2022 için tekrar başlamalarını tavsiye ederim sonuçta ben de 2016 yılında yapamamıştım. Alt yapıları oluştuğu için ikinci hazırlanmalarında daha iyi olduklarını göreceklerdir. Ben KPSS’den 15 gün önce ALES’e girdim ve her şeyin yoluna girebileceğine inancım arttı. Sınavdan önce başka bir ÖSYM sınavına girmelerini tavsiye ederim. Bu onları rahatlatacaktır.

Kişisel Tavsiyem:

Her şeyden evvel bunu başarabileceğimize inanmalıyız. Ben kendimde bu inancı bulamadığım için 2018’e hazırlanmadım ve belki de 2 yıl kaybettim. Sonrasında 2019 Temmuz ayında Youtube’da Semra Hocam ile tanıştım. Yapamayacağımı düşündüğüm zamanlarda onun videolarını dinledim ve kendimi motive ettim. Zaten çaresizlik, çevre baskısı en büyük motivasyon… Her derse aynı önemi vermek lazım. Türkçem iyi deyip çalışmayanları da gördük. Her dersten mutlaka en az 3 soru bankası çözmenizi öneririm. Konuları iyi bilseniz dahi hızlanmış olursunuz. Bu süreçte olumsuz konuşan herkesi arkamıza alarak liyakatli ve yararlı bir vatandaş olma yolunda ilerlemeliyiz…

Söz Semra Dilekçi’de 🙂

Buram buram emek ve azim kokan bir başarı hikayesinin daha sonuna geldik 👏 Arkadaşımıza başarılı ve huzurlu bir çalışma hayatı diliyorum 🙏 Burada tavsiyelerini bizimle paylaşan arkadaşlarımız aynı zamanda kendilerini geliştirmeye de açık insanlar. Bu beni ayrıca mutlu ediyor… Azim ve umutla çalışmaya devam edin. Ne diyor Mehmet AkifÂtiyi karanlık görerek azmi bırakmak… Alçak bir ölüm varsa eminim budur ancak

BENZER KONULAR