2020 KPSS ELEKTRİK ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ 8.Sİ…

GY: 51.25
GK: 55.50
P3 PUANI:96.60
BRANŞ SIRALAMASI: 8

09 Nisan 2022 2.375 views 0

2020 KPSS’de, branşında sekizinci olan Elektik Elektronik Mühendisi arkadaşımızın tavsiyeleri var…

Planlayıcılarınızı alın ve her ders için anahtar kelimeleri not edin.  Programınızı yaparken size yön verecektir.

Hatta şöyle diyebilirim: “Bunlar KPSS’nin altın kuralları. Ve tek bir yazıda derlenmiş!”

Sözü arkadaşımıza bırakıyorum…

“Bölüm: Elektrik Elektronik Mühendisliği

Giriş yılı: 2020

Kaçıncı giriş: 2

GY Net: 51.25

GK Net: 55.50

P3 Puanı: 96.60

Genel Sıralama: 101

Branş Sıralaması: 8

Türkçe Dersi…

Türkçeden 27 doğru 3 yanlış yaptım. 35 dakikada çözdüm. 2 boşum vardı sonra onları da doldurdum.

Dil bilgisi konularım zaten hep iyiydi. Yine de Rüştü Hoca’nın dil bilgisi kitabını bitirdim. Bir de Karakutu soru bankasını bitirdim. Rüştü Hoca’nın dil bilgisi videolarını izledim özellikle yazım kuralları videosunu çok beğendim ben. Tavsiye ederim mutlaka. Sınava 2 gün kala yazım kurallarını tekrar izleyin. Çok iyi oluyor akılda tam kalıyor. Sınavda da dil bilgisini tam yaptım.

Paragraf… Herkesin bildiği gibi bu işin kilit noktası! Karakutu kitaplarını bitirdim. Haftanın tam 7 günü 10-15 çözmesem de haftada 5 gün mutlaka 25-30’ar paragraf çözdüm. Bazen sıkılıyordum ama yine de ikişer tane branş denemesi çözüyordum. En önemlisi ALES soruları. Ben son 7 yılın çıkmış ALES sorularının hepsini çözdüm. Karakutudan ayrı olarak çözdüm. Bir de Semra Hoca’nın dediği “3 gün boyunca günde 100 paragraf” çözdüm bir oturuşta… Son bir – iki ay kala yaptım bunu çok işe yarıyor.

Paragraf taktikleri vs uygulamadım ben. Bence paragrafta herkesin soru çözme taktiği kişisel. Yargı, pegem vs bunları da çözdüm önemli olan paragraf çözmüş olmak aslında.

Sözel mantıkta da Rüştü Hoca’nın kitabını bitirdim onun dışında branş denemeleri, genel denemeler yeterli geldi. Hep tam yapıyordum zaten ama sınavdaki bir yanlışım sözel mantıktan geldi. Doğru bekliyordum muhtemelen dikkatsizlikten gitti.

Branş denemesinin belirli bir zamanı yok sürekli aralara sıkıştırıyordum. Pegem’in branş denemesi güzeldi bence. Genel denemelerde de baya soru çözmüş oluyorsun zaten.

Matematik Dersi…

25 doğru 5 boş. Matematik dersim zaten iyiydi video izlemedim. Ama çok fazla problem sorusu çözdüm. Branş denemesi çözdüm. Pegem branş denemesi güzeldi. Karakutuların tüm ciltlerini bitirdim. Bunların dışındaki kitapların problemler kısmını ve örneğin analitik, katı cisim kısımlarını çözüyordum.

Bir de İlyas Hoca’nın video ders notu kitabını almıştım. Oradan da unuttuğum formüllere bakmıştım. Bu kitabın Geometri ve problemler kısmının tamamını da çözmüştüm.

ALES son 7 yıl çıkmış sorular kitabını da çözdüğümü söylemiştim. Yargının problemler kitabını çözdüm.

Olay bence geometri ve problem çözmek Matematik’te yoksa hızlanılmıyor.

Aslında bıraktığım 5 boşu da çözerdim ama ben takılmadım arkadaşlar. Çünkü Türkçe zordu Matematik uğraştırıcıydı. Devam etseydim sınavın Genel Kültür kısmını aksatırdım. Türkçe ve Tarih’teki boş sorularıma dönemezdim mesela. Yaptıklarımdan da emin gibiydim o yüzden takılmadım o boşlara. Çünkü gerçekten sınav bir bütün Semra Hocanın hep dediği gibi.

Tarih Dersi…

25 doğru 2 yanlış.

Tarihte Ramazan Yetgin, Aydın Yüce, Celal Hoca hepsini izledim.

Her bir tekrara başladığımda birini bitirdim.

Çalışma şeklim sırasıyla:

“Video — Konu Anlatımı — 2 Soru Bankası — Ardından Hemen Branş Denemeleri.”

Ben bu şekilde ilerledim.

2.tekrarda konu anlatımı kitap yerine Ramazan Hocanın video ders notundan gittim.

Ama sonra Semra Hoca’dan Birol Yetimoğlu Hocamızın kitabını duydum konu anlatımlı. Onun üzerine kitap yok harika bir kitap mutlaka alınması gerekli. Bütün tekrarlarımı hep ondan yaptım.

Genel tekrar videosu olarak Aydın Hocayı yine izledim. Kısa kısa videoları olan Selami Yalçın hocamızın da videoları çok güzeldi. Zamanım yetmediği için Selami Hoca’yı biraz izleyebildim ama arkadaşlara tavsiye ederim.

Coğrafya Dersi…

18 doğru

Coğrafya dersinde de Tarih’teki gibi ilerledim.

“Video — Konu Anlatımı — 2 Soru Bankası — Ardından Hemen Branş Denemeleri.”

Engin Hoca ve Bayram Hoca’yı izledim. Mehmet Eğit’in bazı videolarını izledim. Hafıza tekniğini bir iki madende uyguladım sadece. Mehmet Hoca’nın haritalı Hafıza Teknikleriyle Coğrafya kitabı çook iyiydi bütün tekrarlarımı onunla yaptım.

Vatandaşlık Dersi…

Anayasa 9 doğru. Güncel Bilgiler 4 doğru 2 boş.

Yine Tarih ve Coğrafya derslerindeki sıralamayla ilerledim:

“Video — Konu Anlatımı — 2 Soru Bankası — Ardından Hemen Branş Denemeleri.”

(“Bir parantez açalım arkadaşımız yıl içinde bu döngüyü farklı hocalar ile tekrarlıyor ve üzerine genel denemeleri ekliyor. Ve aynı anda 2-3 hoca dinlemiyor! Bir hocanın videoları ile bu döngüyü bitiriyor sonra bolca soru çözüp aklına takılanları veya pekiştirmesi gerekenleri diğer hocanın videoları ile tamamlıyor. Böylece kalıcı belleğe de atmış oluyor. Fakat soru çözmeden isterseniz aynı anda 10 tane hoca dinleyin bu netleri yapamazsınız. Bu kadar da net!”)

Emrah Hoca ve Esra Hoca’yı izledim.

Tekrarlarımı Esra Hoca ve Emrah Hoca’nın video kitap notlarından yaptım.

Güncel Bilgiler kısmında Youtube’taki herkesin bildiği videoları izliyordum. Aramaya KPSS güncel yazınca ne çıkarsa işte. Ama mesela bir videoyu art arda iki kere izliyordum. Defterim filan yoktu açıkcası. Çok düzenli not tutan biri değilim. Son 15 gün kala Aydın Hoca ile Emrah Hoca’nın güncel bilgiler kitabını aldım gece yatmadan bir de sabahları bu kitabı okuyordum. Bir kaç kere böyle bitirdim. Piyasada öyle bulduğum bir iki notu okudum. Instagramdan da birkaç hesap takip ediyordum. O şekilde yaptım ben güncel kısmını.

Genel Kültür Genel Bilgilendirme

Arkadaşlar ben Tarih, Coğrafya, Vatandaşlık hepsinde ilk video izleyişimde yazarak çalıştım. Ama tertemiz bir defter düşünmeyin. Yine de yazdım yani yazmak iyi geliyor. Özellikle ilk video izleyişimde çok iyi oldu bana. Sonra soru çözerken hatırlamadığım noktalarda bakıyordum o defterlere. Bir de Semra Hoca’dan Enes Hoca’nın kamp programını duydum kendime uyarladım:

Konular bitince; mesela bir gün tüm Tarih’i bitiriyordum okuyarak. Ertesi gün bir soru bankası bitiriyordum. Coğrafya ve Vatandaşlık’ta da bunu yapıyordum. 6 gün ediyordu. Ertesi 2 gün de 800 soru Matematik ve Türkçe çözüyordum. 8 günlük kamp yaptım kendime böyle 3 kez.

Coğrafya, Vatandaşlık gününde sabah genel deneme çözüyordum bir de.  Çözdüğüm soru bankaları herkesin bildiği bilindik kitaplardı zaten hemen hemen hepsini çözdüm diyebilirim. Kıyıda köşedeki yayınları çözmedim. Ama Mehmet Eğit Amiral Soru Bankası, Tarihin Pusulası’nı 2 kere çözdüm. İsmail Adıgüzel’in branş denemesi de çok güzeldi. Karakutu Tarih çözdüm. Karakutuda Coğrafya ve Vatandaşlık çözmedim.

Genel Bilgilendirmeler ve Tecrübelerim

Ben kronometre ile çalışmadım ama soru ve branş denemesi çözerken saate bakıyordum. Ortalama bir hesap yapıyordum açıkçası. Ama genel denemeleri tam sınav modunda çözüyodum. Ortalama 100 genel deneme çözmüşümdür.

Hiç kütüphanede çalışmadım sosyal medya hesaplarımı hiç kapatmadım aktif de kullanırım hatta. Yani olay sizde bitiyor arkadaşlar ben her türlü çalıştım yani kendimi kasmadım öyle detaylara takılmadım.

Ancak… Çok iyi odaklanıyordum ismim söylense bile duymazdım o şekilde.

Gece maksimum 00.00-01.00’a kadar çalışmışımdır.

Günde ortalama 8-9 saat çalışıyordum ama bu dediğim Haziran’dan sonra.

Haziran’da istifa ettim çünkü.

Ondan önceki zamanlar 19.00’dan sonra çalışıyordum. İş yerinde de çalışıyordum. Her fırsatı değerlendiriyordum. Semra Hoca’nın bütün videolarını izledim kendime uyarladım.

En en en önemlisi sınav bir bütün arkadaşlar geneli kaçırmayın Semra Hoca’nın altın cümlesi bence. Matematikten 5 boş bıraktım ama 96.60 puan aldım çünkü sınav gerçekten bir bütün. Ben o kalan boşlarla inatlaşsaydım Matematik testini tam çözerdim ama diğerlerini kaçırırdım ve kim bilir kaç doğru cevabıma mâl olurdu. Üstüne stresi de cabası…

Ayrıca Ocak’ta 14 gün, Ağustos’ta 4 gün ara verdim. Onun dışında aralarda çalışmadığım günler illaki olmuştur ama çok ve sık değil o da birer gün. Sınavdan bir önceki gün ders çalışmayı bıraktım.

Benim sürecim böyleydi umarım arkadaşlara faydam olur. Sevgili Semra Hocama da buradan tekrardan çok teşekkür etmek isterimm… Herkesin emeğinin karşılığını alması dileğiyle….”

Arkadaşımız ders çalışırken gösterdiği çabayı, tecrübelerini bize aktarırken de göstermiş. Ellerine sağlık… Eminim atandığında çalışırken de aynı çabayı gösterecektir. Bundan sonraki hayatında da başarılar diliyorum…

Ben yazıyı başlarda duygulanarak sonlarda hayretle okudum. Aslında bunların hepsini ben de yaptım. Bir günde bir soru bankası bitirmek mesela (bunlar tabi ki ince oluyor). Ama okuyunca dışarıdan bir göz olarak anladım. İnsanlar bana “ne yedin ne içtin” hatta biraz daha kaba tabirle “sen insan mısın” diye soruyorlardı. Şimdi anlıyorum ne demek istediklerini 🙂

Bir not ekleyeyim. Ben de her dersten birçok hoca dinledim. Ama sınava girdiğinizde bu kadar dinlemesem de olurmuş diyebileceğiniz sorular gelebiliyor. Yani demek istediğim vakti olmayanlar ben bunları yapamam deyip karamsarlığa kapılmasın. Ama bulduğu her fırsatı değerlendirsin.

Vakti olanlar ise tabi ki “günde 3 saat yeter” demesin. Yani önemli olan kendi sınırlarını zorlayabilmek. Başlarda 3 saat sonra 5 sonra 6 sonra 8 olabilir mesela. Sadece bu sınavın önemini ve hayatınızda ne değiştirebileceğini kavrayın.

Ve son olarak bana yıl içinde çokça gelen bir mesaj “Hocam motivasyonum yok içimden çalışmak gelmiyor” idi. Benimse cevabım hep “Bu kimsenin umrunda değil. Sen çalışmazsan senin yerine çalışacak birileri hep var” oluyordu. Umarım bu yazılardan ne demek istediğim anlaşılıyordur.

Sevgilerimle…

BENZER KONULAR