2020 KPSS BESLENME VE DİYETETİK BÖLÜMÜ 28.Sİ…

GY: 52.75 NET
GK: 51.75 NET
P3 PUANI: 95.85
BRANŞ SIRALAMASI: 28

11 Nisan 2022 2.568 views 0

Giriş Yılı: 2020

Kaçıncı Giriş: 1

GY Net: 52.75

GK Net: 51.75

P3 Puanı: 95.85

Genel Sıralama: 194

Branş Sıralaması: 28

Dershane veya özel ders desteği aldınız mı ?

Dershaneye gittim. Dershaneye gitme sebebim KPSS sürecine dair hiç fikrim yoktu dershaneye giderek neyin ne olduğunu tam anlamıyla kavramak istedim. Ayrıca kendi başıma evde yapamayacağımı fark ettim ve okul ortamı tarzı bir yer istediğim için dershaneye gittim.

Hiç kimseye dershaneye gidin ya da gitmeyin diye tavsiyede bulunamam buna kişinin kendisinin karar vermesi gerektiğini düşünüyorum.

2019 Eylül’de dershanenin başlaması ile KPSS serüvenim başladı. Başlarda çok yoğun bir tempoda çalışmadım ama konuları işledikçe muhakkak tekrarını yapıp sorusunu çözdüm.

Zamanla çalışma süremi ve soru sayımı artırdım. Herhangi bir günü kendime ayırmadım her gün masaya oturup istikrarı sağlamaya çalıştım.

Türkçe Dersi…

Dershaneye gittiğim için herhangi bir ders videosu dinleme gereği duymadım. Her gün 30 paragraf ve 4 sözel mantık sorusu çözdüm.

Genel olarak sınavlar da süre sıkıntısı yaşamadım. Başlangıçta 30 dakikada çözüyordum sonlara doğru 22-23 dakikada Türkçe testini bitiriyordum. KPSS’de de 30 dakikada bitirdim.

ÇÖZDÜĞÜM KİTAPLAR:

YARGI PARAGRAF

PEGEM KONU ANLATIMI VE SORU BANKASI KİTAPLARI

EZBERBOZAN PARAGRAF

BENİM HOCAM DİL BİLGİSİ SORU BANKASI

PEGEM YAPRAK TEST

PEGEM, YEDİİKLİM, YARGI BRANŞ DENEMESİ

KARAKUTU DİL BİLGİSİ KİTABI

Matematik Dersi…

Matematik temelim sağlam olduğu için çok fazla kaynak alma gereği duymadım. Denemelere ağırlık vererek hızlanmaya çalıştım. Dershanede ilk konuları işlerken evde benim hocam videolarına başlayıp problemleri dershaneden önce bitirdim yani konularımı kısa sürede bitirip soru çözmeye ağırlık verdim.

Konuyla ilgili birkaç testi bırakıp bir ay sonra geri o konuya dönüp sorusunu çözdüm unutmamak adına. Denemelerde Matematik için hiç süre tutmadım. Yapamadığım soruların üzerinde fazla zaman harcamadım genelde 4-5 tane boş bırakıp tüm sınavı bitirdikten sonra kalan süremle Matematik’te yapamadığım sorulara dönüp onları çözdüm.

Genelde 1 yanlış yapıyordum ya da 1 boş bırakıyordum. Netlerim genelde bu civarda seyrediyordu.

ÇÖZDÜĞÜM KİTAPLAR:

PEGEM KONU ANLATIMI VE SORU BANKASI KİTAPLARI

PEGEM YAPRAK TEST

PEGEM, YEDİİKLİM, YARGI BRANŞ DENEMESİ

ÇAP PROBLEMLER KİTABI

Tarih Dersi…

Tarih’te video izlemedim dershane hocamızın anlattıkları ile çalıştım derste anlatırken ses kaydı aldım ve onları daha sonra tekrardan dinleyip not çıkararak çalıştım. Tarih temelim olmadığı için işlenen konuları o gün eve gelince tekrar ettim ve 2 haftada bir o zamana kadar işlenen konuları baştan tekrar edip ufak ufak notlar çıkardım. Yazarak daha iyi anladığım için elimde notlar olmasına rağmen ufak ufak notlar çıkardım ve bunun çok faydasını gördüm.

ÇÖZDÜĞÜM KİTAPLAR:

PEGEM KONU ANLATIMI VE SORU BANKASI KİTAPLARI

PEGEM YAPRAK TEST

YEDİİKLİM BOOMERANG SORU BANKASI

DATA SORU BANKASI

KARAKUTU SORU BANKASI

YEDİİKLİM YAPRAK TEST

Coğrafya Dersi…

Coğrafya dersinde dershane hocamızın Youtube’a yüklediği videoları önceden izleyip derslere öyle gidiyordum. Hocamız derste anlattıkça tekrar etmiş oluyordum. Çalışmalarımı haritalar üzerinde yapıyordum. İllerin yerlerini öğrenmek için Türkiye haritasını yanımdan ayırmamaya çalıştım. (Video Hakan Bileyen)

ÇÖZDÜĞÜM KİTAPLAR:

PEGEM KONU ANLATIMI VE SORU BANKASI KİTAPLARI

PEGEM YAPRAK TEST

YEDİİKLİM BOOMERANG SORU BANKASI

18 ‘DE 18 SORU BANKASI

0 ‘DAN 18’ E SORU BANKASI

PEGEM, YARGI, YEDİİKLİM BRANŞ DENEMELERİ

Vatandaşlık Dersi…

Dershanede vatandaşlık dersi haftada bir saat olduğu için yetersiz geliyordu hızlı ilerleme kaydedemiyordum. O yüzden benim hocam videolarını izleyip not çıkarmıştım gayet memnun kalmıştım.

ÇÖZDÜĞÜM KİTAPLAR:

PEGEM KONU ANLATIMI VE SORU BANKASI KİTAPLARI

PEGEM YAPRAK TESTİ

BENİM HOCAM SORU BANKASI

EMRAH VAHAP SORU BANKASI

PEGEM, YARGI, YEDİİKLİM BRANŞ DENEMELERİ

Sizce Konu/Soru/Tekrar/Deneme İlişkisi nasıl olmalı?

Türkçe ve Matematik temelim sağlam olduğu için çok fazla tekrar yapmaya gerek duymadım genelde soru çözerek ilerlemeye devam ettim.

Tarih, Coğrafya ve Vatandaşlık’ta çok sık tekrar yapmaya çalıştım. Tekrar için genelde bir soru bankasını alıp konuyu tekrar edip kitaptan sorusunu çözüyordum ve 1 hafta içerisinde tüm konuları oturtarak tekrar etmiş oluyordum.

“Çok fazla soru çözdüm ve bu benim hızlanmama yardımcı oldu.”

Genelde yapamadığım soruları ya da ilk defa duyduğum şeyleri yazdığım defterim vardı hemen oraya yazıyordum ve dönem dönem açıp bakıyordum.

Konularımı tamamladıktan sonra haftada bir genel deneme yapmaya başlamıştım. Sınav yaklaştıkça haftada 2-3 gün deneme yapmaya başladım. Son 20 gün kala her gün deneme çözmeyi planlamıştım ama maalesef koronaya yakalandığımız için son dönemlerde yapmak istediğim hiçbir şeyi yapamadım. Soru çözmeye halim olmadığı için Youtube’dan son tekrar videolarını açıp onları izledim.

Tarih’te Aydın Yüce’nin, Coğrafya’dan Engin Eraydın’ın videolarını, Vatandaşlık’ta dershanemizin tekrar videolarını izledim.

Son 2-3 gün içinde de dershanemizin verdiği güncel bilgiler kitabını okudum.

Bu sınavda çalıştığı halde yüksek puan alamayan da var. Tavsiyeniz var mı?

Son dönemlerde yaşadığım sağlık probleminden sonra her şeyin sağlık olduğunu daha iyi anladım şimdi olmazsa daha sonra olur hiçbir şey benden önemli değil diyerek kendimi motive etmeye çalıştım. Hem ruhen hem bedenen yıprandığım süreçti ama sürekli kendime bu dönemin geçeceğini çok emek verdiğimi ve sınavın çok iyi geçeceğini söyleyip durdum. O yüzden elinizden geleni yaptığınıza inandığınız zaman gerisini zamana bırakın.

Son Olarak…

Yapamadığım, bilmediğim notları yazdığım defter birçok şeyi öğrenmemde yardımcı oldu sizlerinde yapmanızı tavsiye ederim.

Her gün mutlaka masaya geçmenizi az da olsa ders çalışmanızı öneririm.

Her gün mutlaka 30 paragraf ve 4 sözel mantık sorusu çözmelisiniz hızlanmanıza çok yardımcı olacağını düşünüyorum. Matematik temelim sağlam olmasına rağmen her gün çok olmasa da soru çözmeye çalıştım.

Gece insanı olmadığım için Ramazan’da dahi gündüz çalıştım en verim aldığım zamanlar gündüz olduğu için gece hiç çalışmadım siz de en verim aldığınız zamanı belirleyip ona göre çalışma düzeni oluşturun. Ama sınav zamanı sabah 10’da olduğu için son 2 ay içerisinde gündüz çalışma sistemine dönüp kendinizi alıştırmanızı tavsiye ederim.

Ben hiçbir zaman kimsenin çalışma düzenine odaklanmadım hep kendi düzenimi oluşturdum o yüzden şu şu kadar çalışmış bu bunu yapmış diye düşünmeyin. Herkesin verim alma tarzı çok farklı o yüzden başkalarına değil kendinize odaklanın.

Size tavsiyem 1 yıl için sosyal medyadan, televizyondan uzak durmanız. Tamamen çıkarın demiyorum ama çok fazla vakit harcamayın. Benim tavsiyelerim bu yönde ben yaptım faydasını gördüm. Elinizden geleni yaptıktan sonra pişman olmanızı gerektirecek bir durum yok kendinize güvenin yeterli.

Söz Semra Dilekçi’de 🙂

Dışarıdan okuyan biri belki sadece not alır. Şundan şu kadar kitap çözmüş vs der. Bense o test çözmelerin arkasında ne büyük emek, azim, mücadele var en iyi bilenlerdenim… Matematik çözmek kolay, her şeye rağmen sürekliliği sağlamak zor. Arkadaşımızı tebrik ediyor ve hayatının diğer alanlarında da sağlık ve başarılar diliyorum.

BENZER KONULAR